Niedziela, 29 listopada 2020. Imieniny Błażeja, Margerity, Saturnina

Autobus jako wehikuł czasu [FOTO, WIDEO]

2020-07-04 22:08:04 (ost. akt: 2020-07-06 13:30:07)

Autor zdjęcia: Edyta Kocyła-Pawłowska

Pod hasłem rekoIława w sobotę (3 lipca) grupy rekonstrukcyjne pod wodzą Michała Rydzewskiego zabrały mieszkańców w przeszłość: tę bardziej i tę mniej odległą.

Pasażerowie autobusu o numerze nomen omen 715 mieli w sobotę (4 lipca) niezwykłą okazję. Na chwilę mogli cofnąć się w czasie. Wsiadając do autobusu o numerze oznaczającym wiek Iławy, słuchali opowieści Dariusza Paczkowskiego i Michała Młotka, dwóch regionalistów. Obaj panowie na co dzień wprawdzie oprowadzają wycieczki (pan Dariusz jako przewodnik miejski, pan Michał jako twórca Internetowego Muzeum Iławy). Jednak nieczęsto zdarza się tego typu wycieczka. Po drodze pasażerowie wysiadali na kilku przystankach, na których czekali rekonstruktorzy pod wodzą Michała Rydzewskiego.Jednym z przystanków było Centrum Aktywności Lokalnej. Tutaj można było obejrzeć wystawę umundurowania z czasów Polski Ludowej oraz sprzętu, czyli ciężarówka STAR 266, wóz opancerzony BRDM-2 i haubica.

Rycerzy i białogłowy z czasów średniowiecza można było zobaczyć na placu między ratuszem a czerwonym kościołem.
Natomiast przy ul. Mazurskiej 2 (to w tej willi powstanie muzeum) zrekonstruowano obronę Iławy pod koniec II wojny światowej. Tam też przedstawiono polową kuchnię i sanitariat...Autobus przejechał tylko trzy, za to 2-godzinne kursy.
Organizatorzy: Grupa Rekonstruktorów Historycznych Iława pod przewodnictwem Michała Rydzewskiego, Urząd Miasta Iława, Miejska Biblioteka Publiczna w Iławie oraz rekonstruktorzy z całej Polski.

Edyta Kocyła-Pawłowska
e.kocyla@gazetaolsztynska.pl

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages