Wtorek, 19 stycznia 2021. Imieniny Erwiny, Henryka, Mariusza

Wędkarzu — na Jezioraku Dużym z łodzi połowisz już od 1 maja

2020-04-27 14:57:04 (ost. akt: 2020-04-27 15:28:26)
Zdjęcie jest ilustracją do artykułu

Zdjęcie jest ilustracją do artykułu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Dobra wiadomość dla wędkarzy. Wyjątkowo, po raz pierwszy od wielu lat, na zarządzanym przez Gospodarstwo Rybackie w Iławie jeziorze Jeziorak Duży z łodzi będzie można łowić nie od 1 czerwca, jak to było w przeszłości, a już od 1 maja. Trzeba jednak pamiętać o chronionym (do 1 czerwca) sandaczu, który właśnie ma tarło.

— Drodzy Wędkarze! W sezonie 2020 wprowadzamy od 1 maja próbne przyspieszenie połowów z łodzi na jeziorze Jeziorak Duży. Dotyczy to również przyspieszenia łowienia metodą spinningową — komunikat takiej treści został niedawno zamieszczony na stronie Gospodarstwa Rybackiego w Iławie, które zarządza 36. jeziorami na terenie powiatu iławskiego i nie tylko. Największym z nich jest Jeziorak Duży (znajdujący się w centrum Iławy Jeziorak Mały jest traktowany oddzielnie przez GR Iława). Na pozostałych jeziorach GR Iława z łódki można zacząć łowić tak jak dotychczas, czyli od 1 maja.

Ważne jest tu określenie "próbne przyspieszenie". Jak nam tłumaczy Dawid Tarasiewicz, dyrektor iławskiego Gospodarstwa Rybackiego, przez wiele ostatnich lat z łodzi na Jezioraku Dużym można było łowić dopiero od 1 czerwca.
— Ma to oczywiście związek z okresem ochronnym niezwykle cenionego i popularnego sandacza, który obowiązuje od 1 stycznia do 31 maja. Zwłaszcza w maju przebywający na swych tarliskach sandacz jest bardzo podatny na łowienie — tłumaczy Tarasiewicz.

Skąd więc decyzja o przyspieszeniu łowienia z łodzi na Jezioraku Dużym? — Zauważyliśmy, że świadomość wędkarska znacznie wzrosła w ostatnich latach wśród wędkarzy, którzy wykupują zezwolenia na nasze łowiska. Także jeśli chodzi o ekologię, a przede wszystkim zachowanie terminów ochronnych. Dlatego też postanowiliśmy na próbę uruchomić łowienie z łodzi na Jezioraku Dużym nie od 1 czerwca tylko miesiąc szybciej — tłumaczy dyrektor Gospodarstwa Rybackiego w Iławie.
Dawid Tarasiewicz, dyrektor Gospodarstwa Rybackiego w Iławie


Dawid Tarasiewicz dodaje, że jeżeli wędkarze docenią takie posunięcie i będą szanowali okres ochronny sandacza (np. w przypadku szczupaka taki okres kończy się w czwartek 30 kwietnia), to prawdopodobnie w przyszłości każdy sezon łowienia na Jezioraku z łodzi rozpoczynać się będzie od 1 maja.
— Mamy nadzieję i głęboko wierzymy w to, że wędkarze będą respektować oraz pamiętać o amatorskim regulaminie połowów ryb, dzięki czemu przyspieszenie połowów z łodzi będzie mogło być powtórzone w przyszłych latach. W ten sposób możemy rozpocząć nowy rozdział współpracy na linii Gospodarstwo Rybackie Iława — wędkarze — dodaje Tarasiewicz.

A trzeba przyznać, że w ostatnich latach ta "współpraca" nie wyglądała najlepiej i obie strony miały sobie wiele do zarzucenia. Teraz jednak widać poprawę relacji, GR Iława prowadzi rozmowy m.in. z przedstawicielami założonego w Iławie stowarzyszenia "Miłośnicy Krainy Tysiąca Jezior" i podobno jest szansa na znalezienie płaszczyzny do kompromisu. Ale to już temat na oddzielny artykuł.
Jesteśmy otwarci na dialog — deklaruje dyrektor Tarasiewicz. — A wyprzedzając pytania czytelników "Gazety Iławskiej" dodam, że okres i obręby ochronne sandacza również obowiązują rybaków zawodowych — dodaje. Poniżej w tabeli podajemy ustanowione przez Urząd Marszałkowski w Olsztynie obręby ochronne ryb na jeziorach GR Iława.

Wciąż należy pamiętać o:
1. Okres ochronny sandacza trwa do 31 maja!
2. Obowiązują także obręby ochronne ustanowione przez Urząd Marszałkowski:
a) obręb ochronny nr 2 dla sandacza na jeziorze Ewingi o pow. 16 ha stanowi pas przybrzeżny długości 400 m i szerokości 400 m, położony we wschodniej części jeziora w odległości 300 m od przystani w kierunku południowym do pierwszego przewężenia jeziora, obręb ochronny ustanawia się na czas określony od dnia 15 kwietnia do dnia 31 maja każdego roku,

b) obręb ochronny nr 3 dla płoci, leszcza, lina i karasia na jeziorze Płaskie o pow. 15 ha, położony w Zatoce Babeckiej w południowo-wschodniej części jeziora przy przewężeniu łączącym jezioro Płaskie z jeziorem Jeziorak, obręb ochronny ustanawia się na czas określony od dnia 15 kwietnia do dnia 30 czerwca każdego roku,

c) obręb ochronny nr 4 dla sandacza na jeziorze Jeziorak o pow. 6 ha stanowi pas przybrzeżny o długości 400 m i szerokości 150 m, położony przy zachodnim brzegu jeziora od wsi Siemiany w kierunku południowym, obręb ochronny ustanawia się na czas określony od dnia 15 kwietnia do dnia 31 maja każdego roku,

d) obręb ochronny nr 5 dla sandacza na jeziorze Jeziorak o pow. 20 ha stanowi płyciznę śródjeziorną, położoną we wschodniej części jeziora pomiędzy dwiema wyspami w Zatoce Świerk, obręb ochronny ustanawia się na czas określony od dnia 15 kwietnia do dnia 31 maja każdego roku,

e) obręb ochronny nr 6 dla sandacza na jeziorze Jeziorak o pow. ok. 3 ha, położony powyżej miejscowości Matyty pomiędzy wysepkami dużą a małą, leżącymi na północnym krańcu jeziora w kierunku kanału w Dobrzykach, obręb ochronny ustanawia się na czas określony od dnia 15 kwietnia do dnia 31 maja każdego roku,

f) obręb ochronny nr 7 dla płoci, leszcza, lina i karasia na jeziorze Jeziorak o pow. 1 ha, stanowi północną część Zatoki Moty położonej w południowo-zachodniej części jeziora na północ od Wyspy Ostrów, obręb ochronny ustanawia się na czas określony od dnia 15 kwietnia do dnia 30 czerwca każdego roku.
Obręby również dotyczą rybaków zawodowych.

3. Pamiętajmy o stosowaniu oraz przestrzeganiu amatorskiego regulaminu połowów ryb w tym: okresów, limitów oraz łowienia w pobliżu rybackich narzędzi połowowych.

zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W poniedziałkowym (27 kwietnia) wydaniu m.in.


ks. Norbert BujanowskiJest mi po prostu wstyd!
Aż trudno uwierzyć, że najpierw wielu ludzi dziękowało służbie zdrowia za walkę z koronawirusem, żeby kilka dni potem spadł na nich hejt. Są szykanowani. Głos w tej sprawie zabrał ks. Norbert, który opublikował poruszający list.

Miasto samo się nie sprząta
Pracujemy na pierwszej linii frontu, z narażeniem zdrowia, a może i życia, ale ludzie oczekuje, że będziemy niewidzialni — mówią pracownicy firmy Remondis, którzy dbają o to, by olsztynianie w czasie kwarantanny nie brodzili w śmieciach.

Tyle samo pytań, ile niewiadomych
Teoretycznie 10 maja powinny odbyć się wybory prezydenckie, ale wciąż nie wiemy, jak i kiedy będziemy wybierali głowę państwa. Na razie trwają przepychanki prawne. I to w czasie, kiedy Polacy boją się o życie z powodu koronawirusa.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. wedkarzz Olsztyna; #2912659 | 95.160.*.* 28 kwi 2020 06:50

    Ciekawe kiedy Bartolty Wiielkie wprowadza takie rozwiazanie aczkolwiek w ich posiadaniu sa to jeziora -studnie ,ryga tak wyczyszczona ze nawet wyprowadzily sie kormorany.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages