Sobota, 31 października 2020. Imieniny Augustyny, Łukasza, Urbana

Złoty "Maliniak"! Takiego sukcesu żeglarza z Iławy jeszcze nie było

2020-09-02 19:12:13 (ost. akt: 2020-09-02 19:29:46)
Piotr Malinowski podczas bardzo udanych dla niego mistrzostw Polski

Piotr Malinowski podczas bardzo udanych dla niego mistrzostw Polski

Autor zdjęcia: Robert Hajduk

Piotr Malinowski, żeglarz MOS SSW Iława, wywalczył mistrzostwo Polski młodzieżowców w klasie Laser Standard oraz jednocześnie został wicemistrzem kraju seniorów w tej samej klasie. Zwłaszcza drugi z tych medali jest bardzo ważny dla iławskiego sportu. W Gdyni pływała też Wiktoria Gołębiowska.

Piotr Malinowski to kolejny wodny talent wychowany na Jezioraku, który żeglarskie szlify zbiera już od 2007 roku. Żeglarstwo to tradycja w jego rodzinie — tę dyscyplinę sportu uprawiało całe jego rodzeństwo (dwie siostry i dwóch braci), więc i mały Piotruś został zaprowadzony przez ojca na trening do Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego.

Co ciekawe, na początku trzeba było "Maliniaka" przekonywać do żagli.
— Muszę szczerze przyznać, że początkowo nie ciągnęło mnie do treningów i do żeglowania. Ba! to trwało dłuższy czas, zanim załapałem bakcyla ścigania się na wodzie — mówi bez ceregieli Malinowski. Obecnie ma 19 lat (lada moment rozpocznie studia na Politechnice Gdańskiej, kierunek: ekonomia) i na pewno nie żałuje decyzji, którą początkowo podjął za niego tata, z resztą też Piotr.


>>> W ostatni weekend (29-30 sierpnia) w Gdyni odbyły się mistrzostwa Polski seniorów i młodzieżowców w klasach Laser (Standard i Radial) oraz Finn. MOS Iława był reprezentowany przez dwójkę zawodników: Wiktorię Gołębiowską, która broniła tytułu mistrzyni Polski seniorek (rok temu przerwała serię zwycięstw... iławianki Agaty Barwińskiej) oraz Piotra Malinowskiego. Multimedalistki Barwińskiej, która trzykrotnie z rzędu zdobywała tytuł najlepszej w kraju żeglarki w klasie Laser Radial (lata 2016-2018), tym razem w tej rywalizacji zabrakło z powodu bardzo ważnej uroczystości rodzinnej (ślub jej siostry, Pauliny — w przeszłości też żeglarki).

O ile Wiktorii te regaty totalnie nie wyszły (o tym później), o tyle Piotr zapamięta je na długie lata. Już sam początek zmagań w Gdyni pokazał, że iławianin może powalczyć o najwyższe lokaty, zarówno w rywalizacji młodzieżowców, jak i w bardziej prestiżowej walce seniorów.
— Po pierwszych dwóch dniach byłem na ósmej pozycji w klasyfikacji ogólnej, choć mogłem być jeszcze wyżej. Zostałem jednak ukarany przez sędziów, a to zaważyło na liczbie punktów na moim koncie — relacjonuje Malinowski.

— Kolejna kara i zrobiłoby się nieciekawie, bo czekałaby mnie dyskwalifikacja w jednym z wyścigów. A że biegów było dziewięć, w związku z tym przy tworzeniu klasyfikacji końcowej pod uwagę była brana tylko jedna odrzutka. W moim przypadku byłaby nią ta właśnie z ewentualnego biegu, w którym nie mógłbym uczestniczyć — tłumaczy Piotr.

— Co ciekawe, te kary nakładane przez arbitrów często są dość kontrowersyjne, bo na przykład podczas zawodów międzynarodowych za identyczne zachowania sędziowie nie karzą zawodników. Tu jednak jest inaczej i musimy się z tym pogodzić — dopowiada Wojciech Janusz, od lat szkolący w iławskim klubie żeglarzy z klasy Laser.


Piotr pływał więc pod dużą presją, jednak potrafił do końca zawodów nie popełnić już żadnego błędu.
— Bywały momenty, że było blisko kolejnej kary, zwłaszcza na kierunkach wolnych, jednak pływało mi się bardzo dobrze, kary nie dostałem i mogłem skupić się na walce o jak najwyższą lokatę — mówi Malinowski, który łącznie — podobnie jak cała flota Laserowców — wystartował w 9. wyścigach.


— "Maliniak" udowodnił, że ma duże predyspozycje do szybkiego pływania nie tylko w gronie żeglarzy z Polski. Także na regatach międzynarodowych może już walczyć z najlepszymi, a trzeba pamiętać, że ma dopiero 19. lat — mówi Wojciech Janusz.

No właśnie — Malinowski jeszcze przez dwa lata będzie miał wiek młodzieżowca, więc spokojnie może postarać się o powtórzenie sukcesu, jakim bez dwóch zdań jest mistrzostwo Polski w tej kategorii wiekowej. W pierwszej "10" klasyfikacji ogólnej było 4. młodzieżowców. Ważniejsze jednak w ocenie iławskich trenerów (zwraca na to uwagę także Marek Karbowski) jest srebro w kat. senior.

— To najlepszy w historii naszego klubu wynik uzyskany przez żeglarza z klasy Laser Standard! — podkreśla Wojciech Janusz. Przypomnijmy przy okazji, że Malinowski w 2019 roku zajął bardzo wysokie czwarte miejsce w mistrzostwach świata juniorów, regaty odbyły się wówczas na Jeziorze Ontario w Kanadzie.

Mistrzostwo Polski seniorów pływających na Laserach zdobył w Gdyni Tadeusz Kubiak ze szczecińskiej Pogoni.

>>> Piotr Malinowski regaty MP 2020 będzie wspominał bardzo dobrze. Zupełnie inaczej niż Wiktoria Gołębiowska, która nie zdołała obronić tytułu mistrzyni kraju.
— Wiktoria jest wyraźnie zmęczona ostatnimi startami i obozami, to widać po niej — mówi trener Janusz, który przez wiele lat szkolił iławiankę mającą na swym koncie także mistrzostwo świata w klasie Laser Radial U-21.

— To prawda: ostatnio w moim życiu dużo się działo i nie miało to dobrego wpływu na moją formę, jednak bardziej jestem zmęczona psychicznie niż fizycznie — mówi Gołębiowska. — Postanowiłam jednak wystartować w Gdyni na krajowych mistrzostwach choć wiedziałam, że formy brak. Stanęłam na linii startu, spróbowałam i nie wyszło. Myślę już jednak o kolejnych startach, choć z drugiej strony nie wiadomo, czy koronawirus nie zacznie "odwoływać" najbliższych regat... — słusznie zauważa Wiktoria.

>>> Iławska ekipa Laserowców (Barwińska, Gołębiowska, Malinowski) w najbliższym czasie startuje w regatach Kieler Woche, które odbywają się w niemieckiej Kilonii w następnym tygodniu. Następnie dojdzie do mistrzostw Polski juniorów (18-20 września, startuje Malinowski) oraz do przeniesionych z Grecji do Polski mistrzostw Europy seniorek i seniorów (7-13 października). Do regat MP i ME dojdzie w Gdańsku (Górki Zachodnie).

MISTRZOSTWA POLSKI W KLASIE LASER
pierwsze trójki

Laser radial:
1. Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice); miejsca: 3.0, 3.0, 1.0, 2.0, 3.0, 1.0, (10.0), 1.0, 3.0; wynik: 17.0
2. Anna Munch (Dania); 6.0, 4.0, 2.0, 1.0, 1.0, 2.0, 2.0, (43.0 DNC), 15.0; wynik: 33.0
3. Anna Weinzieher (UKS Wiking Kamienica Królewska); 1.0, 5.0, 4.0, 8.0, 2.0, 12.0, 7.0, 3.0, (24.0); wynik: 42.0
...
6. Wiktoria Gołębiowska (SSW MOS Iława); 2.0, 1.0, 3.0, 4.0, 15.0, (43.0 DNC), 3.0, 2.0, 31.0; wynik: 61.0

Laser Standard:
1. Tadeusz Kubiak (Pogoń Szczecin); 1.0, 6.0, 18.0, 6.0, 4.0, 1.0, 2.0, 5.0, (19.0); wynik: 43.0
2. Piotr Malinowski (SSW MOS Iława), 8.0, 5.0, (59.0 RET), 11.0, 5.0, 13.0, 8.0, 7.0, 2.0; wynik: 59.0
3. Maciej Grabowski (Arka Gdynia); 3.0, 16.0, (59.0 DNC), 1.0, 3.0, 9.0, 13.0, 3.0, 13.0; wynik: 61.0

zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages