Psycholog radzi: 8 sposobów na problemy ze snem u dzieci

2020-09-29 20:30:00(ost. akt: 2020-09-29 09:45:15)
Zdjęcie jest ilustracją do artykułu

Zdjęcie jest ilustracją do artykułu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Jako dorośli doskonale wiemy, jak uciążliwa potrafi być bezsenność. Okazuje się, że w równym stopniu cierpią na nią dzieci, co niesie za sobą wiele przykrych skutków. Prawidłowy rozwój dziecka wymaga niezwykle dużych pokładów energii.
Brak odpowiedniej ilości snu i tym samym regeneracji, może spowodować problemy z koncentracją, chwiejnością emocjonalną, niższą odpornością oraz ogólne wyczerpanie organizmu. Sprawdź, co możesz zrobić dla swojego dziecka, aby jego sen był lepszy.

8 sposobów na lepszy sen twojego dziecka

1. Higiena snu
Aby organizm odpowiednio się wyciszył i wprowadził w stan relaksu, musi mieć zapewnione ku temu warunki. Przewietrz pomieszczenie i zadbaj o jego optymalną temperaturę, wyłącz wszelkie media przynajmniej godzinę wcześniej (zwłaszcza te z ekranami LED) oraz przypilnuj właściwych dla dziecka godzin kładzenia się do łóżka. Prawidłowa higiena snu to absolutna podstawa.

2. Czytanie oraz bajkoterapia
Dzieci uwielbiają opowieści, które przeniosą je w świat wyobraźni. Zadbaj o to, aby były to lektury przyjemnie wyciszające. Na rynku sporo jest książek przeznaczonych właśnie do tego celu. Ponadto bez problemu znajdziesz bajki typowo terapeutyczne, skonstruowane w taki sposób, aby pomóc dziecku zasnąć.

3. Medytacja, wizualizacja i relaksacja
Dla dorosłych bywają one ukojeniem w codziennym stresie, dla dzieci mogą być doskonałą, wyciszającą techniką wspomagającą spokojny sen. Rodzice chwalą sobie między innymi medytację opartą na uważności przeznaczoną dla najmłodszych. Poszukując książek z odpowiednimi ćwiczeniami zwróć uwagę na to, czy dołączone są również nagrania. Czasami sam harmonijny głos lektora może przynieść niezwykłe ukojenie. Nic jednak nie zastąpi ciepłego głosu rodzica

4. Muzyka
Dla najmłodszych samo śpiewanie kołysanek lub nucenie może okazać się wystarczające. Jeśli twoje dzieci są bardziej wymagające, puść im przyjemną, relaksacyjną muzykę. W zależności od upodobań, mogą to być albo utwory muzyczne, albo nagrania dźwięków natury.

5. Masaż
Zrelaksowane mięśnie, to także zrelaksowana głowa. Nie musisz być fizjoterapeutą, aby zrobić prosty masaż swojemu dziecku. Delikatne, rytmiczne ruchy wprowadzą je w stan błogości. Przydatnym narzędziem może się tu także okazać masażer wibracyjny z regulacją wibracji, piłeczki z wypustkami, szczoteczki do masażu lub w delikatniejszej formie, na przykład piórko.

6. Aromaterapia
Olejki aromaterapeutyczne mają wiele leczniczych zastosowań. Na dobry sen najpopularniejszym jest olejek lawendowy. Możesz dodać kilka kropel do kominka aromaterapeutycznego, nawilżacza powietrza zawieszonego na kaloryferze lub do wieczornej kąpieli. Przed zastosowaniem pamiętaj o sprawdzeniu, jaka ilość będzie właściwa dla wieku twojego dziecka.

7. Wieczorny spacer
Wystarczy pół godziny, aby spacer spełnił swoją rolę i dobrze wpłynął na samopoczucie. Połączenie świeżego powietrza, sił przyrody i ruchu mogą sprawić, że nogi same powędrują do łóżka, a wypoczęty umysł pozwoli na spokojny sen.

8. Rozmowa
Bezsenność u dzieci często wynika z nagromadzonych myśli i związanych z nimi emocjami. Niekiedy sama rozmowa o minionym dniu może rozładować napięcie i dać umysłowi spokojnie wypocząć.

Te łatwe do zastosowania wskazówki mogą okazać się wystarczające na kłopoty ze snem u dziecka. Jeśli jednak trwają one przewlekle, wizyta u lekarza jest krokiem koniecznym.



O AUTORCE
Magdalena Kowalska – psycholog specjalizująca się w psychologii klinicznej osób dorosłych. Swoje doświadczenie zdobywała m.in. w Stowarzyszeniu Polish Psychologists’ Association w Londynie, prowadząc konsultacje dla osób indywidualnych. Obecnie prowadzi Gabinet Wsparcia Psychologicznego w Iławie, do którego zaprasza osoby dorosłe oraz młodzież, oferując również konsultacje on-line. Swoje zamiłowanie do pisania oraz potrzebę promowania zdrowia psychicznego realizuje współpracując z portalem Psychologia w Polsce oraz Zdrowa Głowa. Więcej informacji na: magdalenakowalska.co oraz www.facebook.com/magdakowalskapsycholog/.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5