Czwartek, 28 stycznia 2021. Imieniny Agnieszki, Kariny, Lesława

Wiemy, jak doszło do pożaru zabytkowego młyna. 58-latek przyznał się do winy

2020-05-28 13:14:37 (ost. akt: 2020-05-28 13:31:04)
Do pożaru młyna doprowadził 58-latek, który już przyznał się do winy. Jak oświadczył: chciał się tylko ogrzać, jednak kiedy ogień się rozprzestrzenił, to uciekł z budynku

Do pożaru młyna doprowadził 58-latek, który już przyznał się do winy. Jak oświadczył: chciał się tylko ogrzać, jednak kiedy ogień się rozprzestrzenił, to uciekł z budynku

Autor zdjęcia: Mateusz Partyga

WRACAMY DO TEMATU|| Kara do dwóch lat pozbawienia wolności grozi 58-latkowi. — Mężczyzna zaprószył ogień w zabytkowym młynie, w wyniku czego doszło do jego uszkodzenia. Teraz ze swojego zachowania będzie musiał tłumaczyć się przed sądem — mówi asp. Joanna Kwiatkowska, rzeczniczka prasowa iławskiej policji.

Przypomnijmy — w marcu tego roku doszło do kolejnego już na przestrzeni kilku ostatnich lat pożaru zabytkowego młyna znajdującego się przy ul. Ostródzkiej w Iławie. O pożarze i jego skutkach informowaliśmy na bieżąco na naszym portalu:
O pożarze został także poinformowany oficer dyżurny iławskiej policji.
— Funkcjonariusze natychmiast pojechali na miejsce. Mundurowi zabezpieczyli miejsce pożaru. Gdy tylko było to możliwe, to iławscy policjanci przeprowadzili oględziny miejsca oraz przesłuchali świadków — mówi asp. Joanna Kwiatkowska, oficer prasowy iławskiej policji.

Jak się okazuje, do pożaru doszło przez zaprószenie ognia przez jednego z jego bywalców — zabytkowy, ale już mocno zniszczony młyn był miejscem alkoholowych libacji, często odwiedzanym też przez bezdomnych.

Mężczyzna został zatrzymany i usłyszał zarzut nieumyślnego zaprószenia ognia powodując pożar, który spowodował z kolei uszkodzenie wnętrza oraz elementów konstrukcyjnych zabytkowego budynku zespołu młyna wodnego na rzece Iławka.

58-latek przyznał się do zarzucanego mu czynu. Jak oświadczył: chciał się tylko ogrzać, jednak kiedy ogień się rozprzestrzenił, to uciekł z budynku — dodaje rzeczniczka prasowa iławskiej policji.

Ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami mówi o tym, że:

ust. 1. Kto niszczy lub uszkadza zabytek, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

ust. 2. Jeżeli sprawca czynu określonego w ust. 1 działa nieumyślnie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2

ust. 5. W razie skazania za przestępstwo określone w ust. 2 sąd może orzec na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Zabytków nawiązkę w wysokości od trzykrotnego do trzydziestokrotnego minimalnego wynagrodzenia.

zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl
źródło: KPP Iława


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W czwartkowym(28 maja) wydaniu m.in.


Pożegnanie z maseczkami
Od najbliższej soboty 30 maja nie będziemy musieli nosić maseczki na ulicy, ale pod warunkiem, że możemy zachować dystans dwóch metrów od innych. Od 6 czerwca będziemy mogli pójść do kina czy na basen. To efekt kolejnego luzowania gospodarki.

Rafał Szczepański Debata o przyszłości regionu
Ruszamy z cyklem debat o przyszłości gospodarczej Warmii i Mazur. Jako region potrzebujemy inwestycji, ale mamy piękną przyrodę. Czy da się to pogodzić? A może trzeba się pogodzić z tym, że u nas jest ładnie, ale biednie?

Kuźnia dziadka Jana
Jednym z tych miejsc, które zostają w pamięci, jest Kuźnia Dziadka Jana w Gwiździnach w powiecie nowomiejskim. - Ocalić od zapomnienia to mój cel - mówi Czesław Klonowski.Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Rysiek #2926701 | 83.9.*.* 28 maj 2020 16:39

  No teraz będzie miał 2 lata wspaniałych wakacji.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. buba #2926667 | 88.156.*.* 28 maj 2020 15:20

  Oczywiście... Na słupa?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages