W Iławie mieszkają finaliści gali Super Samorząd 2020

2020-11-25 13:31:37(ost. akt: 2020-11-25 14:25:31)
Fabryka Inicjatyw Obywatelskich i miasto Iława znaleźli się wśród finalistów konkursu

Fabryka Inicjatyw Obywatelskich i miasto Iława znaleźli się wśród finalistów konkursu

Autor zdjęcia: materiały organizatora

Stowarzyszenie Fabryka Inicjatyw Obywatelskich oraz miasto Iława reprezentowane przez burmistrza Dawida Kopaczewskiego zostali finalistą konkursu Super Samorząd 2020 w ogólnopolskiej akcji Masz Głos.
Stowarzyszenie działa od kwietnia 2019. Nominację stowarzyszenie dostało za utworzenie pierwszej łąki kwietnej w Iławie. Wszystko zaczęło się na jednym ze Śniadań Obywatelskich, na którym wspólnie z innymi organizacjami wpadli na pomysł wysiania łąki, napisali wspólnie petycję do władz lokalnych. Pozytywnie na nią zareagował burmistrz Iławy Dawid Kopaczewski. Wspólnie z urzędnikami i mieszkańcami znaleziono miejsce. I latem powstała łąka! W następnych latach wokół łąki stowarzyszenie planuje cykl działań edukacyjnych dla szkół.
Edyta Kocyła-Pawłowska, przedstawicielka stowarzyszenia i nasza redakcyjna koleżanka: – Pomysł łąki kwietnej to był zalążek czegoś nowego w mieście.


Tandemy lokalne


Wśród nagrodzonych są organizacje społeczne i władze samorządowe z całej Polski, które wspólnie zrealizowały konkretną inicjatywę. Współpraca jest tutaj kluczowa, bo nagroda Super Samorząd jest dla tych społeczności lokalnych, które potrafią połączyć siły i zintegrować się w działaniu. Warto docenić taką solidarność zwłaszcza w czasie pandemii. W wielu miejscach pogłębiła ona pokusy, by szukać oszczędności budżetowych w sferze realizacji zadań publicznych, a przecież współpraca pozwala podzielić się obowiązkami, wykorzystać potencjał mieszkańców i kompetencje władzy.
W tegorocznej edycji nagrody Super Samorząd jest 9 finalistów i 19 wyróżnionych z całej Polski.

Teraz trudniej


Aby otrzymać nagrodę Super Samorząd, trzeba zgłosić się do akcji Masz Głos prowadzonej przez Fundację Batorego, a potem ponad rok aktywnie w niej działać: uczestniczyć w konsultacjach społecznych, przeprowadzić diagnozę lokalną, negocjacje z władzami, włączać mieszkańców do wspólnych rozmów z samorządowcami. Aktywnych grup uczestników, i zarazem potencjalnych kandydatów do nagrody, było w tym roku 121 – to więcej niż w ubiegłym, choć w pandemii działanie nie było łatwe. Według wewnętrznego badania akcji Masz Głos z kwietnia 2020 aż jedna trzecia uczestników programu musiała zawiesić działania, a podobna liczba zmienić kierunek aktywności i dostosować ją do nowych warunków. Ci, którzy 20 listopada otrzymali nagrody Super Samorząd, dołączyli do prestiżowego grona 49 organizacji społecznych dotychczas nagrodzonych i 182 finalistów oraz wyróżnionych.

Wsparcie dla aktywnych


Fundacja Batorego przyznaje nagrodę Super Samorząd od 2011. O werdykcie decyduje jury w składzie: Jerzy Stępień, Katarzyna Kubicka-Żach, Mikołaj Cześnik. Nagroda jest częścią akcji Masz Głos, w ramach którego Fundacja Batorego wspiera aktywność lokalną. Działania prowadzi w całej Polsce przy wsparciu partnerów regionalnych – w województwie warmińsko-mazurskim jest to Fundacja SocLab. Uczestnicy programu mogą liczyć na bezpłatne szkolenia, wsparcie eksperckie, wymianę doświadczeń. Do tegorocznej akcji Masz Głos zgłosiła się rekordowa liczba 383 uczestników. Kolejna edycja akcji ruszy w roku 2021.

red.
ilawa@gazetaolsztynska.pl

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5