Niedziela, 27 września 2020. Imieniny Damiana, Mirabeli, Wincentego

Kara 1000 zł dla 45-latka za nieprzestrzeganie zasad kwarantanny

2020-04-17 10:12:05 (ost. akt: 2020-04-17 10:25:44)

Autor zdjęcia: policja.gov.pl

Każdego dnia policjanci w całym kraju wspierając służby sanitarne sprawdzają, czy osoby zakwalifikowane do kwarantanny respektują ciążący na nich obowiązek. Osoby, które lekceważą zasady kwarantanny poniosą konsekwencje. O tym przekonał się 45-latek.

— Wszyscy od kilku tygodni znajdujemy się w trudnej sytuacji, z którą wiążą też niestety pewne nowe nakazy czy ograniczenia. Żeby opanować rozprzestrzenianie się wirusa w Polsce, zostały podjęte kolejne kroki. Policjanci codziennie sprawdzają czy mieszkańcy naszego powiatu stosują się do zasad kwarantanny oraz wydawanych zaleceń. Jednak wciąż zdarzają się sytuacje, które narażają nas wszystkich na ryzyko zarażenia — mówi asp. Joanna Kwiatkowska, rzeczniczka prasowa iławskiej policji.

Tylko podczas jednej doby policjanci ukarali kolejnych 5 osób z art. 54. Natomiast wobec 45-latka, który nie stosował się do zasad kwarantanny oprócz prowadzonych czynności wyjaśniających przez policjantów Powiatowy Inspektor Sanitarny wydał decyzję administracyjną.
— Jak ustalili mundurowi, mężczyzna jako miejsce kwarantanny podał ogródki działkowe, ale zapomniał poinformować Powiatowego Inspektora Sanepidu, że będzie tam mieszkał z właścicielem działki. Kiedy wyszło to na jaw, Powiatowy Inspektor Sanitarny nałożył na mężczyznę karę pieniężną w kwocie 1000 zł z rygorem natychmiastowej wykonalności — relacjonuje asp. Kwiatkowska.

Przypominamy, że kwarantanna nakładana jest na osoby zdrowe, które miały styczność z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem a także te, które w ostatnim czasie przyjechały do naszego kraju. Policjanci sprawdzają regularnie i zbierają informacje o tym, czy osoba objęta decyzją o kwarantannie stosuje się do postanowień tej decyzji. Jeśli okaże się, że nie, to informacja taka zostanie przekazana do Powiatowego Inspektora Sanitarnego, który jest organem władnym do nałożenia na taką osobę kary, która może wynosić nawet 30000 zł. Ponadto wobec takiej osoby prowadzone będą czynności w związku z popełnieniem przez nią wykroczenia z art. 116 kw. Mandat za takie wykroczenie może wynosić nawet 500 zł.

Jeśli osoba, u której potwierdzono zakażenie oddali się z miejsca, w którym powinna przebywać, będzie odpowiadać zgodnie z art. 161 kk, który za takie przestępstwo przewiduje karę roku pozbawienia wolności.

— Trzeba pamiętać o tym, że w czasie kiedy policjanci ustalają miejsce przebywania osoby objętej kwarantanną, która nie stosuje się do decyzji Powiatowego Inspektora Sanitarnego, mogliby w tym czasie pomóc kolejnej osobie znajdującej się w trudnej sytuacji — zauważa oficer prasowy iławskiej policji.

W przypadku właścicieli firm i lokali usługowych, gastronomicznych i handlowych, którzy nie stosują się do ograniczeń nałożonych na nich Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie ogłoszenia w RP stanu zagrożenia epidemicznego, mogą ponieść odpowiedzialność z art. 165 kk. lub 54 kw. Za powyższe przestępstwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności, z kolei za wykroczenie - do 500 zł.

— Pamiętajmy o tym, że nie przestrzegając kwarantanny, narażamy życie i zdrowie innych osób! Weźmy odpowiedzialność za siebie oraz swoich najbliższych! Respektujmy prawo, respektujemy zapisy obowiązujących ustaw oraz rozporządzeń — to nasze wspólne dobro! Solidaryzujmy się z całym społeczeństwem, przystępując do akcji #zostanwdomu — apeluje asp. Joanna Kwiatkowska.

red
ilawa@gazetaolsztynska.pl
źródło: KPP Iława


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Eli #2907754 | 95.160.*.* 17 kwi 2020 13:59

  dlaczego tak mało ???

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. 1000? #2907728 | 37.8.*.* 17 kwi 2020 12:45

  jak to? Przecież najmniej jest 5000 zł. Nie to że jestem za dowalaniem takich bezsensownie wysokich kar, ale ludzi okłamujecie na każdym kroku. Wcześnie nie dalo się niżej niż 5000, a teraz się da

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Max #2907705 | 81.190.*.* 17 kwi 2020 11:48

  Ciekawe co mu zrobią jak nic kasy nie ma. Na pukiel mogą mu skoczyć i tyle

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages