Poniedziałek, 1 czerwca 2020. Imieniny Gracji, Jakuba, Konrada

Segregacja pacjentów także i u nas

2020-05-23 16:22:41 (ost. akt: 2020-05-23 17:22:13)

Autor zdjęcia: Edyta Kocyła-Pawłowska

Namioty przekazane Powiatowemu Szpitalowi im. Wł. Biegańskiego przez Urząd Miasta wykorzystywane są do triage (segregacji) pacjentów oraz jako mobilny punkt poboru wymazów w kierunku COVID-19 metodą „drive thru”.

W ubiegłym tygodniu starosta Bartosz Bielawski wystosował pismo do burmistrza Iławy Dawida Kopaczewskiego z prośbą o udostępnienie dwóch namiotów na rzecz Powiatowego Szpitala im. Wł. Biegańskiego w Iławie. Prośba wiąże się oczywiście z ogłoszonym stanem epidemicznym w kraju i wspólnym działaniem w celu zmniejszenia skali rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2. Burmistrz przychylił się do prośby. Wydział Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Iława przekazał dwa namioty – jeden namiot ekspresowy o wymiarach 3 x 6 m, drugi FleXtents Pro o tych samych rozmiarach.

Pierwszy z namiotów usytuowany jest bezpośrednio przy Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, odbywa się tam triage (segregacja) pacjentów ze skierowaniem do szpitala i bez skierowania (przypadki nagłe). Segregacja przeprowadzana jest przez ratownika medycznego lub pielęgniarkę. W ramach triage każdy pacjent wypełnia ankietę wstępnej kwalifikacji, ma wykonany pomiar temperatury, pomiar saturacji oraz pomiar liczby oddechów. Po pozytywnej kwalifikacji pacjent kierowany jest do Izby Przyjęć lub SOR, gdzie przeprowadzane jest badanie lekarskie.


W drugim namiocie pobierane są wymazy w kierunku COVID-19 metodą „drive thru”, czyli bez wysiadania z samochodu. Do punktu mogą zgłaszać się osoby przebywające na kwarantannie, które powiadamiane są przez sanepid o takiej możliwości, a następnie telefonicznie rejestrują się w szpitalu na konkretną godzinę pobrania wymazu.

– W imieniu personelu i pacjentów Powiatowego Szpitala w Iławie serdecznie dziękuję burmistrzowi Miasta Iława za przekazane wsparcie – mówi Iwona Orkiszewska, dyrektor Powiatowego Szpitala im. Wł. Biegańskiego w Iławie.

powiat-ilawski.pl/red.
ilawa@gazetaolsztynska.plCzytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W weekendowym (23-24 maja) wydaniu m.in.


Staram się żyć po swojemu
Ewelina Jay ze Szczytna to kobieta, która ma wiele pasji. Spełnia swoje marzenia i realizuje wyznaczone cele. Wie, że nie zawsze jest łatwo ale nigdy się nie poddaje. — Życie z pasją staje się pełniejsze i szczęśliwsze, a więc ja wciąż poszukuję działań, które dadzą mi energię — mówi.

Maciej Musiałowski gra Tomka w filmie „Sala samobójców. Hejter”
Jestem człowiekiem, którego nie ominął hejt
– Byliśmy przerażeni widząc, jak nasz film wyprzedził prawdziwą tragedię – mówi Maciej Stuhr, odtwórca roli polityka Pawła Rudnickiego w filmie „Sala samobójców. Hejter”. Z aktorem rozmawia Joanna Sławińska.

Barbara KułdoBędę to robiła, dopóki starczy sił!
Jak to jest ratować bezdomne zwierzęta w czasie pandemii? Interweniować, kiedy dzieje się im krzywda w domach? Wie to doskonale Barbara Kułdo, inspektor Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami i wielka miłośniczka braci mniejszych, walcząca o ich dobro od 17 lat. — Oczywiście, że interweniować! Pandemia mnie nie odstrasza — odpowiada.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages