Sobota, 28 listopada 2020. Imieniny Jakuba, Stefana, Romy

To będzie wieczorek bardzo kulturalny. Poeta/lekarz Janusz Olszewski zaprasza

2020-08-23 17:11:08 (ost. akt: 2020-08-23 09:33:00)
Janusz Olszewski to znany w Lubawie i Iławie lekarz rodzinny

Janusz Olszewski to znany w Lubawie i Iławie lekarz rodzinny

Autor zdjęcia: archiwum poety

Już w poniedziałek 24 sierpnia o godz. 17:00 w Kinoteatrze „Pasja” będziecie mieli wyjątkową okazję wziąć udział w wieczorku autorskim poety Janusza Olszewskiego z Lubawy. Janusz Olszewski to znany w Lubawie i Iławie lekarz rodzinny.

Pan Janusz to niebywale błyskotliwy człowiek, który sporo wie o każdej dziedzinie, hobbysta i kolekcjoner, sprawnie poruszający się w świecie komputerów i nowinek technologicznych - na każdą okazję ma do opowiedzenia jakąś ciekawą historię. A ponadto pisze… piękne bliskie sercu wiersze, jak również wciągające opowiadania.

Janusz Olszewski o sobie:
„Pisanie wierszyków rozpocząłem na początku lat 70-tych na potrzeby studenckiego radia „Medyk”[/i] przy Gdańskiej Akademii Medycznej, bo tam zacząłem studia. W Białymstoku byłem autorem koncepcji „Spotkań pod Schodkami” (imprezy kulturalnej w klubie „CoNieCo” będącej połączeniem kabaretu z wieczorami poezji) i prowadzącym spotkania w okresie studiów. Koncepcja tych spotkań okazała się ciekawa dla moich następców i spotkania te trwają do dziś. Jest to najstarsza studencka impreza kulturalna w Polsce, która trwa nieprzerwanie od 1975r.

W tym okresie powstawały głównie wiersze adresowane do młodej widowni koleżanek i kolegów na potrzeby spotkań klubowych. Wiele z wierszy były protestem na ówczesną rzeczywistość i było powodem przykrych rozmów z cenzurą. (…)

Po rozpoczęciu pracy zawodowej pisałem mniej, wyłącznie dla siebie i najbliższych. Mimo upływu lat spotykam się z kilkoma kolegami o podobnych upodobaniach. Jeden z nich lubi śpiewać i komponować piosenki i niektóre z wierszy były dla niego inspiracją. (…) Ostatnio nagraliśmy płytkę z 23 piosenkami autorstwa kolegi (muzyka i śpiew) i mojego (teksty). (…) W ostatnich kilku latach piszę mniej wierszy, a czas poświęcam opowiadaniom i opowieściom. Forma krótkiego wiersza czasami nie wystarczy do opisania niektórych pomysłów. Ta forma przekazu również krąży (po wydrukowaniu i oprawieniu) wśród znajomych i przyjaciół.”

Wieczorek autorski Janusza Olszewskiego zainauguruje recital skrzypcowy Moniki Burzy, która wystąpi z akompaniamentem na pianinie.

Ponadto podczas spotkania zostanie ogłoszony konkurs poetycki „Strofy Ojczyzny” – Pan Janusz Olszewski poprowadzi w ICK warsztaty poetyckie od września dla uczestników konkursu oraz innych zainteresowanych osób. Osoby, które pojawią się na spotkaniu autorskim będą miały pierwszeństwo przy zapisach na warsztaty! - informują organizatorzy z Iławskiego Centrum Kultury.

Zapraszamy serdecznie!

Zadanie realizowane przez Iławskie Centrum Kultury w ramach projektu „Polska moją Ojczyzną, Polska moim Domem” pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Iława oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej w Iławie.
Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

red
ilawa@gazetaolsztynska.pl
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Lulek #2963458 | 176.221.*.* 23 sie 2020 18:36

    U Pana leczę się od dawana i chcę dalej. I co to będzie gdy cicho wszędzie si e bez Pana Doktora będzie?

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages