Wielka gala urodzinowa iławskiego kina

2022-12-16 09:08:18(ost. akt: 2022-12-16 14:07:21)

Autor zdjęcia: ICK

"Kinoteatr to ludzie" - mówiła ze sceny dyrektorka ICK, Lidia Miłosz, podczas jubileuszu stu lat iławskiego kina. W uroczystości wzięło udział wielu znamienitych gości.
Jest takie miejsce… budynek malowniczo położony wśród drzew, uwieczniany na fotografiach międzynarodowych turystów odwiedzających Iławę w trakcie całego roku, króluje wśród drzew, które stanowią inne o każdej porze roku, wielobarwne tło.

Jest takie miejsce - sceneria wielu plenerów malarskich, artystycznych sesji fotograficznych, przestrzeń spotkań i spacerów przyjaciół, rodzin, par zakochanych, temat literacki, motyw plastyczny.

Jest takie miejsce
- z charakterystycznymi zewnętrznymi elementami architektury klasycystycznej, takimi jak: kolumny doryckie, taras z dwoma ryzalitami, szerokie okna zwieńczone łukami koszowymi i wielki tympanon z wolim okiem pośrodku budynku, powyżej tarasu.

W ten sposób rozpoczęto celebrację urodzin iławskiego kina, obecnie występującego pod nazwą Kinoteatr "Pasja".
Wydarzenie zostało zorganizowane przez Iławskie Centrum Kultury przy ogromnym zaangażowaniu większości pracowników każdego z działów, z udziałem związanych z Iławą artystów plastyków, rzeźbiarzy i przyjaciół szeroko pojętej kultury.

Sercem wydarzenia organizatorzy uczynili koncert Tomasza Stockingera z towarzyszeniem pianistki Agnieszki Szczepanik.

Po koncercie na scenie pojawili się autorzy autorów prac tworzących wystawę malarstwa, rzeźby i fotografii, która towarzyszy jubileuszowi. Będziemy też częstować okolicznościowym tortem, zaprosimy do zabawy w fotobudce i zostawienia wpisów okolicznościowych oraz zdjęć w księdze pamiątkowej.

Artyści zaproszeni do wspólnego wernisażu podczas Jubileuszu 100–lecia
budynku obecnego kinoteatru:
Edward Baranowski, Bogdan Wojciech Bartkowski, Joanna Madiva Żurańska, Marek Kałuża, Andrzej Mazurkiewicz, Maria Plawgo, Anna Łożyńska, Agata Topolewska, Dziecięce prace plastyczne z pracowni przy ICK pod kierunkiem Agaty Topolewskiej, Alfons Kułakowski, Wanda Kułakowska – Jaszczyńska, Marek Jaszczyński, Miłosz Piotrowski, Waldemar Pasternacki, Rafał Szulc, Barbara Krauze, Andrzej Świdziński, Anna Nowicka, Aniela Żmijewska, Joanna Sierzputowska, Wiesław Witkowski, Jerzy Witkowski, Marek Dolecki, Apolinary Szymkowiak, Marek Karbowski, Andrzej Musiński.


Po wernisażu zgromadzeni mieli okazję obejrzeć niespełna półgodzinny film, wyprodukowany przez ekipę Forest Grandfather Studio na zlecenie Iławskiego Centrum Kultury. Inicjatorką realizacji była Joanna Neścior – koordynatorka kinoteatru Pasja. Natalia Taranowska także czuwała nad realizacją, a Robert Lasikowski odpowiedzialny był za światło i sprawy techniczne (wszyscy to pracownicy Iławskiego Centrum Kultury).

Pracownicy Iławskiego Centrum Kultury dedykują film koledze Markowi Klinickiemu, który dzielnie walczy o powrót do zdrowia i bardzo potrzebuje dobrych myśli i wsparcia.

Następnie dyrektorka ICK Lidia Miłosz dziękowała Irenie Nowickiej, Rafałowi Kociędze i Michałowi Młotkowi.


Kinoteatr ma wyjątkowe znaczenie dla mieszkańców Iławy ze względu na pełnione funkcje społeczne. W budynku tym odbywają się najważniejsze wydarzenia kulturalne: koncerty i recitale znanych wykonawców muzycznych, premiery filmowe, retransmisje oper ze światowych scen, spektakle teatralne sławnych grup aktorskich oraz prezentacje lokalnego ruchu artystycznego, widowiska taneczne oraz wydarzenia patriotyczne upamiętniające historię regionu, przeglądy i konkursy. Z miejscem tym wiążą się wspomnienia poprzednich pokoleń. To tutaj zrodził się pierwszy w Iławie Dyskusyjny Klub Filmowy. Tutaj, w nieistniejącej już kawiarni, spotykali się i integrowali dziadkowie iławian. To miejsce, które jak żadne inne posiada unikalną wartość społeczną i artystyczną i bezapelacyjnie zasługuje, by dbać o jego blask i świetność. Aktywność odbywająca się w budynku za sprawą kolejnych osób zarządzających, pracowników i społeczności instruktorów, animatorów, artystów i publiczności to każdego dnia rozwój nowych kompetencji społeczeństwa lokalnego, ale też projektowanie bezcennych doświadczeń kolejnych pokoleń. Kinoteatr to ludzie.




oprac. eka

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5