W pobliżu Iławy przebywa z wizytą premier Mateusz Morawiecki

2022-09-19 10:03:00(ost. akt: 2022-09-19 14:28:45)
Mateusz Morawiecki, zdj. ilustracyjne

Mateusz Morawiecki, zdj. ilustracyjne

Autor zdjęcia: Kancelaria Premiera

W Kamionce pod Iławą trwa uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej długoletniego instruktora Ośrodka Manewrowania Statkami. Na miejscu jest także premier Mateusz Morawiecki.
Pobyt premiera ma związek z odsłonięciem tablicy pamiątkowej kapitana żeglugi wielkiej Zbigniewa Sulatyckiego, długoletniego instruktora Badawczo-Szkoleniowego Ośrodka Manewrowania Statkami w Kamionce koło Iławy.

Ośrodek powstał w 1980 roku, założycielami były: Politechnika Gdańska, Uniwersytet Morski w Gdyni oraz miasto Iława. To jedyny w Polsce i jeden z trzech takich ośrodków na świecie. Nad jeziorem Slim w Kamionce odtworzono w skali 1:24 wybrane porty, kanały, rzeki oraz miejsca szczególne, które wymagają od kapitanów i pilotów odpowiedniej sztuki manewrowania.

Przez niemal cztery dekady działalności ośrodek wyszkolił ponad 5000 tysięcy kursantów (rocznie ok. 200 osób z całego świata).


Z okazji odsłonięcia tablicy pod Iławą gości dziś (19 września) premier RP Mateusz Morawiecki. Wbrew oczekiwaniom nie przyleciał rządowym helikopterem (który już w piątek, 16 września, wykonywał lot testowy, lądując na stadionie miejskim w Iławie), a przyjechał samochodem.



Lot próbny w piątek, 16 września, z lądowaniem na stadionie miejskim przy ul. Sienkiewicza
fot. Czytelnik Gazety Iławskiej

W weekend uczestniczył w otwarciu przekopu przez Mierzeję Wiślaną, w którym brał udział także Zbigniew Sulatycki.

Dwa lata temu Zbigniew Sulatycki, przewodniczący Konwentu Morskiego, mówił w Kamionce:

– Kiedy po raz pierwszy przyjechałem do Iławy, od razu zabiło mi mocniej serce, szczególnie po wykonaniu kilku pierwszych manewrów na jeziorze Slim. Państwo Polskie nie jest biedne, posiada największy skarb, którego inne państwa nie posiadają. To są ludzie, którzy potrafią przenosić góry. Chciałbym podziękować Jackowi Nowickiemu i obecnemu tu także prof. Lechowi Kobylińskiemu (dziś już nieżyjącemu - przypis redakcji). Zrobiliście coś wspaniałego, pokazaliście światu, że Polak potrafi.

oprac. eka
ilawa@gazetaolsztynska.pl

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5