Sobota, 28 listopada 2020. Imieniny Jakuba, Stefana, Romy

Kapsuły pamięci dla przyszłych pokoleń trafiły na właściwe miejsce [foto]

2020-10-18 08:54:51 (ost. akt: 2020-10-18 09:07:59)
Burmistrz Iławy Dawid Kopaczewski prezentuje kapsuły pamięci: kapsułę PKP z 1970 roku oraz tegoroczny List do przyszłych pokoleń

Burmistrz Iławy Dawid Kopaczewski prezentuje kapsuły pamięci: kapsułę PKP z 1970 roku oraz tegoroczny List do przyszłych pokoleń

Autor zdjęcia: UM Iława

Z racji wprowadzonych obostrzeń uroczystość umieszczenia kapsuł pamięci na Placu Iławskich Kolejarzy musiała odbyć się w bardzo ograniczonej formie. Pomimo tego, kapsuła PKP z 1970 roku oraz tegoroczny List do przyszłych pokoleń są już na właściwym miejscu.

Podczas prac prowadzonych przed Dworcem Głównym w Iławie pod głazem pamiątkowym PKP została odkryta kapsuła z aktem erekcyjnym z 1970 roku, którego treść brzmi następująco:
"My kolejarze węzła PKP Iława postanawiamy - w 25 Rocznicę powrotu Ziemi Iławskiej do Macierzy, dla uczczenia tych, którzy pod panowaniem niemieckim zachowali polskość i mowę ojczystą i o polskość tych ziem walczyli, nie szczędząc sił i życia - ustawić przed dworcem PKP głaz pamiątkowy. Czynem tym składamy hołd wszystkim, którzy godną postawą i przykładem dokumentowali polskość tej ziemi, nawet w okresie wielkiego terroru niemieckiego.

Kamień ten stawiamy również na pamiątkę tych kolejarzy, którzy po wojnie 1939-1945, po wyzwoleniu Iławy przystąpili do odbudowy zniszczonego węzła i miasta. Iława, „Dzień Kolejarza”- 12 września 1970 r. "

Pisaliśmy o tym także w artykule: Wyślą list w przyszłość i uczczą kolejarzy

Pod aktem widnieją podpisy wszystkich członków Komitetu Obchodu Dnia Kolejarza, czyli osób związanych w ówczesnych czasach z iławską sekcją PKP.
- To niesamowite odkrycie było dla nas inspiracją do napisania „Listu do przyszłych pokoleń” opisującego obecną sytuację w Iławie, czyli po 50 latach od znalezienia kapsuły kolejarzy - mówi burmistrz Dawid Kopaczewski.

W liście z 2020 roku nie mogło zabraknąć nawiązań do historii Iławy i ogromnym znaczeniu kolejnictwa dla rozwoju naszego miasta w latach powojennych. Znalazł się także zapis o inwestycji polegającej na rewitalizacji terenu przed Dworcem PKP, obecnej sytuacji w Iławie tj. ustanowieniu roku 2020 rokiem Maksymiliana Grabowskiego - pierwszego polskiego burmistrza Iławy, a także wzmianka o panującej epidemii koronawirusa.

Niestety, z racji panujących obostrzeń epidemicznych planowana uroczysta forma wydarzenia musiała ograniczyć się tylko do udziału dwóch delegacji: miejskiej w składzie burmistrz Iławy Dawid Kopaczewski i przewodniczący rady miejskiej w Iławie Michał Młotek oraz delegacja środowiska kolejarzy. Aktu umieszczenia kapsuły z 1970 roku oraz kapsuły władz miasta z listem do przyszłych pokoleń z 2020 roku dokonali wspólnie burmistrz Dawid Kopaczewski, przewodniczący rady miejskiej Michał Młotek wraz z przedstawicielami kolei Jerzym Szarmachem - obecnie dyrektorem PKP Cargo w Olsztynie oraz Wiesławem Przybyszem - komendantem Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Iławie.

- Wszystkich zaproszonych gości, którzy ostatecznie z związku z obostrzeniami nie mogli wziąć udziału w uroczystości prosimy o zrozumienie zaistniałej sytuacji - apelują władze miasta.

red
ilawa@gazetaolsztynska.pl


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Rizsadny #2988535 | 10.10.*.* 20 paź 2020 08:20

  Młotek to klasa i budowanie doświadczenia. Burmistrz - Myślicie, że to szczyt marzeń kazdego samorzadoeca? Gdyby chciał, to już dawno mógłby startować. I akurat on nie zasłynął fejsikiem i komentami jak obecny Dawid. Młotek jest Pracowity i z głowa na karku. Po co mu sprzątanie po Kopaczewskim? Mam nadzieje, ze odetnie się od tego gościa i to razem z reszta radnych

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. hhyy #2988047 | 83.15.*.* 19 paź 2020 09:04

  A Covida w kapsule schowaliście dla przyszłych pokoleń?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Oooo #2987876 | 88.156.*.* 18 paź 2020 16:11

  Bez kropidła to ściema

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Benek #2987732 | 10.10.*.* 18 paź 2020 09:44

  Coraz bardziej widać jak Młotek pcha się na stanowisko burmistrza. Ciekawe czy obecny internetowy burmistrz już się pogodził z tym że zastąpi go kolejny internetowy burmistrz

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages