Niedziela, 29 listopada 2020. Imieniny Błażeja, Margerity, Saturnina

"Mój syn oberwał kołem od roweru". Poszukiwana sprawczyni

2020-06-30 20:51:42 (ost. akt: 2020-07-13 12:48:21)

Autor zdjęcia: archiwum prywatne

Wiktor i jego mama Karolina chcą dotrzeć do kobiety, która na spacerze kołem od roweru uderzyła chłopca w nogę - jak mówi mama chłopca. Jedyną jego winą było to... że niewyraźnie mówi, bo jest dzieckiem autystycznym.

Ta historia łamie serce. Tyle się mówi o potrzebie akceptacji osób z różnymi niepełnosprawnościami, a tymczasem w środku miasta chłopiec z autyzmem został uderzony kołem od roweru. To nie mógł być przypadek: rower został uniesiony do góry, by posłużyć za narzędzie agresji. Dziś (30 czerwca) Karolina Rykaczewska wraz z Wiktorem, swoim autystycznym synem, spacerowała nad Iławką. O przykrych wydarzeniach napisała post na Facebooku, który już krąży w szerokiej przestrzeni internetowej:

"Rzadko tu coś piszę, ale muszę. Byłam z Wiktorem na spacerze. Jak to Wiktor, używa wszędzie swojej hulajnogi. Jadąc na niej, nie jedzie przy mnie, jedynie jak chce coś, np chce się napić itd. Jest dzieckiem niepełnosprawnym (upośledzenie umysłowe, autyzm)".

Wiktor poruszał się ścieżką rowerową, za nim jechała starsza kobieta, jak to określa pani Karolina, mająca około 60 lat. Chłopiec stanął i czekał na mamę, która doganiało go pieszo.

"Syn odezwał się do tej kobiety po swojemu, bo on posługuje się mową niewerbalną. Tzn. nie jest ona taka sama jak nasza, jak zdrowego człowieka. Rozumiem, że mogła nie wiedzieć, ale to jej nie zobowiązuje do tego, żeby mu pokazać, że jest "nienormalny". Niestety, pokazując to, jechała na tym (...) rowerze, nie mogłam jej dogonić. Później była podobna sytuacja, bo ona jeździła w tą i z powrotem, tylko tym razem, kiedy Wiktor stanął, podniosła rower i uderzyła go w nogę. Wtedy zaczęłam biec (...), ale ona uciekła. Na zdjęciu widać jego zadrapanie".
Wiktor był zszokowany, nie wiedział, co się dzieje. Jego mama pisze, że nie jest mściwa, ale ma chęć "dorwać" sprawczynię. Zawsze w jakiś sposób oznacza dysfunkcję synka, a to specjalna koszulka, a to naklejka z informacją o niepełnosprawności....
- Ja jestem jedna, zajmuję się nim w większości sama, więc nie jestem w stanie trzymać go "na smyczy", bo nie o to tu chodzi; on ma się do ludzi zbliżać, a nie oddalać - podkreśla pani Karolina. - On potrzebuje akceptacji, a nie, żeby go ludzie krzywdzili.
Wiktor mówi, ale ci, którzy go znają, wiedzą, że niezbyt wyraźnie. Jego tłumaczem jest mama.
Pani Karolina czuje ogromny ból, że jej dziecko zostało tak potraktowane. - Jeżeli starsi ludzie oczekują od nas szacunku, to niech sami go dają - podkreśla. - Bo mój syn nigdy nic nie zrobił i nie zrobi. A ludzie traktują go, jakby przynajmniej miał "HIV".

Całą sytuacja miała miejsce nad Iławką, między hangarami a Kuźnią Talentów.
Wiktor, mimo swoich dysfunkcji, jest cudownym chłopcem. Całkiem niedawno był jednym z kilku dziecięcych bohaterów kalendarza stowarzyszeń: Iskierka Nadziei i Fabryka Inicjatyw Obywatelskich.


Edyta Kocyła-Pawłowska
e.kocyla@gazetaolsztynska.pl

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (61) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Mimi #2944722 | 176.221.*.* 6 lip 2020 15:51

  Jak czytam niektóre komentarze, to nóż mi się w kieszeni otwiera! J...y stary babsztyl UDERZYŁ dziecko. A Wy śmiecie krytykować matkę?! Tym samym dajecie przyzwolenie na to, żeby Wasze dzieci też były bite przez obcych ludzi na ulicy.. Bo stara krowa miała gorszy dzień? Nie odpuściłabym. Ta p...a musiała przejechać obok kamery jakiegoś monitoringu. Sprawę trzeba zgłosić na policję - niech szukają!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Rob #2942568 | 46.170.*.* 2 lip 2020 15:10

   "Bo mój syn nigdy nic nie zrobił i nie zrobi." On autystyczny a ona wróżka? Skąd wie że nic nie zrobi, zapewne nic nie zrobi tak samo jak nic nie zrobił.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. haha #2942069 | 88.156.*.* 1 lip 2020 16:47

   I ma swoje 5 minut., jest w gazecie....celebrytka. Aaa i od dziś zmieniam portal.... żenada

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. "mam" na osiedlu podobną matkę #2942051 | 37.8.*.* 1 lip 2020 15:56

   dziecka autystycznego (podobno). I też uważa, że dziecku wszystko się należy i wszystko może ono robić i nic nikomu do tego. Taka bezczelność...

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Ols #2941990 | 37.248.*.* 1 lip 2020 15:04

    " Bo mój syn nigdy nic nie zrobił i nie zrobi. A ludzie traktują go, jakby przynajmniej miał "HIV".". To co dziecku z autyzmem nie można zwrócić uwagi ale ktoś kto ma HIV jest gorszy?

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (61)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages