Wtorek, 26 stycznia 2021. Imieniny Lutosława, Normy, Pauliny

TPD postawiło drugi w Iławie pojemnik na nakrętki

2021-01-09 16:03:15 (ost. akt: 2021-01-09 17:29:55)

Autor zdjęcia: TPD Iława

Niewielki inkubator inicjatyw społecznych działał w ubiegłym roku w Iławie. W jego ramach m.in. przy "czerwonej szkole" postawiono pojemnik na nakrętki.

W ramach zadania publicznego zarządu województwa warmińsko-mazurskiego pt. „Wiemy, jak pomagać – Iławski Młodzieżowy Inkubator Inicjatyw Społecznych” utworzony został miniinkubator inicjatyw społecznych, w którym uczestniczyła młodzież z iławskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych, udzielająca się w samorządach uczniowskich i szkolnych wolontariatach, a także podopieczni Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Oddział Miejsko-Gminny w Iławie.

W działania miniinkubatora zaangażowały się również organizacje pozarządowe m.in. Stowarzyszenie Przyjazne Dzieciom, którego przedstawicielem była Małgorzata Ilkiewicz oraz Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną – z reprezentantem Marianem Wilkowskim.

Partnerzy wspierali młodzież w realizacji działań, monitorowali postępy i służyli własnym doświadczeniem i kompetencjami, tworząc jednocześnie sieć wymiany wiedzy i przepływ umiejętności.
W trakcie funkcjonowania Inkubatora młodzież odbywała regularne spotkania, podczas których przedstawiane były pomysły na inicjatywy społeczne. Następnie pomysły te poddawane były dyskusji i głosowaniu. Ostatecznie wybrano trzy najlepsze inicjatywy, ułatwiające funkcjonowanie trzem grupom społecznym:
I. Najmłodszym obywatelom, tj. dzieciom w wieku do 12 roku życia oraz ich opiekunom.

II. Najstarszym obywateom, tj. seniorom, osom w wieku emerytalnym a także osom chorym, będącym na rencie.

III. Osobom z niepełnosprawnościami.

Efektem realizacji oferty były materialne produkty oraz usługi wykonane na rzecz uczestników zadania.W ramach pomocy najmłodszym obywatelom zakupiono i przekazano Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej w Kisielicach zestaw sprzętów sportowych i książek oraz udzielono wsparcia opiekunom pracującym w placówce poprzez zapewnienie im możliwości wzięcia udziału w seminariach wspierających.

W sferze działań dla najstarszych obywateli przygotowano i przekazano paczki świąteczne podopiecznym Domu Pomocy Społecznej w Iławie, które zawierały maseczki wielorazowego użytku, kubki, kartki świąteczne, kalendarze na nadchodzący rok oraz słodycze.

W zakresie pomocy osobom z niepełnosprawnościami zakupiono pojemnik w kształcie serca do zbierania nakrętek przez mieszkańców Iławy i postawiono go na terenie miasta oraz zainwestowano w promocję tej inwestycji. Pieniądze ze sprzedaży nakrętek zostaną przeznaczone na sfinansowanie leczenia oraz rehabilitację dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami.

Powołanie Młodzieżowego Inkubatora Inicjatyw Społecznych otworzyło młodzież na środowisko lokalne, na konieczność analizowania i reagowania na problemy oraz potrzeby innych osób. Dało im także możliwości twórczego i aktywnego uczestnictwa w pokonywaniu trudności, przyczyniania się do zmiany społecznej wywołanej ich inicjatywą. Pozwoliło to młodym ludziom dostrzec, jak wiele zależy od nich, od ich pomysłów, zaangażowania, dobrej woli i przedsiębiorczości.

Nadesłała Bożena Michalska-Suchocka - prezes TPD w Iławie

ilawa@gazetaolsztynska.pl

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages