Poniedziałek, 19 października 2020. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Umowa podpisana — można zaczynać budowę stadionu w Wikielcu! [ZDJĘCIA]

2020-05-16 10:42:29 (ost. akt: 2020-05-16 12:25:04)
Na zdjęciu od lewej strony Krzysztof Sadowski (GKS Wikielec), Mateusz Ruczyński (reprezentant wykonawcy budowy) i prezes GKS-u Wikielec Krzysztof Bączek

Na zdjęciu od lewej strony Krzysztof Sadowski (GKS Wikielec), Mateusz Ruczyński (reprezentant wykonawcy budowy) i prezes GKS-u Wikielec Krzysztof Bączek

Autor zdjęcia: Mateusz Partyga

To będzie największa inwestycja sportowa w historii gminy Iława —stadion piłkarski w Wikielcu, na którym grać mają drużyny miejscowego GKS-u, bez dwóch zdań stanie się chlubą gminy Iława i samej miejscowości.

O zabiegach Gminnego Klubu Sportowego z Wikielca, których celem było pozyskanie środków na budowę nowego stadionu, pisaliśmy już wcześniej. 26 lutego tego roku informowaliśmy na naszym portalu o tym, że w siedzibie Ministerstwa Sportu i Turystyki podpisana została umowa na dofinansowanie modernizacji stadionu w Wikielcu.

Koszt całej inwestycji to nieco ponad 1,5 mln złotych. Z budżetu gminy na budowę stadionu przeznaczonych jest ok. 900 tysięcy złotych, natomiast dofinansowanie z ministerstwa to kwota rzędu 686 tys. zł. Przetarg na wykonanie areny, która ma być – jak to określił podczas czwartkowego podpisania umowy z wykonawcą wójt Krzysztof Harmacińskisportowym centrum gminy Iława jest Przedsiębiorstwo Robót Budowlanych ASBUD z Kuligów w gminie Grodziczno.

Jak powiedział w czwartek reprezentujący firmę Mateusz Ruczyński, z początkiem czerwca 2020 zaczną się prace. Budowa powinna zostać ukończona dokładnie rok później (termin do 1 czerwca 2021), jednak wójt Harmaciński liczy po cichu na to, że uda się nawet szybciej zakończyć wszelkie prace. Co ważne, nienaruszone zostanie sąsiadujące z płytą główną i obecnymi trybunami boisko Orlik, a także prowadząca do niego polbrukowa droga.

W podpisaniu umowy uczestniczył rzecz jasna także prezes klubu GKS Wikielec Krzysztof Bączek. - To szczególny dzień dla klubu i całej społeczności Wikielca, właśnie została podpisana umowa na budowę długo wyczekiwanej inwestycji. Trzeba podkreślić ogromną zasługę i determinację wójta gminy Iława, radnych gminnych oraz przewodniczącego rady gminy, a także działaczy klubu z Wikielca, którzy od lat zabiegali o powstanie tego obiektu – powiedział prezes Bączek tuż po złożeniu podpisu pod wszystkimi niezbędnymi dokumentami.

Kilkukrotnie padały nazwiska Mariusza Jajkowskiego i Krzysztofa Sadowskiego, głównych orędowników budowy stadionu w Wikielcu, działaczy od wielu już lat związanych z klubem sportowym ze swojej miejscowości.

>>> Na początku krótkiej konferencji prasowej, która odbyła się po podpisaniu umów, działacze klubu z Wikielca wraz z wójtem Harmacińskim półżartem, półserio przytaczali opinie osób niekoniecznie związanych z GKS-em, które to podważają sensowność budowy tak dużego obiektu w tak małej miejscowości (Wikielec to wieś licząca ok. 1000 mieszkańców). Włodarze gminy i klubu za bardzo jednak takimi opiniami się nie przejmują, bo też uważają, że właśnie inwestycje w sport są najlepszą inwestycją w... wychowanie młodzieży.

- Nie raz udowodniliśmy, że nasze zaangażowanie w rozwój bazy treningowej i infrastrukturę sportową przyczyniło się do tego, że nie mamy większych problemów wychowawczych z naszą młodzieżą. A wiemy przecież, że takie problemy, jak na przykład narkomania, są efektem zaniedbań młodzieży – mówi wójt gminy Iława. - Zależy nam na tym, żeby nasza młodzież się rozwijała – dodaje Krzysztof Harmaciński, który na nasze pytanie, czy jest to największa inwestycja sportowa w historii gminy Iława, odpowiedział twierdząco.

- Wcześniej przez lata inwestowaliśmy dużo w bazę sportową, że wymienię tu tylko obiekt w Rudzienicach. Przez 20 lat stworzyliśmy 20 boisk piłkarskich w wielu miejscowościach gminy Iława, także w Wikielcu. Nic jednak nie może równać się z inwestycją GKS-u, która ma być wizytówką sportową naszej gminy – podkreśla wójt Krzysztof Harmaciński, a prawda jest taka, że Wikielcowi obiektu za rok pewnie będzie zazdrościć większość miejscowości powiatu iławskiego i nie tylko.

>>> Mimo głosów antagonistów, jest dla kogo budować obiekt w Wikielcu. Przecież we właśnie, dużo przedwcześnie zakończonym sezonie, drużyna seniorów wygrała rozgrywki IV ligi w cuglach. Zespół trenera Wojciecha Tarnowskiego, który także obecny był przy podpisywaniu umów, wygrał wszystkie 17 meczów! Decyzją PZPN, sezon został zakończony, a „GieKSa” uzyskała awans do III ligi.

GKS to także dbanie o szkolenie młodzieży, bardzo często wywodzącej się z Iławy i innych miejscowości gminy Iława. Młodzieżowe drużyny sięgały po medale futsalowych mistrzostw Polski (na czele ze złotą ekipą trenera Tomasza Demczaka). Do tego w wersji trawiastej klub ma takie sukcesy jeśli chodzi o szkolenie adeptów futbolu, jak Wojciech Zieliński (aktualnie junior młodszy Arki Gdynia) oraz Maddox Sobociński (junior młodszy Legii Warszawa).

>>> Wkrótce zaprezentujemy wizualizację stadionu w Wikielcu.

zico
m.partyga@gazetaolsztynska.plCzytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W weekendowym (16-17 maja) wydaniu m.in.

Wszyscy rapujemy!
Koronawirus ma wpływ na nasze życie w absolutnie każdej jego odsłonie… Zasadniczo najbardziej nam wpływa na zdrowie, ale na pracę nam też wpływa, na plany wakacyjne i na spędzanie czasu wolnego… Na wszystko, bez krzty umiaru!

Danuta Chada w TogoNazwano ją matką chrzestną szkoły w Tchambie
Danuta Chada przez kilkanaście lat marzyła o tym, by zobaczyć Afrykę. W końcu udało jej się to marzenie spełnić... aż trzy razy. Przy okazji spełnia marzenia afrykańskich dzieci. — Są wspaniałe — mówi emerytowana dziś nauczycielka. — Jestem nimi zauroczona.

Mamy prawo do Warmii
Ktoś inny może szukać swoich korzeni w dokumentach. Moje dokumenty fruwają między gałęziami — mówi Łukasz Staniszewski. Olsztyński prozaik, dramaturg oraz autor słuchowisk wydał niedawno debiutancką książkę „Małe Grozy”.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages