Czwartek, 28 stycznia 2021. Imieniny Agnieszki, Kariny, Lesława

Poprawa jakości powietrza to wyzwanie dla nas wszystkich!

2020-12-05 10:15:59 (ost. akt: 2020-12-05 12:17:33)

Autor zdjęcia: pixabay

Od wielu lat problem złej jakości powietrza jest jednym z najważniejszych tematów w polskiej debacie publicznej, a mimo to wciąż nie udało się go wyeliminować. A przecież oddychanie jest podstawową i stałą potrzebą nie tylko każdego z nas, ale wszystkich organizmów żywych.

To, jakim powietrzem oddychamy ma niebagatelny wpływ na nasze zdrowie, środowisko, aktywność zawodową czy finanse, zatem na nasze życie i codzienne funkcjonowanie.

Dane nie pozostawiają złudzeń
W rankingu Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) nasz kraj pod względem jakości powietrza zajmuje niemalże ostatnie miejsce wśród państw należących do Unii Europejskiej. Z kolei dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dowodzą, że wśród pięćdziesięciu miast UE, które mają najgorszą jakość powietrza, aż 33 są zlokalizowane na terenie Polski. WHO do swoich badań brało pod uwagę poziom pyłu zawieszonego PM 2,5 (o średnicy 2,5 mikrometrów, czyli prawie 30 razy mniej niż średnica ludzkiego włosa!), który jest uważany za jedno z najbardziej szkodliwych dla zdrowia i środowiska zanieczyszczeń.

Uznano, że obecność pyłów PM 10 i PM 2,5 skraca długość życia Polaka o blisko 9 miesięcy! Jak wynika z prowadzonych badań oprócz tego jesteśmy także niestety regularnie narażeni na ponadnormatywne stężenia równie szkodliwej substancji, którą jest rakotwórczy benzo(a)piren. Z pomiarów prowadzonych w strefie warmińsko-mazurskiej na terenie Iławy wynika, że w latach 2013-2018 dochodziło tu do trzykrotnych przekroczeń stężenia benzo(a)pirenu.

A należy pamiętać, że długotrwałe przebywanie w tych niebezpiecznych zanieczyszczeniach może przyczyniać się do powstawania wielu chorób układu oddechowego takich jak zapalenie błony śluzowej nosa, gardła i oskrzeli, nowotwory płuc, astma i przewlekłe obturacyjne zapalenie płuc. Mają one również negatywny wpływ na układ krążenia, układ nerwowy czy też pracę mózgu.

Warto zaznaczyć, że najbardziej narażone na skutki niskiej emisji i smogu są osoby starsze, chore i dzieci. Skutki zdrowotne często nie uwidaczniają się od razu. Złej jakości powietrza nie można bagatelizować, bowiem chodzi nie tylko o zdrowie, ale i życie obecnych oraz przyszłych pokoleń.

Zadania dla każdego z nas
Wszyscy chcą oddychać czystym powietrzem i cieszyć się dobrym zdrowiem, dlatego każdy, w miarę swoich możliwości, powinien podejmować działania mające na celu poprawę jakości powietrza. W okresie grzewczym nie spalajmy zatem w naszych piecach odpadów z gospodarstw domowych, odpadów higienicznych, starej odzieży, zużytych opon, barwionego papieru, tworzyw sztucznych (w szczególności opakowań plastikowych), odpadów poprodukcyjnych typu płyty wiórowe, płyty MDF, impregnowane czy lakierowane drewno.

Pamiętajmy, że tego typu „złe praktyki” są zagrożeniem dla nas i naszych najbliższych, ale również dla naszych sąsiadów. Jest to przykład źle pojmowanej oszczędności. Oszczędności, która prędzej czy później odbije się na naszym zdrowiu.

Ważnym elementem poprawy jakości powietrza w Polsce jest kontynuowanie likwidacji i wymiany starych kotłów na paliwa stałe. Warto przypomnieć, że uruchomiony w 2018 r. rządowy program „Czyste Powietrze” koncentruje się na wymianie przestarzałych urządzeń grzewczych oraz termomodernizacji budynków jednorodzinnych, po to by efektywnie zarządzać energią. W bieżącym roku, aby ułatwić beneficjentom korzystanie z programu, uproszczono procedury uzyskiwania dotacji. Nie jest już konieczna weryfikacja wysokości dochodu przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska, a wnioskodawcy zostali podzieleni na dwie grupy uprawnione do uzyskania dotacji w różnej wysokości.

Ważną zmianą w programie „Czyste Powietrze” jest także zintegrowanie z programem „Mój Prąd” przez możliwość uzyskania dotacji do 5 tys. zł na montaż instalacji fotowoltaicznej, bez konieczności składania dwóch odrębnych wniosków.

Istotne jest, aby w walce o czyste powietrze oprócz kontynuacji wymiany przestarzałych kotłów na nowoczesne źródła spalania paliw, zainwestować także w kompleksową termomodernizację budynków, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, modernizację i rozbudowę systemów ciepłowniczych, a także promowanie przyjaznych dla środowiska form transportu, czy też powiększanie terenów zieleni, szczególnie w miastach. Pamiętajmy, że aby efekty naszych działań na rzecz poprawy jakości powietrza były widoczne za kilka lat, musimy już teraz zacząć działać!

Mateusz Szauer, Agnieszka Kopańska
Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa Starostwa Powiatowego w Iławie


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (15) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. mama #3016913 | 83.9.*.* 6 gru 2020 18:25

  W Olsztynie na ul. Towarowej sam smog. Wszyscy o tym wiedza, nikt z tym nic nie robi.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Qw #3016609 | 213.73.*.* 5 gru 2020 21:51

  Jak najszybciej wrócić do palenia drewnem koksem i węglem wychowaliscie się na tym barany i nic wam nie było a teraz dajecie się otumaniać bo miliony junkersów i wiessmanow Niemiec musi komuś wsadzić w dupe plus gaz z dna naszego morza

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. ORZYSZAK #3016464 | 212.244.*.* 5 gru 2020 16:40

   A co z samolotami i statkami handlowymi floty niemieckiej i holenderskiej. Jeden niemiecki statek truje tyle co 670 dyzli.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

   1. granatem w te auta #3016395 | 193.218.*.* 5 gru 2020 14:11

    i tych co jeżdżą bo oni tylko i od nich smogu najwięcej,niech przestaną jeździć debile i debilki

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. j. #3016393 | 83.5.*.* 5 gru 2020 14:04

    Pic na wodę fotomontaż! Te programy to są dla cwaniaków i patologii. Skorzystasz jak zarabiasz do 600pln/mies , jak więcej to zapomnij. Kasę dostają ci co mają 1 ha ziemi (KRUS), pracują albo mają firmy zarejestrowane za granicą i nie wykazują w Polsce dochodu. Jak pracujesz i masz 2tys nie dostaniesz nic! Typowy pisowski burdel i hodowla patologii!

    Ocena komentarza: warty uwagi (12) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    Pokaż wszystkie komentarze (15)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages