Kultura musi się dopasować do koronawirusa

2020-04-15 19:52:17(ost. akt: 2020-04-16 14:36:50)

Autor zdjęcia: ICK

Coraz częściej piszemy o kulturze realizowanej przy użyciu nowoczesnych technologii internetowych. Dziś kolejne warsztaty realizowane w ten sposób.
Nie odbędą się kulturalne i sportowe wydarzenia kwietniowe oraz majowe. Co będzie z następnymi wydarzeniami? W czerwcu w harmonogram wpisane są Dzień Dziecka i popołudnie z Kulturą Ukraińską, w lipcu: Dni Iławy, kabareton, Szanty nad Jeziorakiem. - W tej chwili wszystko zależy od ministerialnych wytycznych - informuje Lidia Miłosz, dyrektor Iławskiego Centrum Kultury. - Będziemy się dostosowywać. Czekamy, czy kolejne imprezy będą musiały zostać odwołane, czy też nie. Jesteśmy przygotowani na realizację wszystkiego, co się znajduje w kalendarzu kulturalnym. Jeśli aktywność zostanie wznowiona i będziemy mogli imprezy realizować, to wszystko, co planowaliśmy, będzie się mogło odbyć.

>>>> Dziś (16 kwietnia) kolejne zajęcia, w których będzie można uczestniczyć zdalnie. O 12:00 ruszą warsztaty rzeźbiarskie z Markiem Kałużą.
O ofercie edukacyjnej i kulturalnej Iławskiego Centrum Kultury, która jest realizowana przy pomocy nowoczesnych technologii, informuje dyrektor. - Iławskie Centrum Kultury prężnie realizuje cele statutowe w zakresie upowszechniania edukacji i kultury, wykazując elastyczność w trudnych okolicznościach. Dostosowaliśmy profil działań do wytycznych rządowych, obecnej sytuacji i potrzeb odbiorców. Do społeczności lokalnej trafia oferta wielu otwartych zajęć, których tematyka wspiera także realizację podstaw programowych edukacji szkolnej. Zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowanych instruktorów. Z naszej oferty korzystają nie tylko mieszkańcy miasta Iławy, gdyż jest otwarta i dostępna dla każdego.

Dotychczas odbyły się następujące zajęcia:
- Warsztaty plastyczne (malowanie zachodu słońca, malowanie roślin doniczkowych, tworzenie mandali plastelinowej, warsztaty lepienia z masy solnej);
- Spotkania z rzeźbiarzem i warsztaty rzeźbiarskie (bezpieczne techniki pracy, narzędzia w pracy rzeźbiarza, tworzenie konkretnych dzieł rzeźbiarskich);
- Warsztaty teatralne (ćwiczenia rozgrzewające aparat mowy, praktyczne ćwiczenia rozwijające głos i poprawną dykcję, ćwiczenia analizy i rozumienia tekstu oraz odgrywania uczuć, zabawy z tekstami literackimi);
- Zajęcia rytmiczno-taneczne z elementami zabaw regionalnych (grupa na Facebook’u z inspirującymi ćwiczeniami oraz informacjami z dziedziny polskiej kultury ludowej);
- Warsztaty dotyczące budowania pewności siebie w relacjach z otoczeniem (definiowanie życiowych celów i możliwości ich realizacji, uświadomienie własnych zasobów i możliwości ich wykorzystywania w relacjach z samym sobą oraz z otoczeniem, rozmowa o zmianach życiowych spowodowanych zagrożeniem epidemiologicznym i koniecznością przeniesienia kształcenia do Internetu, techniki radzenia sobie ze stresem);
- Warsztaty florystyczne (stroik wielkanocny z wykorzystaniem doniczkowych kwiatów wiosennych, pisanek, mchu i innych naturalnych elementów, które uczestnicy mogli znaleźć w swoich domach, rozwijanie zdolności manualnych, kreatywności i wyobraźni);
- Quizy na temat filmów („Władca Pierścieni”, w przygotowaniu „James Bond”);
Zapisy wideo z wszystkich zrealizowanych zajęć można znaleźć na nowo powstałym kanale Iławskiego Centrum Kultury na YouTube.


Iławskie Centrum Kultury pracuje także nad rozszerzeniem oferty warsztatów online. Poza tym już w tej chwili ICK tworzy kolejny wniosek w zakresie organizacji wydarzeń on-line i będzie starać się o środki z MKIDN w konkursie „Kultura w Sieci”.

red.
ilawa@gazetaolsztynska.pl


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W czwartkowym (16 kwietnia) wydaniu m.in.

Burza w Sejmie nad aborcją
Pod projektem wycofania zgody na aborcję chorego dziecka podpisało się ponad milion Polaków. Wczoraj, po trzech latach, trafił pod obrady Sejmu. I wywołał burzę. W środę Sejm debatował w sumie nad pięcioma różnymi projektami obywatelskimi.

Trzymamy kciuki za Szymany
Koronawirus podciął skrzydła branży lotniczej. Straty przewoźników idą w setki miliardów dolarów. Tracą też porty lotnicze, bo nie ma pasażerów. Tak jest na wszystkich lotniskach w Polsce, także w mazurskim porcie w Szymanach.

Koronawirus wywrócił nasze życie do góry nogami
Zdalna praca, nauka w domach, sztuka w sieci, zamknięte firmy, wymarłe ulice miast. Koronawirus w jednej chwili zmienił nasze życie. Wielu z nas zastanawia się, co będzie, jeśli pandemia potrwa dłużej? Wiemy jedno. Nieoczekiwane wydarzenia szybko weryfikują rzeczywistość. Jakie wnioski wyciągniemy z lekcji, która jeszcze trwa?



2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5