Poniedziałek, 1 czerwca 2020. Imieniny Gracji, Jakuba, Konrada

Przybyło bezrobotnych, ale urząd pracy osłania przedsiębiorców (i pracowników) silną tarczą ochronną

2020-05-11 14:08:14 (ost. akt: 2020-05-11 15:07:02)
Wicedyrektor PUP Iława Agata Steiner - Dembińska

Wicedyrektor PUP Iława Agata Steiner - Dembińska

Autor zdjęcia: Mateusz Partyga

Aż 26 milionów złotych ma do dyspozycji w ramach tarczy antykryzysowej Powiatowy Urząd Pracy w Iławie. Jako pierwszy w województwie ogłosił nabory wniosków i jako pierwszy dostał pozytywną decyzję o przyznaniu środków.

O stanie gospodarki, jak mało które zjawisko, świadczy liczba bezrobotnych. Akurat powiat iławski ma to szczęście, że stopa bezrobocia ma tu jeden z najniższych wskaźników w całym województwie (w marcu 2020 wynosiła ona 4,9, tylko miasto Olsztyn ze swoim 2,9 ma mniejszą stopę bezrobocia). W całej Polsce współczynnik ten wyniósł w marcu 5,4, ale w naszym województwie średnia to aż 9,4.

W powiecie iławskim nie jest więc pod tym względem źle, jednak także tu kryzys gospodarczy spowodowany pandemią koronawirusa daje się we znaki. Do jednej z największych akcji zwolnień grupowych doszło w iławskiej szwalni, gdzie pracę straciło 200 kobiet.

30 kwietnia tego roku w PUP Iława zarejestrowanych było 2015 osób, w tym 1175 kobiet. Jeśli chodzi o napływ bezrobotnych, to za skale zjawiska posłuży nam pewna statystyka: w kwietniu 2019 w urzędzie pracy zarejestrowało się 297 osób, a w analogicznym okresie 2020 (kwiecień) już 410 osób. Poza tym zanotowano dużo mniejszy odpływ bezrobotnych: 426 w kwietniu 2019, przy czym pracę podjęło wówczas 205 bezrobotnych, a w niedawno zakończonym kwietniu 2020 zaledwie 115 osób, z czego pracę podjęło 99.

••• Niska stopa bezrobocia nie bierze się znikąd. Aby ją jednak zachować, lub przynajmniej zminimalizować zjawisko utraty pracy przez dużą część społeczeństwa, PUP Iława postanowił — jak wiele podobnych mu urzędów — osłonić pracodawców, ale również ich pracowników, specjalną tarczą antykryzysową. Środki na to pochodzą z ministerstwa pracy oraz z Unii Europejskiej.

— Jako pierwszy urząd w województwie warmińsko-mazurskim ogłosiliśmy nabór do składania wniosków przez firmy i instytucje, które chciałaby skorzystać z naszej tarczy. Także jako pierwsi otrzymaliśmy pozytywne decyzje potwierdzające przyznanie nam środków finansowych — mówi Agata Steiner-Dembińska, wicedyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Iławie. A środków tych jest dużo, nawet bardzo dużo, bo mówimy o łącznej sumie ok. 26 milionów złotych!
— Nigdy wcześniej nie mieliśmy tak dużo pieniędzy, które teraz możemy przeznaczyć na bezpośrednie wsparcie gospodarki powiatu iławskiego. Jak mnie pamięć nie myli, to w 2010 roku była to kwota ok. 20 milionów złotych, teraz możemy rozdysponować jeszcze więcej — dodaje Steiner-Dembińska.

••• Najbardziej popularną formą wsparcia są mikropożyczki dla firm wynoszące 5 tysięcy złotych. Jeśli przez trzy miesiące od jej otrzymania przedsiębiorca utrzyma swą firmę na rynku, to nie musi oddawać tych pieniędzy.
— Jeśli chodzi o tę formę wsparcia, to do tej pory złożono u nas 3000 wniosków. Dotychczas wypłaciliśmy już 1383 pożyczki na łączną kwotę prawie siedmiu milionów złotych — wymienia wicedyrektor PUP Iława, z którą rozmawialiśmy dziś (poniedziałek 11 maja).

Kolejną formą wsparcia PUP Iława dedykowaną firmom oraz dodatkowo instytucjom i organizacjom pozarządowym jest dofinansowanie do wypłaty wynagrodzenia, z czego podmioty z pow. iławskiego także chętnie korzystają. Podobnie jak z prowadzonej przez Inkubator Technologiczny (podlega pod PUP Iława) formy wsparcia polegającej na trzymiesięcznej pomocy przedsiębiorstwom niezatrudniającym pracowników (do dziś złożono 168 wniosków, dokonano już 156 wypłat).

Na te formy tarczy antykryzysowej w pow. iławskim przeznaczonych jest właśnie te 27 mln zł. Spokojnie, jeszcze sporo jest złotówek w kasie PUP Iława (oczywiście nie dosłownie).
Termin starania się o te formy wsparcia, czyli też składania wniosków, określa limit finansowy, ale tu akurat nie ma się o co obawiać, bo jeszcze mamy sporo środków, oraz treść uchwały rządowej. Według niej, wnioski mamy przyjmować do końca czerwca, jednak zdajemy sobie sprawę, że termin ten zostanie zapewne wydłużony — twierdzi Agata Steiner-Dembińska.

zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W poniedziałkowym (11 maja) wydaniu m.in.

Inwestor nie wyląduje w Gryźlinach Nie będzie inwestycji na lądowisku w podolsztyńskich Gryźlinach. Miała tu powstać fabryka elementów budowlanych z litego drewna. Jednak austriacki inwestor wycofał się i rozmowy zostały przerwane. Poszło o cenę działki i rosnący opór społeczny.

Witaj szkoło, żegnaj szkoło
W połowie maja mamy poznać decyzję w sprawie dalszej organizacji pracy szkół. Na razie zajęcia są wstrzymane do 24 maja. Ale można już przewidzieć, co zmieni się w ich pracy. Wielu uczniów i nauczycieli chce wrócić. Tylko czy to ma sens?

Jest akt oskarżenia w sprawie śmierci 9-latka
Właściciel lunaparku, w którym miał miejsce śmiertelny wypadek z udziałem 9-letniego chłopca, stanie przed sądem. Prokuratura skierowała akt oskarżenia do sądu.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ewa #2919660 | 31.0.*.* 12 maj 2020 20:36

  Bezrobocie. Chyba tylko na papierze. Szukam pracownika. Nie ma Urząd też nic nie robi.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. quq #2919314 | 78.11.*.* 12 maj 2020 08:43

  czy ktoś z Was dostał już to wsparcie? ja nie dostałem. PiSze się o liczbach, tylko gdzie ta kasa trafia?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. czytelnik #2919299 | 5.172.*.* 12 maj 2020 08:18

   Bzdura.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Jabol #2919257 | 109.95.*.* 12 maj 2020 05:56

   Agata, kto o tym wie? Kogo urzad powiadomil?

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages