Ukraińska młodzież uczy się w "żeromku". Polska młodzież zrobiła dla nich kiermasz

2022-03-28 17:20:34(ost. akt: 2022-03-29 09:47:50)
Dwa samorządy podczas kiermaszu. W środku dyrektor "żeromka", Roman Groszkowski

Dwa samorządy podczas kiermaszu. W środku dyrektor "żeromka", Roman Groszkowski

Autor zdjęcia: Edyta Kocyła-Pawłowska

W poniedziałek (28 marca) w Iławie ruszył kolejny oddział przygotowawczy dla ukraińskich dzieci, na poziomie szkoły średniej. Przypomnijmy, działa już podobny oddział na poziomie "podstawówki", czyli w Szkole Podstawowej nr 3.
Rozmawiamy z Romanem Groszkowskim, dyrektorem Zespołu Szkół imienia Stefana Żeromskiego w Iławie.

- Spotkaliśmy się podczas kiermaszu książek, który zorganizowała młodzież z samorządu "żeromka" przy wsparciu młodzieży z samorządu "mechanika".

- Rzeczywiście, samorząd szkolny Zespołu Szkół Ogólnokształcących, wspomagany przez samorząd Zespołu Szkół w Konstytucji 3 Maja przygotowały kiermasz książek. Dochód z niego ma być przeznaczony na zakupienie pomocy czy przyborów szkolnych dla młodzieży ukraińskiej, która rozpoczyna naukę w naszej szkole. Stworzony został oddział przygotowawczy dla tej młodzieży i założyliśmy, że nie wszyscy będą mieli te pomoce.

- Ile osób liczy ta klasa? Czy jest też nauczyciel wspomagający?
- Spodziewamy się sporej rotacji, a na ten moment mamy 15 osób. Przepisy nie pozwalają na zatrudnienie nauczyciela wspomagającego, będzie to formalnie pomoc nauczyciela. Pani Olena Nedzelska to osoba dwujęzyczna, która będzie pomagać i nauczycielom, i uczniom. Trudno wymagać, by uczniowie znali język polski, więc pani Olena będzie pomagać w prowadzeniu lekcji, przede wszystkim wyjaśnianiu, szczególnie na początku, podstaw polskiego.

- Jak będą wyglądały zajęcia?
- Założenie jest takie, że realizujemy materiał klasy pierwszej i drugiej, także te przedmioty, które są w planie nauczania klasy pierwszej i drugiej. Przy czym nikt nie spodziewa się, że w ciągu kilku miesięcy do końca roku to się uda. Zwłaszcza że, podkreślę, ci uczniowie nie znają polskiego. Stąd podział godzin jest przeprowadzony w ten sposób, że język polski jest przedmiotem dominującym. Wpisaliśmy jest 8 godzin języka polskiego na 26 wszystkich.
Przede wszystkim chodzi o to, żeby zorientować się po pierwsze, na jakim poziomie edukacji są uczniowie, jak wygląda program, który oni realizowali w szkole ukraińskiej. I należy to porównać do nas, jak to się odnosi do programu w szkole polskiej, myślę na przykład o przedmiotach przyrodniczych czy matematyce, gdzie jest to porównywalne.
Poza tym oczywiście chodzi o to, żeby opanować podstawowe pojęcia przede wszystkim dotyczące jakiegoś przedmiotu w języku polskim tak, żeby dać im możliwość podjęcia nauki od września, jeżeli ich rodziny będą zdecydowane na pozostanie w Iławie.

eka
ilawa@gazetaolsztynska.pl

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5