Sobota, 31 października 2020. Imieniny Augustyny, Łukasza, Urbana

PPJK — zmagania dla żeglarzy z żyłką sportowca!

2020-08-18 11:05:33 (ost. akt: 2020-08-18 11:51:25)
PPJK 2019 na wodach Jezioraka

PPJK 2019 na wodach Jezioraka

Autor zdjęcia: Mateusz Partyga

POD NASZYM PATRONATEM|| Już po raz 24. na wodach Jezioraka odbędą się eliminacje jednej z największych imprez żeglarskich w Polsce. Zresztą, iławska przystań "Pod Omegą" czterokrotnie zdobywała nagrodę za najlepiej przeprowadzone regaty Pucharu Polski Jachtów Kabinowych.

Do regat "O Żeglarski Puchar Iławy" w klasach T1, T2, T3 oraz Open i Omega Standard dojdzie w ostatni weekend sierpnia (29-30.08), oczywiście na Jezioraku. Już teraz zapraszamy do udziału w zawodach — szczegóły zapisów podajemy poniżej.

Przypomnijmy, że w zeszłorocznej eliminacji w Iławie udział wzięły 33. załogi. Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ. Iławianin Piotr Matwiejczuk wywalczył wówczas pierwsze miejsce w swojej klasie, a następnie zajął drugie miejsce w wielkim finale, który odbył się w Rynie (zwycięzcą sezonu 2019 został Michał Brzozowski z Nowej Suchej, a trzeci był Jakub Malicki z Kętrzyna).

>>> To już 25. edycja popularnej "PePeJotKi", w Iławie jednak będzie to wydarzenie numer 24. Tak się bowiem składa, że pierwsza edycja ominęła wody Jezioraka, jednak już od drugiej miasto nad najdłuższym jeziorem w kraju gości załogi startujące w eliminacjach Pucharu Polski Jachtów Kabinowych.

O początkach PPJK w Iławie mówi organizator regat, Stanisław Kasprzak z przystani "Pod Omegą".
— W Iławie odbywały się już wówczas regaty "O Błękitną Wstęgę Jezioraka", które trwają do tej pory. Jako organizator tych zawodów zauważyłem, że ich charakter jest wybitnie towarzyski, a startowali w nich przede wszystkim nasi lokalni żeglarze. Tymczasem polskie żeglarstwo takich klas jak T1, T2, T3 i im podobne zaczęło iść w stronę sportowej rywalizacji. Zaczął liczyć się wynik, ale także przestrzeganie przepisów zawodów, a z tym już niektórzy wodniacy z Jezioraka mieli wówczas "problemy" — wspomina półżartem Kasprzak.

Ostatecznie Stanisław Kasprzak wystarał się o przeprowadzenie eliminacji PPJK w Iławie, zdobył licencję na ich zorganizowanie i nawet przez dwa lata łączył te zawody z "Błękitną Wstęgą Jezioraka". Później jednak stwierdził, że ta fuzja nie ma większego sensu.
— Załogi uczestniczące w "Błękitnej" luźno podchodzą do rywalizacji, bardziej liczy się integracja żeglarskiej braci i bardzo dobrze — niech takie dalej będą te regaty, takich imprez też bardzo potrzeba. PPJK to już jednak inny charakter, inne oczekiwania w stosunku do załóg, zupełnie inna rywalizacja — zauważa iławianin od dekad organizujący żeglarskie wydarzenia.

Przez te 24. lata przystań przy ulicy Sienkiewicza stała się jedną z najlepiej rozpoznawalnych na mapie zmagań PPJK. Mało tego — popularna "Omega" czterokrotnie zdobywała "blachę", czyli nagrodę za najlepiej przeprowadzone regaty w całym cyklu danego roku. Wpływ na ocenę wystawianą przez głównych organizatorów Pucharu Polski Jachtów Kabinowych ma wiele czynników, a jednym z najważniejszych jest klimat zawodów.

>>> Na tegoroczny, trochę przetrzebiony przez pandemię sezon, składa się 9. eliminacji. Doszło już do rywalizacji we Włocławku, w Płocku, Solinie, Augustowie i Mrągowie. Przed nami regaty w Morągu (jezioro Narie — w najbliższy weekend 22-23.08), Iławie, Gdyni i Olsztynie. Finał tradycyjnie odbędzie się na Jeziorze Ryńskim, gdzie finaliści ścigać się będą na łodziach tej samej klasy. Żaden z ośrodków, oprócz Rynu, nie gościł finałów PPJK więcej niż raz (także Iławie tylko raz przypadł ten honor).

Zapraszamy do udziału w regatach. Poniżej szczegóły. A niedługo podamy informacje dotyczące regat "O Błękitną Wstęgę Jezioraka 2020", które odbędą się w pierwszy weekend września.

INFORMACJE O REGATACH PPJK 2020
Iława, 28-30 sierpnia 2020
Organizator: PHGT „Pod Omegą", ul. Sienkiewicza 24, 14-200 Iława
Kontakt: www.podomega.pl, podomega@podomega.pl, Stanisław Kasprzak — 601 645 004
Biuro i port regat: PHGT „Pod Omegą", ul. Sienkiewicza 24

Zasady uczestnictwa:
Zawodnicy wypełniając druk zgłoszenia do regat zobowiązują się do przestrzegania wszystkich obowiązujących aktualnie zasad dotyczących przeciwdziałaniu rozprzestrzeniania się pandemii koronawirusa COVID-19 wskazanych przez GIS, MZ i MS oraz zaleceń PZŻ jak i poleceń Organizatora

Regaty posiadają licencję Polskiego Związku Żeglarskiego. Zostaną rozegrane w klasach: T-1, T-2, T-3, Open jednokadłubowe, Omega Standard. Limit jachtów w poszczególnych klasach koniecznych do uznania regat za odbyte ustala się na cztery (4). Regaty zostaną uznane za ważne przy rozegraniu jednego wyścigu. Jest możliwość startu klas nie wymienionych powyżej pod warunkiem zgłoszenia się najpóźniej do 20.08.2020r /minimalny limit jachtów – 4/ .

ZAPISY
Zgłoszenia do regat w piątek 28.08.2020 r. w godz. od 18:00 do 22:00 i w sobotę 29.08.2020r. w godzinach 7:30- 8:00 na drukach dostarczonych przez organizatora. Istnieje możliwość pobrania druków zgłoszenia na stronie internetowej http://podomega.pl/
Zgłoszenia będą przyjmowane również drogą elektroniczną na drukach zgłoszeń na adres e-mail podomega@podomega.pl.

OPŁATA STARTOWA
Wpisowe do regat wynosi 100 zł od jachtu

Organizator zapewnia nieodpłatnie slipowanie jachtów, parking dla samochodów, przyczep na terenie portu Bazy Wodnej Związku Gmin Jeziorak, ul. Sienkiewicza 32 przy pomocy dźwigu, jak i slipu betonowego; 28.08.2020r. w godzinach od 16:00 do 22:00, w dniu 29.08.2020r. w godzinach od 7:00 do 8:30, w dniu 30.08.2020r. od 16:00 do ostatniego jachtu. Na terenie portu regat nieodpłatnie miejsce przy kejach, sanitariaty, miejsca na rozbicie namiotów.

Pomiary jachtów:
Jest możliwość wykonania pomiarów sprawdzających jachtu i żagli (za częściową odpłatnością w kwocie 30 złotych od jachtu) w godzinach od 18:00 do 20:00 w dniu 28.08.2020r. na terenie bazy wodnej ZG Jeziorak.

PROGRAM REGAT
Otwarcie regat: sobota 29 sierpnia o godzinie 9:30
Start do I wyścigu planowany jest na godzinę 11:00.

Sobota i niedziela: starty do kolejnych wyścigów zgodnie z komunikatem Sędziego Głównego.

Przewiduje się rozegranie 7 wyścigów. W przypadku rozegrania więcej niż 3 wyścigów, najgorszy wynik zostanie odrzucony. W wynikach ostatecznych nie będą klasyfikowani zawodnicy, którzy nie ukończyli żadnego wyścigu.

zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages