Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. W ławce czy przy biurku. Strony łączy często tylko dziennik. Zamiast dialogu i porozumienia, aby wypracować wzajemne relacje dla poprawy sprawności dziecka częściej niż wcześniej, skarga do dyrektora i kuratorium szuka winnego. Trudne szkolne spotkania w różnicy zdań iskrzą napięciem.
Uczeń to nie rzecz, którą można odłożyć na jutro. To wulkan emocji i ambicji, nie tylko z brakami i potrzebami w wysiłku fizycznym. Nim zmierzy się z nimi, musi zaakceptować swoje niedoskonałości. Pokonać wstyd powodujący brak stroju w szkolnym plecaku. Dzisiejsi uczniowie w starciu ze sprawnością statystycznego rówieśnika sprzed czterdziestu lat pierzchliby ze sportowego pola bitwy.
To, czy obecne pokolenie dzieci i młodzieży zresetuje rejteradę i powróci na nie z tarczą zdrowej przyszłości, zależy od wspólnej strategii; rodziców, dzieci, ustawodawcy i szkoły. Strategii, która ucznia nie będzie odbijała jak piłeczkę, od jednej do drugiej strony. Rodzice i dziadkowie uważali ten przedmiot za niemożliwy do odpuszczania. Kosmiczna różnica w bazie sportowej nie zbuduje sprawności ucznia.
Wg badań NIK-u od biegania na w-fie stroni 15% uczniów SP, 23% byłych gimnazjalistów. W następnym etapie 30% nie wykazuje troski o własną fizyczność. Myślę, że te dane są i tak zaniżone. Od lat obserwuję codzienność w-fu. Przebrani w stroje sportowe uczniowie statystują w lekcji unikając wysiłku.
Jedynie 20% dzieci 5-17 lat w naszym kraju ma na zakończenie dnia za sobą godzinną aktywność (PAP za Globl Matrix 3.0). Światowe badanie wskazuje na spadkową tendencję. To dostateczny poziom, podobny jak w grupie 75% badanych krajów. Daleko nam do Słoweńców. Chyba, że wyślemy im wyniki rodziców. Z sąsiadami za Odry możemy podać sobie rękę.
Dzieci, młodzież i rodzice tak organizują czas, aby nie opuścić treningu i pogodzić go z nauką. Nie ma tam całej tej buchalterii ustawowej o zwolnieniach i wymaganiach. Wszystko się kręci z uśmiechem na zmęczonej twarzy. Podobnie dzieje się w amatorskiej aktywności. Nie ma ocen. Nikt nikomu nic nie każe. I z roku na rok jest w niej coraz lepiej.
Trening 15-21 czerwca – wybieramy się na trening z dziećmi.
poniedziałek – Rozbieganie z 2x 20 szt. skip A (kolano do kąta prostego) ,B (grzebiący ruch nogi), C (nogi uderzają o pośladki), D (nożyce) i z niego przebieżka 60m p. 2 min. – 8-10km
wtorek - rolowanie i rozciąganie- doskonalmy to jako jednostkę tr.
środa – Wolne od biegania, ale rower w lesie, parku z dziećmi 1h
czwartek – stadion WT – rozgrzewka + 2-3 x (300m, 600m). p. 5 min. Tak dobierzmy tempo, aby wytrzymać 600m w tempie 300m. Krótszy odcinek nie ma męczyć, dłuższy już tak. Po - boso 2 km -6-8 km
piątek – rozbieganie 30 min z siłą ogólna w domu
sobota – Rozgrzewka 30 min. Poprowadźmy test Coopera - sprawdźmy pozom wytrzymałości swoich dzieci, wnuków - 10-14 km
niedziela – wolne
Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.
Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl
W poniedziałkowym (15 czerwca) wydaniu m.in.Pieszy będzie pod ochroną
Od 1 lipca zmieni się część przepisów drogowych. Wszystko wskazuje na to, że już niedługo to samo czeka taryfikator mandatów. Mają do niego trafić dwa zupełnie nowe wykroczenia.Turystyka? Tak. Pytanie tylko jaka
Miniony, długi weekend, pokazał, że sezon jeszcze nie jest stracony, bo takich tłumów nad jeziorami dawno u nas nie było. Problem tylko w tym, żeby turyści chcieli przyjeżdżać na Warmię i Mazury przez cały rok, a nie tylko w sezonie.Kosić trzeba z głową
Chce zatrzymać kosiarki i uratować bujne trawniki w miastach. Olsztynianka Bogusława Budna zainicjowała akcję Ogólnopolskie Wstrzymanie Kosiarek. Do inicjatywy dołączają inne miasta — m.in. Poznań, Toruń i Łódź.
Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez
Adam #2934069 | 94.254.*.* 16 cze 2020 09:14
Test Coopera to nie 10-14 km ale bieg przez 12 minut!!!
Ocena komentarza: warty uwagi (1) !
odpowiedz na ten komentarz
pokaż odpowiedzi (1)
Czapajew #2934002 | 203.206.*.* 16 cze 2020 06:54
40 lat temu w liceum jeden gosc mial zwolnienie z wf i to chyba w calej szkole
!
odpowiedz na ten komentarz
pokaż odpowiedzi (1)