Czwartek, 28 stycznia 2021. Imieniny Agnieszki, Kariny, Lesława

Ochrona przed polami elektromagnetycznymi w polskim prawie

2020-12-13 08:40:54 (ost. akt: 2020-12-13 08:50:59)
Stacje bazowe telefonii komórkowych to najczęściej zgłaszane instalacje emitujące pola elektromagneczne

Stacje bazowe telefonii komórkowych to najczęściej zgłaszane instalacje emitujące pola elektromagneczne

Autor zdjęcia: Pixabay.com

W dzisiejszych czasach trudno sobie wyobrazić nasze życie bez prądu elektrycznego, radia, telewizji czy możliwości rozmawiania z innymi osobami bez względu na to, jak daleko od nas się znajdują.

Wszystkie wymienione udogodnienia wymagają działania odpowiedniej infrastruktury. Linie elektroenergetyczne, stacje radiowe i telewizyjne, stacje telefonii komórkowej czy stacje dostępu do Internetu są źródłami pól elektromagnetycznych. Polskie prawo definiuje pola elektromagnetyczne jako pola elektryczne, magnetyczne oraz elektromagnetyczne o częstotliwości od 0 Hz do 300 GHz

Ochrona uregulowana prawnie
Zgodnie z ustawą Prawo ochrony środowiska ochrona przed polami elektromagnetycznymi polega na zapewnieniu jak najlepszego stanu środowiska poprzez utrzymanie poziomów pól elektromagnetycznych poniżej dopuszczalnych lub co najmniej na tych właśnie poziomach, jak również zmniejszanie poziomów pól elektromagnetycznych co najmniej do dopuszczalnych, gdy nie są one dotrzymywane.

Minister Zdrowia w rozporządzeniu z dnia 17 grudnia 2019 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku (Dz. U. z 2019 r. poz. 2448) określił zróżnicowane dopuszczalne poziomy pól dla terenów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową i miejsc dostępnych dla ludności. W rozporządzeniu wskazano zakresy częstotliwości, dla których określa się parametry fizyczne, charakteryzujące oddziaływanie pól elektromagnetycznych na środowisko oraz określono dopuszczalne wartości tych parametrów dla poszczególnych zakresów częstotliwości, do których odnoszą się poziomy pól elektromagnetycznych.

Z kolei Minister Klimatu w rozporządzeniu z dnia 17 lutego 2020 r. w sprawie sposobów sprawdzania dotrzymywania dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku (Dz. U. z 2020 r. poz. 258) wskazuje metody wyznaczania tych poziomów z różnych zakresów częstotliwości oraz metody wykonywania pomiarów poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku dla poszczególnych zakresów częstotliwości, o których mowa w art. 122 ust. 1 ustawy Prawo ochrony środowiska.

Obowiązek zgłaszania instalacji
Instalacje wytwarzające pola elektromagnetyczne należą do tych, z których emisja nie wymaga pozwolenia, mogących jednak negatywnie oddziaływać na środowisko. Na podstawie art. 152 ust. 1 ww. ustawy, przed rozpoczęciem eksploatacji instalacji prowadzący dokonuje organowi ochrony środowiska jej zgłoszenia.

Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 2 lipca 2010 r. w sprawie rodzajów instalacji, których eksploatacja wymaga zgłoszenia (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1510) dokładnie określa, które instalacje wymagają zgłoszenia z uwagi na wytwarzanie pól elektromagnetycznych i są to:
1) stacje elektroenergetyczne lub napowietrzne linie elektroenergetyczne o napięciu znamionowym nie niższym niż 110 kV;
2) instalacje radiokomunikacyjne, radionawigacyjne i radiolokacyjne, których równoważna moc promieniowania izotropowo wynosi nie mniej niż 15 W, emitujące pola elektromagnetyczne o częstotliwości od 30 kHz do 300 GHz.

W rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 2 lipca 2010 r. w sprawie zgłoszenia instalacji wytwarzających pola elektromagnetyczne (Dz. U. z 2010 r. Nr 130 poz. 879) określono wzór formularza zgłoszenia instalacji wytwarzających pola elektromagnetyczne oraz szczegółowe wymagania dotyczące zakresu danych ujętych w zgłoszeniu. Organem ochrony środowiska właściwym do przyjmowania takich zgłoszeń jest Starosta. Po otrzymaniu zgłoszenia wniosek sprawdzany jest w Wydziale Ochrony Środowiska i Rolnictwa pod względem formalnym i merytorycznym. Dokonywana jest m. in. analiza:
a) czy wniosek został sporządzony zgodnie ze wzorem;
b) czy dane przedstawione we wniosku są zgodne z załączonym sprawozdaniem z pomiarów pól elektromagnetycznych wykonanych przez akredytowane laboratorium; c) czy przedstawione dane z pomiarów pól elektromagnetycznych nie występują w natężeniu przekraczającym wartość dopuszczalną dla ludności.

W przypadku jeżeli eksploatacja instalacji objętej zgłoszeniem powodowałaby przekroczenie standardów emisyjnych lub standardów jakości środowiska, a sama instalacja nie spełniała wymagań ochrony środowiska organ w drodze decyzji wnosi sprzeciw do zgłoszenia. Natomiast jeżeli zgłoszenie spełnia kryteria wynikające z przepisów prawa niezwłocznie przedkładamy je wojewódzkiemu inspektorowi ochrony środowiska oraz państwowemu wojewódzkiemu inspektorowi sanitarnemu oraz udostępniamy na stronie internetowej urzędu.

Mateusz Szauer – dyrektor wydziału ochrony środowiska i rolnictwa starostwa powiatowego w Iławie

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. mieszkaniec #3020085 | 10.10.*.* 13 gru 2020 23:08

  Bardzo mnie ciekawi na jakiej zasadzie został ustawiony maszt na bloku nr. 26a w Lubawie przy ul. Warszawskiej i czy stoi tam legalnie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Mazur #3019880 | 79.124.*.* 13 gru 2020 11:37

  polskie prawo chroni , ale oszustów którzy chcą zarobić jak najwięcej czego przykładem jest wprowadzanie 5 G - nie mówiąc o sprowadzaniu z zagranicy do Polski śmieci , które w dziwny sposób same się zapalają nie tylko w lato ale też i w zimę

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages