Czwartek, 28 stycznia 2021. Imieniny Agnieszki, Kariny, Lesława

Kształcenie 3D w Budowlance i w Centrum Kształcenia Zawodowego Nr 1 w Iławie

2020-05-29 07:19:56 (ost. akt: 2020-05-29 07:29:13)
Pracownia modelowania i drukowania cyfrowego w ZS im. Boh.Września 1939 Roku w Iławie

Pracownia modelowania i drukowania cyfrowego w ZS im. Boh.Września 1939 Roku w Iławie

Autor zdjęcia: archiwum Budowlanki

Powiat Iławski w związku z modernizacją metod i treści kształcenia do potrzeb rynku pracy, zrealizował działania w ramach Projektu "Kształcenie zawodowe w 3 D", współfinansowanego przez Unię Europejską, ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020, Osi priorytetowej 2 „Kadry dla gospodarki”, Działania 2.4 „Rozwój kształcenia i szkolenia zawodowego”, Poddziałania 2.4.1 „Rozwój kształcenia i szkolenia zawodowego – projekty konkursowe”.

Wartość projektu: 2 027 703,14 zł
w tym dofinansowanie z Unii Europejskiej: 1 723 547,66 zł
dofinansowanie z Budżetu Państwa: 101 385,16 zł
wkład własny Powiatu Iławskiego: 202 770,32 zł

Realizatorami Projektu były dwie powiatowe jednostki oświatowe – Zespół Szkół im. Bohaterów Września 1939 Roku w Iławie oraz Centrum Kształcenia Zawodowego Nr 1 w Iławie, które do 31 sierpnia 2019r. funkcjonowało pod nazwą: Powiatowe Centrum Kształcenia Praktycznego w Iławie. Celem Projektu było podniesienie wiedzy 8 nauczycieli kierunków: technik przemysłu mody, technik grafiki i poligrafii cyfrowej oraz dostosowanie 5 pracowni zawodowych w Zespole Szkół im. Bohaterów Września 1939 Roku w Iławie oraz Centrum Kształcenia Zawodowego Nr 1 w Iławie w związku z modernizacją metod i treści kształcenia do potrzeb rynku pracy.

Okres realizacji Projektu od 01.10.2018 r. do 31.05.2020 r.
Założone cele zostały zrealizowane poprzez:
- aktualizację programów nauczania w zakresie kierunku technik grafiki i poligrafii cyfrowej oraz technik przemysłu mody.
- przeprowadzenie prac remontowo-budowlanych, gdzie zastosowano koncepcję uniwersalnego projektowania gwarantującą dostęp pracowni dla wszystkich użytkowników , bez barier architektonicznych. Prace prowadzono zgodnie z zasadą równości szans i niedyskryminacji, zapewnienia dostępności dla osób z niepełnosprawnością. W Zespole Szkół im. Bohaterów Września 1939 Roku w Iławie powstały 2 pracownie dla kierunku technik grafiki i poligrafii cyfrowej: Pracownia projektowania graficznego, Pracownia modelowania i drukowania cyfrowego ,
1 pracownia dla kierunku technik przemysłu mody: Pracownia projektowania i modelowania ubiorów. W Centrum Kształcenia Zawodowego Nr 1 w Iławie powstały 2 pracownie zajęć praktycznych z przemysłu mody.
- pracownie zawodowe zostały wyposażone w nowoczesny sprzęt komputerowy wraz
z oprogramowaniem, sprzęt elektroniczny, wysokiej klasy specjalistyczne maszyny i urządzania oraz meble. Powstały ergonomiczne stanowiska pracy dla uczniów, w tym osób z niepełnosprawnością.
- w ramach Projektu zrealizowane zostały również szkolenia dla 8 nauczycieli kształcenia zawodowego w zakresie kompetencji TIK w nauczaniu, znajomości specjalistycznego oprogramowania branżowego oraz wyższych umiejętności praktycznych dostosowanych do wymogów pracowni zawodowych utworzonych w projekcie.

>>> W okresie od września 2019 roku do kwietnia 2020 roku nauczyciele ZS w Iławie i CKZ nr 1 w Iławie uczestniczyli w szkoleniach podnoszących wiedzę i umiejętności w zakresie modernizowanych kierunków: technik grafiki i poligrafii cyfrowej oraz technik przemysłu mody. Szkolenia odbyły się w doposażonych w ramach Projektu pracowniach zawodowych w ZS w Iławie, a ostatnie szkolenie w kwietniu br. odbyło się w formie zdalnej.

Zajęcia realizowano zgodnie z zasadą równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami i zasady równości szans kobiet i mężczyzn.
Szkolenia miały na celu poszerzenie wiedzy oraz umiejętności praktycznych nauczycieli w zakresie technologii TIK, wykorzystania specjalistycznych programów graficznych i projektowych, co wpłynie na podniesienie jakości prowadzonych przez nich zajęć w ramach kształcenia zawodowego. Podyktowane były oczekiwaniami współpracujących z jednostkami kształcenia zawodowego pracodawców, specyfiką zawodu i bardzo dynamicznym rozwojem technologii IT.

Współczesny rynek pracy ma charakter otwarty. Raz zdobyte kompetencje nie są wystarczające. Nawet osoba będąca specjalistą w określonej dziedzinie ciągle musi się dokształcać. Potencjalni pracodawcy oczekują od naszych absolwentów znajomości dostępnych na rynku rozwiązań programowych i sprzętowych.

Dla 4 nauczycieli przedmiotów zawodowych ZS w Iławie w ramach modernizowanego kierunku technik grafiki i poligrafii cyfrowej odbyły się szkolenia:
„Podłoża drukowe, papier, folie, materiałoznastwo",
„Adobe Illustrator na potrzeby DTP i Internetu",
„Adobe Photoshop na potrzeby DTP i Internetu",
„Adobe InDesign w praktyce" II poziom,
„Corel DRAW w praktyce" II poziom,
„Techniki druku. Kontrola jakości w procesach poligraficznych",
„Przygotowanie projektu do druku offsetowego"

Dla 2 nauczycieli przedmiotów zawodowych ZS w Iławie i 2 nauczycieli praktycznej nauki zawodu CKZ nr 1 w Iławie modernizowanego kierunku Technik przemysłu mody odbyło się 1 szkolenie: „Corel DRAW na potrzeby projektowania odzieży”.
Szkolenia prowadzone były przez trenerów, którzy posiadają praktyczne doświadczenie i zapewnili w ten sposób Uczestnikom Projektu profesjonalne prowadzenie zajęć na najwyższym poziomie. Nauczyciele otrzymali również materiały szkoleniowe, które będą mogli wykorzystać podczas pracy z uczniami.
Realizacja celów projektowych poprzez zmodernizowanie metod i treści kształcenia zawodowego wywarła bezpośredni wpływ na poprawę jakości kształcenia, uatrakcyjnienie przebiegu procesu edukacji zawodowej, jak również na właściwe wyszkolenie kadry zawodowej wchodzącej na rynek pracy. Programy nauczania zostały uspójnione z wymaganiami naturalnych warunków pracy, rekomendacjami przedsiębiorców, z którymi podpisane zostały stosowne porozumienia o współpracy.Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W piątkowym(29 maja) wydaniu m.in.


Dziki spacer po ZatorzuPochwała dzika
My, Polacy generalnie zwierzęta kochamy, tyle że jakoś tak wybiórczo. Karpia na Wigilię mordujemy bez skrupułów. Nasz sposób na dzikie krowy — to wybić je do nogi. I mamy problem z dzikiem. A może jednak dzik z człowiekiem?

Sąsiad, na którego można liczyć
Dobrych informacji nigdy za wiele, a już szczególnie, kiedy mamy pandemię. Tym większe brawa dla tych, którzy w tym trudnym czasie, pamiętają o innych, spiesząc z konkretną pomocą, realnym wsparciem. A gdy jeszcze robią to od lat, tym brawa większe.

Olsztyński dworzec potrzebuje zgody
Czy jest zgoda co do kształtu Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego (ZCK) w Olsztynie? Czy wreszcie powstanie obiekt na miarę oczekiwań obecnych czasów, obiecywany przez prywatnego dewelopera i PKP SA mieszkańcom i władzom Olsztyna? No i wreszcie kiedy?
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. razoraz #2959595 | 193.106.*.* 13 sie 2020 16:49

    Pozdrawiam cie szogun jesli to czytasz

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages