Wtorek, 11 sierpnia 2020. Imieniny Luizy, Włodzmierza, Zuzanny

Po regatach międzynarodowych przed wioślarzami Wiru najważniejsze starty w tym sezonie [ZDJĘCIA]

2019-06-18 13:37:52 (ost. akt: 2019-06-18 14:06:05)
Ósemka, w której pływała Paulina Józefowicz (Wir Iława) podczas Regat Nadziei Olimpijskich w węgierskim Velence

Ósemka, w której pływała Paulina Józefowicz (Wir Iława) podczas Regat Nadziei Olimpijskich w węgierskim Velence

Autor zdjęcia: archiwum Wiru Iława

Świętujący w tym roku 25-lecie istnienia klub wioślarski Wir Iława na razie nie ma czasu na tort, odśpiewanie "Sto Lat!" i tego typu mało istotne rzeczy. Na to przyjdzie czas po sezonie, bo teraz trzeba walczyć w kolejnych ważnych regatach!

Przegląd ostatnich startów zaczynamy od Bydgoszczy, gdzie w połowie maja odbyły się Regaty o Puchar Prezydenta tego miasta.
— Na torze regatowym Brdyujście gościło wiele klubów m.in. z Gdańska, Torunia, Włocławka, Gorzowa Wlk., Warszawy, obecni byli także gospodarze. Nie zabrakło też reprezentacji Wiru Iława— mówi trener Paweł Pierczyński, jeden ze szkoleniowców — wraz z Marią Madej i Grzegorzem Stypińskim — prowadzących klub znad Jezioraka.

Nasi zawodnicy zaliczyli udane starty, oto najlepsze wyniki wioślarek i wioślarzy z Iławy: Paulina Józefowicz zajęła pierwsze miejsce w konkurencji jedynek juniorek młodszych. Kacper Sagan i Aleksander Przybyszewski wygrali w rywalizacji dwójek podwójnych juniorów młodszych. Również pierwszą pozycję, tyle że w czwórce podwójnej młodziczek, wywalczyły Zuzanna Gaudyn, Anna Krezymon, Bogumiła Ryś i Aleksandra Sagan.

Srebrne medale Regat O Puchar Prezydenta Bydgoszczy zdobyły/li: Julia Panuś i Paulina Józefowicz (dwójka podwójna juniorek młodszych), Zuzanna Gaudyn, Anna Krezymon, Bogumiła Ryś, Aleksandra Sagan oraz Karolina Kołakowska (czwórka podwójna ze sternikiem młodziczek) a także Kacper Sagan, Aleksander Przybyszewski, Wiktor Józefowicz i Mateusz Jeżyński (czwórka podwójna juniorów młodszych).

>>> Po Bydgoszczy przyszły pierwsze w tym roku zawody poza granicami kraju. W czeskim Brnie odbyły się Międzynarodowe Regaty Juniorów. Paulina Józefowicz zdobyła złoty medal w czwórce podwójnej juniorek (pływała z koleżankami z innych klubów z Polski), a Kacper Sagan czwarte miejsce w czwórce podwójnej juniorów młodszych (osada złożona z zawodników z kilku klubów).

— Zawodnicy ci uczestniczą w programie Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich dla osób posiadających predyspozycje do uprawiania wioślarstwa. Chodzi tu zwłaszcza o wzrost. Wysoka zawodniczka czy wysoki zawodnik to już z automatu cenny nabytek, który tylko wymaga odpowiedniego wyszkolenia, zwłaszcza pod kątem techniki wiosłowania — tłumaczy trener Pierczyński.

PZTW stworzył ten program dlatego, że w przeszłości wielu zawodników wysokich zbyt szybko kończyło swoją przygodę z wiosłami. Często już po pierwszych niepowodzeniach, tymczasem przy odpowiednim systemie szkolenia z tych wioślarzy jest duża pociecha w przyszłości. Trzeba się tylko uzbroić w cierpliwość i ciężko pracować. W ramach jednego z etapów szkolenia Paulina i Kacper udali się na międzynarodowe regaty do Brna. Gratulacje i oby ich sportowe kariery rozwijały się dalej — dodaje szkoleniowiec.

>>> Paulina Józefowicz sezon 2019 rozpoczęła bardzo dobrze. Wioślarka Wiru, reprezentując Polskę, zdobyła dwa brązowe medale podczas Regat Nadziei Olimpijskich w węgierskim Velence.
W piątek 7 czerwca odbyły się zawody juniorów młodszych (15-16 lat). Zawodniczka z Iławy startowała w czwórce podwójnej oraz w ósemce. Jak podkreśla trener Pierczyński, to drugi i trzeci medal Pauliny na międzynarodowych regatach w 2019 roku.

>>> Było międzynarodowo, a w najbliższym czasie będzie krajowo. Przed wioślarkami i wioślarzami iławskiego klubu najważniejsze starty w tym sezonie: mistrzostwa Polski i Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży.

W ostatni weekend czerwca w Kruszwicy odbędą się ostatnie regaty kontrolne. A potem już pójdzie serią: o medale mistrzostw Polski i OOM walczyć będą wszystkie kategorie, od młodzika, poprzez juniora młodszego, juniora, aż do młodzieżowca.

Przy okazji przypominamy, że w Wirze cały czas trwa nabór. Szczegóły w artykule: Olimpijczyk z Rio de Janeiro zachęca: Rozpocznij treningi wioślarstwa w Wirze Iława!

zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages