Wojska Jagiełły pod Kurzętnikiem

2020-07-27 12:58:32(ost. akt: 2020-07-27 12:59:49)

Autor zdjęcia: Fundacja Im. Działyńskich

Rajd Jagiełły to zupełna nowość, wymyślona przez Andrzeja Andrzejewskiego, prezesa Fundacji im. Działyńskich z Nowego Miasta Lubawskiego.
W dniach 17-19 lipca odbył się I Rajd Jagiełły upamiętniający wydarzenia poprzedzające bitwę pod Grunwaldem czyli „bitwę, której nie było” – zgrupowanie wojsk Jagiełły pod Kurzętnikiem 10 lipca 1410 roku. Na rozpoczęcie zmagań rycerskich nieopodal ruin zamku w Kurzętniku zorganizowano I Konny Turniej Rycerski. Po pasjonującej walce zwycięzcą turnieju i zdobywcą pucharu wójta Gminy Kurzętnik został Roman Wierzbicki reprezentujący Chorągiew Chełmińską z Linowa Królewskiego. Drugi był Krzysztof Cymbał z Klubu Jeździeckiego "Karbówko" – zdobywca pucharu prezesa firmy Expom, trzeci Robert Zgardowski otrzymał puchar Fundacji im. Działyńskich. Następnego dnia z Kurzętnika, szlakiem Jagiełły Bractwo Rycerskie XXVI Chorągwi Zamku BratJan i Nowego Miasta wraz z zaprzyjaźnionymi członkami bractw z Prowincji Pruskiej Kapituły Rycerstwa Polskiego konno, na wozach i pieszo ruszyli przez Krzemieniewo, Jarzębowo do Boleszyna. W Boleszynie po rozbiciu obozu na terenie plebani, kunszt jazdy konnej zaprezentowała kaskaderka i zaklinaczka koni – Paulina Osowska. Ponadto odbyły się zajęcie strzelania z łuku zakończone turniejem łuczniczym dla najmłodszych oraz pokaz tańca dawnego. W turnieju łuczniczym w kategorii senior pierwsze miejsce zajął Adam Krzysztofiak, drugi był Jarosław Nowiński, a trzecia Dagmara Karda. Statuetki dla najlepszych łuczników ufundowała Fundacja im. Działyńskich. Ukoronowaniem Rajdu była niedzielna inscenizacja Zdobycia Rybna z aktywnym uczestnictwem mieszkańców Rybna z Józefem Malinowskim na czele, który wcielił się w postać sołtysa osady Józefa Maliny. Głównym organizatorem i inicjatorem całego wydarzenia był Prezes Fundacji im. Działyńskich Andrzej Andrzejewski.



Wszystkim uczestnikom, odbiorcom oraz sponsorom I Rajdu Jagiełły 2020 bardzo dziękujemy za udział i pomoc w organizacji przedsięwzięcia historyczno-turystycznego, a w szczególności: wójtowi gminy Kurzętnik Wojciechowi Dereszewskiemu, GCK w Kurzętniku, ZHP – Hufiec NML, Proboszczowi Parafii w Boleszynie ks. Piotrowi Nowakowi, Gminnej Bibliotece Publicznej w Rybnie, Panu Markowi Kołakowskiemu z Bagna oraz firmom El -Vat i EXPOM.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5