Iławski ratusz wymaga remontu. Rozpoczął się pierwszy etap prac [zdjęcia, wizualizacja]

2022-11-17 17:22:56(ost. akt: 2022-11-20 10:31:34)
Natura w iławskim ratuszu — balustrada na balkonie na I piętrze, w tle wejście główne do urzędu miasta

Natura w iławskim ratuszu — balustrada na balkonie na I piętrze, w tle wejście główne do urzędu miasta

Autor zdjęcia: Mateusz Partyga

Patrząc na czerwoną cegłę, która "ujawniła" się już jakiś czas temu po odpadnięciu tynku, chyba nikt nie ma wątpliwości, że elewacja siedziby urzędu miasta w Iławie nadaje się do solidnego remontu. Niedawno rozpoczął się pierwszy etap prac przy ratuszu.

Kasety wideo, jeansy itp., a w przeszłości także... pokazy mody! Na początku pełnił jednak identyczną rolę, jak obecnie. Z takim zamysłem powstał, za czasów burmistrza Karla Friedricha Giese. W 2022 roku mija 110 lat od wybudowania iławskiego ratusza.


Ostatni gruntowny remont, a właściwie solidna przebudowa tego zabytkowego obiektu, została przeprowadzona w połowie lat 90-tych. Wówczas to ratusz przybrał obecny wygląd i przeznaczenie. Mieszczą się tu miejskie instytucje, jak np. urząd stanu cywilnego, Iławskie Centrum Usług Wspólnych, informacja turystyczna a przede wszystkim — urząd miasta.

Przez ostatnie prawie 30 lat budynek stracił na urodzie, bo też jak zauważają pracownicy wydziału planowania, inwestycji i monitoringu UM Iława, z kierownikiem Magdaleną Szcześniak na czele, technologie robót budowlanych w latach 90-tych nie dawały gwarancji takiej trwałości jak obecnie.

Ubytki w elewacji ratusza są bardzo widoczne, szczególnie w jego najbardziej reprezentacyjnej części, tuż przed wejściem głównym, gdzie niejednokrotnie odbywają się różne uroczystości.


fot. Mateusz Partyga

Urząd miasta planuje gruntowną renowację ścian zewnętrznych obejmującą między innymi usunięcie wtórnych tynków i odspojonych warstw, zabezpieczenie przed degradacją, wykonanie nowych tynków wraz z nową kolorystyką elewacji. Renowacji poddane zostaną także inne zewnętrzne elementy budynku, również piękne, ale też nadgryzione zębem czasu schody oraz zabytkowe drzwi wejściowe.

— W budżecie miasta w tzw. wieloletniej prognozie finansowej, na rok 2023, zabezpieczone są środki na realizację zawartej umowy — mówi Aneta Michalak z wydziału planowania, inwestycji i monitoringu. — Na wykonanie pozostałych bardzo kosztownych, planowanych robót, konieczne jest jednak pozyskanie środków zewnętrznych, a źródeł możliwości pozyskania dofinansowań na renowację obiektów zabytkowych niestety nie ma zbyt wiele — zauważa.

Obecnie przygotowany jest projekt zawierający m.in. kolorystykę elewacji ratusza. Jak widać na załączonych pod artykułem planach, zmieni się dominujący kolor. Czekamy jednak, jak wizja z papieru przeniesie się do rzeczywistości.

— 15 września 2022 r. rozpoczął się pierwszy etap prac związanych z remontem ratusza przewidywany do zakończenia do 15.02.2023 r. Jest to inwestycja związana z wykonaniem izolacji przeciwwilgociowej ścian fundamentowych i piwnic od strony zewnętrznej. Przetarg na wykonanie tych prac wygrało Przedsiębiorstwo Usługowo-Produkcyjne Budownictwa "TOM" z miejscowości Otłowiec. Kwota, jaką wydamy na ten remont to 669 489 złotych — podaje Aneta Michalak, która przypomina przy okazji, że w marcu 2020 r. zakończyły się roboty budowlane wewnętrzne, obejmujące osuszanie, hydroizolację i renowację ścian piwnic iławskiego ratusza.

— Oprócz wykonania izolacji przeciwwilgociowej zostanie także zamontowany drenaż opaskowy od strony południowej, czyli od strony kinoteatru i Małego Jezioraka — tłumaczy Michalak.

Ratusz ma zatem najpierw dostać "otulinę", która zabezpieczy go przed niszczącą wilgocią. W przyszłości planowane są również roboty mające na celu wykorzystanie wieży ratuszowej, jako małego tarasu widokowego z udostępnieniem dla zwiedzających. Tu jednak trzeba będzie przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo, do tematu wrócimy.

zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5