Poniedziałek, 1 czerwca 2020. Imieniny Gracji, Jakuba, Konrada

Jazda na rolkach, picie alkoholu (w grupach). Kolejne osoby zostały ukarane za niestosowanie się do ograniczeń

2020-04-08 15:08:17 (ost. akt: 2020-04-08 15:17:41)
Zdjęcie ilustracyjne — z użytkowania, w związku z pandemią koronawirusa, wyłączone jest m.in. Miasteczko Ruchu Drogowego przy ul. Szeptyckiego w Iławie

Zdjęcie ilustracyjne — z użytkowania, w związku z pandemią koronawirusa, wyłączone jest m.in. Miasteczko Ruchu Drogowego przy ul. Szeptyckiego w Iławie

Autor zdjęcia: Edyta Kocyła-Pawłowska

Kto wykracza przeciwko wydanym z upoważnienia ustawy przepisom porządkowym o zachowaniu się w miejscach publicznych, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany. Za popełnienie takiego wykroczenia tylko wczoraj (wtorek 7 kwietnia) tłumaczyło się policjantom aż 18 osób.

W związku z ograniczeniami wywołanymi epidemią koronawirusa, na ulicach powiatu iławskiego jest więcej policyjnych patroli, wspieranych także przez funkcjonariuszy Wojsk Obrony Terytorialnej. Funkcjonariusze patrolują ulice, a także sprawdzają miejsca, w których do tej pory dochodziło do grupowania się osób.

— Podczas minionej doby policjanci stwierdzili w trakcie pełnionych służb aż 18 kolejnych przypadków naruszania przepisów o zachowywaniu się w miejscach publicznych. W większości interwencje dotyczyły osób, który za nic miały obowiązujące zakazy i spotykały się, by między innymi wspólnie wypić alkohol, czy porozmawiać przy sklepie — mówi asp. Joanna Kwiatkowska, rzeczniczka prasowa iławskiej policji.

— Policjanci informowali takie osoby o aktualnie obowiązujących przepisach. Niestety często lekceważąco podchodziły one do tych informacji i zaleceń, twierdząc że jest ładna pogoda i nie będą siedzieć w domu - tak właśnie oświadczyły policjantom dwie kobiety, które poszły pojeździć na rolkach i rowerze — dodaje oficer prasowy komendy powiatowej w Iławie.

Część osób została pouczona lub otrzymała mandaty. Pozostali będą tłumaczyć się przed sądem.

Przypominamy o obowiązujących ograniczeniach:
— zakaz wychodzenia z domu osób do 18. roku życia bez opieki dorosłego
Dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18. roku życia, nie będą mogły wyjść z domu bez opieki. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy.

W mocy nadal pozostają ograniczenia w przemieszczaniu się wszystkich osób. W dalszym ciągu nie można wychodzić z domu z wyjątkiem:
— dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
— wolontariatu na rzecz walki z COVID-19. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
— załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

Zakaz korzystania z parków, plaż,
bulwarów, promenad i rowerów miejskich
Do odwołania obowiązuje zakaz przebywania na plażach i terenach zielonych, pełniących funkcje publiczne. Zakaz dotyczy więc parków, zieleńców, promenad.

red
ilawa@gazetaolsztynska.pl


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. hmm #2902936 | 89.230.*.* 9 kwi 2020 08:01

  no lasy juz nam zamkneli, teraz cmentarze... hm a moze by tak piasek zakazac no i trawe zielona... a pozniej niech nasz cesarz/wybawca leci na slonce i je wylaczy bo przeciez kiedy ono swieci zbieraja sie i grupuja ludzie :) wylaczyc slonce!!! bo ono nam zagraza tak jak wirusy w koronach drzew i miedzy pomnikami na cmentarzach!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. obywatel #2902807 | 83.9.*.* 8 kwi 2020 20:49

  Naruszenie przepisów nie mających ustawowej podstawy prawnej,a tak jest w tych przypadkach, nie zobowiązuje do płacenia mandatu.Nie przyjmuje się mandatu i nich sprawę rozpatrzy sąd.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Dezeter #2902759 | 89.229.*.* 8 kwi 2020 19:13

   Uciekać rowerem za miasto tam spokój ...

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. iławiak #2902746 | 188.147.*.* 8 kwi 2020 18:41

   Na bocznych nie stojo

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages