Uwaga! Aż trzy próby oszustwa "na policjanta" w ciągu zaledwie kilku minut!

2020-09-09 14:14:38(ost. akt: 2020-09-09 14:21:30)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Aspirant Joanna Kwiatkowska, rzeczniczka prasowa komendy powiatowej policji w Iławie powiadomiła nas właśnie o aż trzech próbach oszustwa, poprzez rozmowę telefoniczną, tzw. metodą "na policjanta". Do tych prób, na szczęście nieskutecznych, doszło dziś w ciągu zaledwie kilku minut.
„Na policjanta, "wnuczka”, „na inkasenta”, a teraz także „na konto prokuratora” — przestępcy nie ustają w wymyślaniu nowych metod, za pomocą których próbują oszukać jak najwięcej osób.

— Przeciwko nim stają policjanci, którzy nie ustają w ściganiu bezdusznych oszustów, bezwzględnie wykorzystujących naiwność i dobrą wolę swoich ofiar. Jednak pamiętajmy, że w pierwszej kolejności za bezpieczeństwo swoje i naszego mienia odpowiadamy my sami — mówi asp. Joanna Kwiatkowska, rzeczniczka prasowa iławskiej policji.

>>> Dziś (środa 9 września) w ciągu kilku minut sprawca dzwonił do pokrzywdzonych informując, że jest policjantem. Powiedział, że jedna z kobiet dostała fałszywą paczkę i przyjadą zablokować jej konto. Inna osoba natomiast usłyszała, że ma podsłuch a policjant chce mu przekazać jakiś list. Sprawca rozpytywał pokrzywdzonych również o oszczędności, jak i wysokość emerytury oraz lokaty i bank, w którym trzyma pieniądze.

Na szczęście nie doszło do oszustwa, a pokrzywdzeni o zaistniałej sytuacji poinformowali prawdziwych policjantów.

Mówi rzeczniczka KPP Iława, Joanna Kwiatkowska.
— Po raz kolejny ostrzegamy! W przypadku oszustw „na policjanta” pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie. Nigdy też nie proszą o przekazanie pieniędzy.
W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas w ten sposób oszukać, podając się przez telefon za policjanta – natychmiast zakończmy taką rozmowę! Nie wdawajmy się w dialog z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować - powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich lub dobrych znajomych, a o całym zdarzeniu natychmiast trzeba powiadomić policję.

Apelujemy również do opiekunów osób starszych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym procederze. Ostrzegajmy przed osobami, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość i ufność. Powiedzmy im, jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni z prośbą o szybkie pożyczenie dużej sumy pieniędzy. Wykorzystujmy do tego celu rodzinne spotkania, świąteczne obiady, czy przypadkowe wizyty. Wszystko po to, by w porę ostrzec naszych bliskich. Zwróćmy też uwagę na tego typu zagrożenie seniorom z naszego otoczenia.
Pamiętajmy - zwykła ostrożność i wiedza o metodach działania przestępców może uchronić starsze osoby przed utratą oszczędności ich życia.

red
ilawa@gazetaolsztynska.pl


Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Gdzie jest info #2970232 | 31.0.*.* 9 wrz 2020 22:15

    Złodzieje skąd mają info do kogo dzwonić Chyba z banków dobre co .

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. i co policja nie umie #2970157 | 37.8.*.* 9 wrz 2020 19:02

      zlokalizować zarówno numeru jaki jego lokalizacji? Nawet jak numer na słupa to już jest za czym iść

      odpowiedz na ten komentarz

    2. X #2970062 | 31.60.*.* 9 wrz 2020 16:49

      Nowy komendant doświadczony niejednego przestępcę złapał także nic się nie bójcie.

      odpowiedz na ten komentarz

    2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5