Separacja: szansa czy droga do rozwodu?

2020-12-03 19:30:00(ost. akt: 2021-10-19 15:38:51)
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: unsplash

Liczba rozwodów z roku na rok rośnie w zatrważającym tempie. Czy jednak ten radykalny krok jest jedynym rozwiązaniem w przypadku poważnego kryzysu w związku? Na szczęście pary coraz częściej decydują się na terapię, co często bywa zbawienne.
Coraz częstsze staje się także tymczasowe rozwiązanie, które m.in. w Stanach Zjednoczonych nie jest niczym zaskakującym, zaś u nas powoli zyskuje popularność: separacja. O tym, z czym ona się wiąże, odpowiadamy widząc to zjawisko okiem prawnika oraz psychologa.

Okiem psychologa
Na separację można spojrzeć z dwóch, skrajnie różnych perspektyw. Dla jednych będzie to początek końca, dla innych próba ratowania związku. Niezależnie od spojrzenia, wydaje się być ostatnią, daną sobie szansą, punktem na rozdrożu, decydującym o tym, w którym kierunku iść dalej.

Dla niektórych par będzie to czas, w którym z dystansu będą mogły spojrzeć na swój związek, uświadomić sobie wzajemne potrzeby oraz popracować nad sobą i nową jakością wspólnego życia. Nabranie perspektywy dzięki rozdzieleniu, zarówno fizycznemu, jak i czasowemu, ułatwia spojrzenie na wiele problemów w zupełnie inny, zdrowszy sposób. Powiedziałabym, że może być to etap, podczas którego zrozumiemy, czego tak naprawdę chcemy, zarówno od związku, jak i własnego życia. Konsekwencją może być obudzenie nowych pokładów namiętności i zaangażowania, dokładnie tak, jakbyśmy zaczynali wszystko od nowa. Z drugiej strony może okazać się, że po zasmakowaniu oddzielnego życia, szczęśliwsi będziemy osobno.

Bywa również tak, że separacja, zamiast okresu próbnego, staje się świadomym rozwiązaniem na dłużej. Decydować o tym mogą kwestie majątkowe, zwłaszcza w przypadku posiadania dzieci. Rozwód może znacznie obniżyć poziom życia, w związku z czym pary, pomimo ułożenia sobie oddzielnego życia, prawnie pozostają wciąż razem. Niezależnie od podejścia, jest to rozwiązanie, które trzeba dobrze przemyśleć pod kątem swojego własnego życia. Podobnie jak w przypadku rozwodu, niesie za sobą szereg burzliwych emocji oraz implikacji prawnych, które także będą miały wpływ na życie wszystkich członków rodziny.

Trudno zatem jednoznacznie powiedzieć, czy separacja jest dobrym, czy kiepskim rozwiązaniem. Jest to bardzo indywidualna kwestia, która może okazać się ratunkiem dla związku (czy też własnego życia) lub przynieść sporo emocjonalnych szkód. Zwłaszcza, jeśli jedna ze stron wciąż widzi w niej szansę na ratunek, a druga jest już „jedną nogą na wolności”.
psycholog Magdalena Kowalska

Okiem prawnika

„Separacja czy rozwód, które rozwiązanie wybrać?” — często spotykam się z takim właśnie pytaniem. Zacznijmy może od kwestii podstawowej — separacja i rozwód nie są instytucjami tożsamymi.

Należy zwrócić uwagę, że wyróżniamy separację faktyczną, która nie jest uregulowana przepisami prawa, a niestety istnieje w wielu małżeństwach. Jest to sytuacja, w której wspólne pożycie małżonków w zasadzie nie istnieje, ponieważ przykładowo wygasły uczucia ich łączące, nie prowadzą wspólnego gospodarstwa domowego, jednak małżonkowie nie podjęli kroków prawnych celem uregulowania tego stanu, np. poprzez separację sądową czy też rozwód.

Orzeczenie separacji przez Sąd nie powoduje ustania małżeństwa, a zatem niemożliwe jest ponowne zawarcie związku małżeńskiego, natomiast po orzeczeniu rozwodu byli małżonkowie mogą wstąpić w nowe związki małżeńskie. Jest to główna, ale nie jedyna różnica pomiędzy separacją a rozwodem.
Generalnie postępowanie sądowe w przypadku separacji i rozwodu przebiega w podobny sposób. Sąd przy orzeczeniu separacji bada przesłanki pozytywne, tj. zupełny rozkład pożycia jak i negatywne, np. sprzeczność orzeczenia separacji z dobrem wspólnych małoletnich dzieci.

Co to w praktyce oznacza? W przypadku separacji należy wykazać, że między małżonkami doszło do zupełnego rozkładu pożycia, a więc ustały trzy główne więzi: gospodarcza, fizyczna i emocjonalna. Przy rozwodzie dodatkowo istotne jest, aby rozkład ten był trwały. Jak długo stan rozkładu pożycia małżeńskiego powinien się utrzymywać? Bardzo trudno na takie pytanie odpowiedzieć, każde małżeństwo jest inne, z inną historią i przeszłością. W niektórych przypadkach będzie to kilka miesięcy, w innych kilka lat.

Co ważne, w przypadku, gdy Sąd dojdzie do przekonania, że w skutek orzeczenia separacji czy rozwodu mogłoby ucierpieć dobro małoletnich dzieci — a zatem wystąpi przesłanka negatywna — powództwo takie oddali.
Zarówno w wyroku orzekającym separację jak i rozwód sąd orzeka:
• które z małżonków ponosi winę za rozpad małżeństwa, chyba że małżonkowie zgodnie wniosą o zaniechanie orzekania o winie,
• o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem,
• o kontaktach rodziców z dzieckiem,
• o alimentach,
• o sposobie korzystania ze wspólnie zajmowanego mieszkania.

Separacja jest okresem przejściowym, próbą ratowania małżeństwa, niestety w wielu przypadkach kończy się jednak rozwodem. Konsultacja z prawnikiem i analiza konkretnego stanu faktycznego pomoże w wyborze najlepszego rozwiązania, tak aby małżonkowie mieli poczucie dobrze podjętej decyzji.
prawnik Milena Sawczuk – Kołpacka

O AUTORKACH
Magdalena Kowalska

Magdalena Kowalska – psycholog specjalizująca się w psychologii klinicznej osób dorosłych. Swoje doświadczenie zdobywała m.in. w Stowarzyszeniu Polish Psychologists’ Association w Londynie, prowadząc konsultacje dla osób indywidualnych. Obecnie prowadzi Gabinet Wsparcia Psychologicznego w Iławie, do którego zaprasza osoby dorosłe oraz młodzież, oferując również konsultacje on-line. Swoje zamiłowanie do pisania oraz potrzebę promowania zdrowia psychicznego realizuje współpracując z portalem Psychologia w Polsce oraz Zdrowa Głowa. Więcej informacji na: magdalenakowalska.co oraz www.facebook.com/magdakowalskapsycholog/.

Milena Sawczuk-Kołpacka

Milena Sawczuk-Kołpacka – radca prawny prowadząca Kancelarię Radcy Prawnego w Iławie. Wpisana na listę radców prawnych Okręgowej Izby Radców Prawnych w Olsztynie pod nr OL-1924. Posiadająca wieloletnie doświadczenie zawodowe w prowadzeniu sporów sądowych, w tym w szczególności z zakresu prawa rodzinnego i cywilnego.

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. pijany rycho #3016034 | 83.20.*.* 4 gru 2020 13:11

    Jak to jest,że baby najpierw latają za chłopami a po pół roku małżeństwa lecą do sadu z pozwem o rozwód?

    odpowiedz na ten komentarz

  2. do Kobiety #3015981 | 193.46.*.* 4 gru 2020 11:33

    I tym sposobem pokazałaś swój poziom inteligencji

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  3. Rozwód #3015904 | 109.95.*.* 4 gru 2020 06:51

    A po co seoaracja. Teraz to takie modne.....śluby są pasee he he

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz

  4. Barbara #3015876 | 188.146.*.* 3 gru 2020 22:45

    Codziennie o godz. 6 rano w olsztyńskiej katedrze odprawiane są Msze Święte Roratnie z krótkim kazaniem.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. Tylko #3015821 | 46.169.*.* 3 gru 2020 19:51

      Ka$a

      Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

    2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5