Minął rok... O tym pisaliśmy w 2020 (część 3)

2021-01-02 14:02:00(ost. akt: 2021-01-01 21:13:46)
Widownia podczas jednego z koncertów w reżimie sanitarnym: Tribute to Sting

Widownia podczas jednego z koncertów w reżimie sanitarnym: Tribute to Sting

Autor zdjęcia: Edyta Kocyła-Pawłowska

Przedstawiamy trzecią część podsumowania ubiegłego roku. Roku, który upłynął pod znakiem koronawirusa, dlatego (trochę przewrotnie) pandemia nie jest przewodnim tematem w poniższym zestawieniu.
Ubiegły rok był zaskakujący. Ta nieprzewidywalność była i czymś pozytywnym - bo przyniosła wiele interesujących tematów, ale i - z wiadomych przyczyn - czymś negatywnym. Zapraszamy do przeczytania subiektywnego, bo naszym okiem stworzonego, przeglądu minionego roku. O tym mogliście poczytać na naszych łamach, zarówno w papierowym wydaniu Gazety Iławskiej w każdy ostatni piątek miesiąca, jak i na co dzień na naszej stronie www.ilawa.wm.pl i FB Gazety Iławskiej. Wkrótce pozostała część roku.

TRZECI KWARTAŁ 2020


5 lipca
Kolejne tego lata kameralne wydarzenie w reżimie sanitarnym zorganizowało Iławskie Centrum Kultury. Tym razem był to koncert Tribute to Sting. Piosenki Stinga i The Police wykonali: wokalistka Anna Rosochacka, Artur Twarowski – gitara, Maciej Magnuski – bas, Tomasz Mądzielewski – instrumenty perkusyjne. Na saksofonie zagrał Grzech Piotrowski, dyrektor artystyczny Złotej Tarki.

6 lipca
Liczba milionerów w stosunku do ubiegłego roku wzrosła w powiecie iławskim o 13 osób. Z danych, które uzyskaliśmy od naczelnika Urzędu Skarbowego w Iławie, wynika, że w naszym powiecie rozliczyły się 74 osoby, które osiągnęły dochód powyżej miliona złotych.
Do Urzędu Skarbowego wpłynęło 41.857 zeznań podatkowych za rok 2019. Wśród nich są zeznania zarówno indywidualne, jak i małżeńskie. Zdecydowanie najliczniejszą grupą w całym powiecie są zatrudnieni na etacie, czyli na podstawie umowy o pracę, rozliczający się na druku PIT-37. Takich zeznań podatkowych złożono 33.828. Prawie tyle samo osób zdecydowało się rozliczyć przy użyciu zeznania podatkowego PIT-36 i PIT-28.


9 lipca
Sytuacja przy ul. Dąbrowskiego wyglądała groźnie. 62-latka kierująca samochodem mini cooper włączając się do ruchu nie ustąpiła pierwszeństwa prawidłowo jadącej kierującej mazdą. W efekcie doprowadziła do zderzenia między pojazdami, w następstwie czego mazda uderzyła w skarpę i się wywróciła. Policja informuje, że na szczęście nikomu nic poważnego się nie stało. Kierująca mini cooperem została ukarana mandatem. Obie kierujące były trzeźwe.



10 lipca
Po 16:00 otrzymaliśmy informację, że straż pożarna jedzie na ulicę Chodkiewicza. Przy Porcie Iława do jeziora wjechało auto i zatonęło. Przy nabrzeżu Dużego Jezioraka zastaliśmy służby ratownicze. Kierowca porsche - dzięki otwartym w samochodzie oknom (lub szyberdachowi) wypłynął na powierzchnię o własnych siłach. Był przytomny, na miejscu zajęły się nim służby, a potem został odwieziony na SOR, na badania.
Tymczasem na miejscu trwała akcja. Kierowca mówił, że był jedyną osobą w środku. Z opowieści świadków wynikało, że prawdopodobnie kierowca pomylił biegi.
Niespełna trzy godziny później auto było już na powierzchni.


12 lipca
W tym roku Iława obchodzi 715-lecie. Dni Iławy mają więc szczególny wydźwięk. W sobotę (11 lipca) Iławskie Centrum Kultury zaprosiło na wieczorne występy w Amfiteatrze im. Louisa Armstronga.
Jako pierwszy wystąpił duet iławsko-lubawski: Asia Dembler i Sławek Kasprzycki. Później, we własnym elektronicznym repertuarze, wystąpił zespół PARA, również z korzeniami iławskimi. Na koniec na scenie, szybciej niż wynikało z informacji na plakacie, pojawiła się Renata Przemyk z kwartetem.

13 lipca
Mamy dane z komisji wyborczych rozsianych po całym powiecie. W większości miast i gmin wygrał Andrzej Duda. Jedynie w Iławie sporą przewagę uzyskał Rafał Trzaskowski. W powiecie iławskim wygrał Andrzej Duda, otrzymując 53,40% głosów. Rafał Trzaskowski otrzymał 46,60%.


17 lipca
Zmarł Andrzej Górski, wieloletni pracownik m.in. Urzędu Miasta w Iławie. Był zapalonym żeglarzem, organizatorem m.in. wypraw żeglarskich. W jego ślady poszli synowie (na archiwalnym zdjęciu jest właśnie z synami).
Andrzej Górski z synami


18 lipca
Szum i ryk silników, niezła maszyneria pod maskami, tapicerka jak ta lala, do tego piękna kolorystyka karoserii - o samochodach ich miłośnicy mogliby rozprawiać godzinami. Przy ratuszu i przy kinie można było obejrzeć około 50 pojazdów z różnych epok.


20 lipca
Dotarła do nas tragiczna i zaskakująca informacja — 18 lipca zmarł iławianin Robert Panek, były piłkarz, działacz sportowy, przyjaciel naszej redakcji. Szok i niedowierzanie towarzyszą nam do tej pory... Robert miał zaledwie 42 lata.

2 sierpnia
Jedne z najbardziej niezwykłych, a na pewno najbardziej pozytywnych ("optimistycznych") regat żeglarskich w naszym kraju już za nami. W jubileuszowych, 20. zawodach oldbojów pływających w klasie Optimist, czyli przewidzianej dla dzieci, wystartowało 32. uczestników. Wygrał Karol Górski.

6 sierpnia
Butla z mieszanką gazów, wykorzystywana do turystycznej kuchenki gazowej, wybuchła na wyspie Gierczak na Jezioraku. Łódź, która przycumowała do wyspy, na szczęście się nie zapaliła. Mężczyzna, który znajdował się na łodzi, został poparzony. Na miejscu znajdowała się też 11-letnia dziewczynka, córka poszkodowanego, która nie odniosła obrażeń.


7 sierpnia
Muzycy z Iławy rozpoczęli Preludium do przyszłorocznego Old Jazz Meeting Złota Tarka. W tym roku skromniej z powodu obostrzeń dot. koronawirusa, ale jednak jazz zagościł w naszym mieście. Młodzieżowa Orkiestra Dęta i jej absolwenci pod batutą charyzmatycznego Michała Kowalewskiego poprowadzili Złotą Paradę, w której wzięli także udział mieszkańcy i turyści.



12 sierpnia
Około 70 osób protestowało przy iławskim ratuszu przeciwko przemocy wobec osób LGBT+. Demonstrację zakłócili prawdopodobnie pseudokibice. Grupa kilkunastu zamaskowanych mężczyzn weszła pomiędzy uczestników protestu, wznosząc przy tym wulgarne okrzyki. Użyta została również przez nich petarda hukowa. Dwóch mężczyzn z tej grupy zabrało transparent i parasolkę, przygotowane przez organizatorów zgromadzenia.

30 sierpnia
W rozegranym dziś (niedziela 30 sierpnia) w Grodzisku Mazowieckim meczu III ligi Gminny Klub Sportowy z Wikielca przegrał z rezerwami mistrza Polski aż 6:1. To słaby prezent na urodziny trenera, Wojciecha Tarnowskiego.

1 września
Wizyta opiekunki domowej z iławskiego MOPS-u w domu przy ulicy Dąbrowskiego (nad rzeką Iławką) była jej pierwszą w historii w tym miejscu, jednak na pewno zapamięta ją na długo. Po wejściu do domu, w którym mieszka 73-latek, Martyna Nowakowska wyczuła woń gazu. Jak się okazało, odkręcony był kurek w kuchence gazowej. Opiekunka zakręciła go i natychmiast wezwała służby ratunkowe. Starszy mężczyzna cały czas leżał na swoim łóżku, z którego praktycznie się nie podnosi.

27 września
W nocy zmarł komendant iławskiej policji, Marcin Radtke. Do zgonu doszło w domu jego rodziców. Pochodzący z Iławy młodszy inspektor zmarł poza służbą. - Wstępnie przyczyny można określić jako naturalne, bez udziału osób trzecich - informował Rafał Jackowski z zespołu prasowego wojewódzkiej policji.
Obowiązki komendanta policji zmarły objął zaledwie kilka tygodni wcześniej, bo 5 września.
Pogrzeb odbył się 30 września.


Zebrała Edyta Kocyła-Pawłowska
ilawa@gazetaolsztynska.pl

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5