Czwartek, 28 stycznia 2021. Imieniny Agnieszki, Kariny, Lesława

To był dobry rok dla miejskich inwestycji. Wydaliśmy na nie ponad 31 milionów!

2021-01-14 13:08:35 (ost. akt: 2021-01-14 13:13:30) Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: UM Iława

W roku 2020 pomimo trudności związanych z koronawirusem, dołożyliśmy wszelkich starań, aby zrealizować wszystkie zaplanowane zadania. Pandemia wiele pokrzyżowała, podjęte zobowiązania i zawarte umowy musiały jednak zostać doprowadzone do końca – mówi burmistrz Dawid Kopaczewski. Oto podsumowanie najważniejszych działań inwestycyjnych Iławy mijającego roku. Zarówno największych unijnych inwestycji, jak i tych sfinansowanych z miejskiego budżetu.

Wybrane inwestycje ze wsparciem funduszy Unii Europejskiej zakończone w 2020 roku:

Modernizacja terenu przed dworcem


Teren przed Dworcem Głównym w Iławie zyskał całkowicie nowe oblicze. Powstał nowoczesny park z fontanną, parkingi długo- i krótkoterminowe, a zabytkowa lokomotywa odzyskała swój dawny blask dzięki renowacji. Na „Placu Iławskich Kolejarzy”, bo taką nazwę nadała mu Rada Miejska, historyczny pomnik kolejarzy z 1970 roku otrzymał bardziej widoczne miejsce. Tu została także umieszczona kapsuła czasu z listem do przyszłych pokoleń. W ramach projektu, którego głównym zadaniem była integracja transportu miejskiego, Iława zyskała także 9 nowych autobusów, w tym dwa hybrydowe, z których już korzystają mieszkańcy.

Lokomotywa na Placu iławskich kolejarzy


Poprawa systemu gospodarowania wodami opadowymi


Projekt z typu nieefektownych ale bardzo istotnych dla poprawy komfortu życia mieszkańców. Jego zadaniem było uregulowanie zbiornika wodnego przy ul. Wojska Polskiego, budowa kanalizacji deszczowej na terenie os. Żołnierzy Wyklętych oraz budowa kanalizacji deszczowej od oczka wodnego przy ul. Gdańskiej do istniejącego kolektora biegnącego pod torami kolejowymi przy ul. Nowomiejskiej. Dzięki uporządkowaniu terenów podziemnych podtopienia na tych terenach, nie będą już utrudniać życia mieszkańcom.

Pogrążenie głowicy drążącej kanał pod kolektor deszczowy
Pogrążenie głowicy drążącej kanał pod kolektor deszczowy

Doposażenie Ekomariny


Założeniem projektu, który rozpoczęty został w 2019 roku było poszerzenie infrastruktury dla wodniaków oraz wyposażenie Ekomariny w sprzęt szkoleniowy. W 2020 roku obiekt zyskał zyskał nowy jacht, niezbędny do szkolenia dzieci i młodzieży, a w kolejnym etapie planowane są m.in. przebudowy pomieszczeń i nowe pomosty.

Nowy jacht dla Ekomariny


Ścieżki rowerowe


W 2020 roku zakończono budowę trasy biegnącej w stronę Kamienia Małego do granic miasta oraz rozpoczęto budowę III etapu budowy tras rowerowych oraz ciągu pieszego wraz z całą infrastrukturą rekreacyjno-edukacyjną za wiaduktem kolejowym do wysokości ulicy Piaskowej.

Ścieżki pieszo-rowerowe za Wyspą Młyńską


Dokumentacje projektowe nowych inwestycji


- Oprócz ukończonych inwestycji i remontów przygotowaliśmy także dokumentacje projektowe zadań, których realizację planujemy w następnych latach. Są one konieczne, aby w odpowiednim czasie móc rozpocząć prace lub ubiegać się o dofinansowanie - komentuje burmistrz Kopaczewski. W ubiegłym roku zostały opracowane następujące dokumentacje:
- Dokumentacja projektowa zwycięskiego projektu IBO – wybiegu dla psów.
- Dokumentacja układu komunikacyjnego ul. Obrońców Westerplatte i ul. M. Konopnickiej, budowy ulic Radomskiej.
- Dokumentacja projektowa budowy ronda na skrzyżowaniu ulic A. Mickiewicza i J. III Sobieskiego.
- Dokumentacja doświetlenia przejść ul.Ostródzkiej i Kościuszki
Rozpoczęto wykonywania dokumentacji dróg dojazdowych do budynków przy ul. M. C. Skłodowskiej 11 i 11A oraz ul. T. Kościuszki 35 i 37.
Koncepcja budowy ulicy Wł. Jagiełły.
- Dokumentacja drugiego etapu modernizacji ratusza.
- Dokumentacja projektowa rozbudowy układu komunikacyjnego na cmentarzu przy ul. Ostródzkiej oraz budowy kolumbarium na cmentarzu przy ul. Piaskowej.
Ponadto opracowana została koncepcja budowy ścieżek rowerowych wzdłuż ul. 1 Maja oraz ciągu pieszo-rowerowego od ul. Kopernika do dworca PKP. Wszystko po to, aby w pełni wykorzystać potencjał tkwiący w nowym węźle komunikacyjnym przy dworcu.


Rów Łąkowy z lotu ptaka


Ale wymienione dokumentacje to tylko część planów, jakie mamy do zrealizowania w 2021 roku. Niezależnie od tego, jak będzie wyglądał ten rok, planujemy dalszą, wytężoną pracę i kolejne zadania, do których należy m.in. stworzenie dużego, centralnego placu zabaw, przygotowanie dokumentacji na modernizację stadionu, starówki i fosy oraz budowy reprezentacyjnego mola i parku linowego. Planujemy wdrożenie karty mieszkańca i uruchomienie szeregu e-usług, dzięki którym załatwianie spraw w urzędzie stanie się prostsze i mniej absorbujące. Mam nadzieję, że ten rok pozwoli nam na realizację wszystkich planów - zapowiada burmistrz Kopaczewski.

UM Iława


Polub nas na Facebooku:

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages