Sukces czy porażka — 20 lat minęło od rozpoczęcia działalności ośrodka zdrowia "Rodzina"

2020-03-29 11:00:00(ost. akt: 2020-03-29 09:55:26)
Zdjęcie wykonane podczas jubileuszu 20-lecia ośrodka zdrowia Rodzina

Zdjęcie wykonane podczas jubileuszu 20-lecia ośrodka zdrowia Rodzina

Autor zdjęcia: TOMCOLOR

IŁAWA|| Szanowni Państwo — Mieszkańcy Powiatu Iławskiego, Nasi Pacjenci. Minęło 20 lat naszej działalności medycznej dla Was, naszych Pacjentów. Jak nas oceniacie? Nie jest nam to obojętne — pisze lekarz Roman Żuralski z ośrodka zdrowia Rodzina.
Pracujemy równie ciężko i solidnie jak wielu innych, ale oczekiwania w stosunku do pracowników tzw „służb" zawsze były inne - bo to misja, lub zależność służbowa itp. itd. To w pełni zrozumiałe, wręcz społecznie uzasadnione.

Dziś w dobie kryzysu — zagrożenia epidemiologicznego — jesteśmy jak zawsze w miejscu pracy po wiele godzin, narażeni na wielkie ryzyko utraty zdrowia, a może nawet życia. Jednakowoż mimo dokładanych starań bycia na służbie, mimo wszystko, jak czytam opinie naszych pacjentów to nie pozostawiają na naszej organizacji suchej nitki. Rzadko sięgałem do różnych opinii, bo wiedziałem, że piszą tylko ci zawsze niezadowoleni. Oceniałem to po swojemu biorąc satysfakcję z codziennych dobrych relacji ze znakomitą większością przyjmowanych pacjentów.

Skala 1:99 na korzyść
tych usatysfakcjonowanych

To pozwalało mi mimo wszystko dobrze oceniać działanie naszego zespołu i realizować marzenia o nowoczesnej medycynie dla Iławy i okolic. Potrafię zachować pokorę, mimo swojej pozycji zawodowej, organizacyjnej i społecznej, bo zostałem tak wychowany przez moich przodków. Już jako niesfornemu młodzieńcowi dziadek mawiał: "Nie jesteś taki głupi jak o tobie myślą, ani taki mądry jak o sobie myślisz”. Tylko ta jedna formuła pozwoliła mi wiele osiągnąć w życiu, to co najcenniejsze to aprobatę tych którym organizuję pracę i opiekę. Nauczono mnie słuchać, ale dano mi jednocześnie dar podejmowania trudnych decyzji, wyboru bez większej obawy o przyszłość.


A najważniejszym jest przygotować młodą kadrę lekarską do samodzielności, abyśmy mogli w spokoju przejść w stan spoczynku i nie pozostawić naszych pacjentów bez opieki.

Mamy takie możliwości — zostaliśmy docenieni i zauważeni jako wyjątkowy zespół lekarzy i pielęgniarek, któremu Minister Zdrowia przyznał w 2019 certyfikat jakości akredytację POZ oraz powierzył edukację młodych lekarzy tworząc w Rodzinie bazę szkoleniową dla medycyny rodzinnej przyznając nam 10 miejsc dla rezydentów. W naszym województwie mamy 30 miejsc szkoleniowych z medycyny rodzinnej, tzw. rezydentur z czego 1/3 jest w Iławie. To ogromna satysfakcja i prestiż — być nauczycielem w tym zawodzie. Nadmieniam, że to funkcja honorowa, bo nie przewidziano finansowania ani okolicznościowych urlopów dla nas, lekarzy-nauczycieli swoich następców. Nadmieniam, że szkolenie rezydenta trwa 4 lata...

Zapewne już Wy — nasi pacjenci — zauważyliście od kilku lat młodych lekarzy w naszym ośrodku zdrowia. To właśnie oni, rezydenci — wasza i nasza przyszłość, bezpieczeństwo zdrowotne. Nie każde miasto ma takie zaplecze... Tak — to nasz sukces. Chcemy abyście to wiedzieli.

Mamy wiele innych powodów do dumy. Zapewniliśmy naszym pacjentom jedną z najlepszych baz lokalowych w Polsce. Doskonale położony w centrum miasta budynek usług zdrowotnych — energetycznie ekologiczny — nie zanieczyszcza miasta. Dziś to już wartość społeczna. Parking z 40 miejscami wyłącznie dla naszych pacjentów też jest godny zauważenia. Obiekt jest klimatyzowany a porządna wymuszona wentylacja chroni przed wzajemnym zainfekowaniem się pacjentów.

Nowoczesny system informatyczny pozwala na bezpieczne gromadzenie waszych danych medycznych już od 2006 roku. Byliśmy gotowi na to od 14 lat, bo już wtedy władza obiecała e-skierowania, e-recepty itp - dziś to wszystko u nas możecie mieć.

Ale niewielu z Was jest gotowych do współpracy na takim poziomie. Mniej niż 1% pacjentów założyło IKP (internetowe konto pacjenta), które jest waszym terminalem do współpracy z nami. APELUJĘ GORĄCO — ZAŁÓŻCIE SOBIE IKP! To znacznie ułatwi komunikację między nami, odciąży kontakt telefoniczny. Specjalnie dla Was, dla tych którzy nie mogą się dodzwonić, a często piszą, że wykonali ponad 100 prób połączeń (jakby nie wiedzieli, że najlepiej zamówić receptę po godz 10 do 18. bo wówczas linie telefoniczne nie są obciążone tymi, którzy chcą się zarejestrować do lekarzy) uruchomiliśmy zamawianie recept drogą e-mailową (recepta@ozrodzina.pl).

Rejestracja — to ciężki kawałek chleba, „ten tylko się dowie, kto tam pracował.” Niewybredne epitety są codziennością, tak samo jak stawianie pielęgniarek pod ścianą np. pytaniem "A co pani zrobi jak ja umrę?", wiedząc dobrze, że limit możliwości danego lekarza na dany dzień jest wyczerpany. A najlepsze są sugestie przyjęcia w tzw „międzyczasie", poza kolejnością, po godzinach itp. Można to wytrzymać — miesiąc, rok, 10 lat ale czasami i nam puszczają nerwy.

Zawsze brakuje miejsc do lekarzy i... przez wiele lat będzie brakowało. Jest nas lekarzy co najmniej o 30 tysięcy za mało i zawsze będzie brakowało dopóki Polacy powszechnie nie uznają, że zdrowie to kapitał, który należy gromadzić przez wiele lat. Pojęcie profilaktyki zdrowotnej jest już znane, ale przez niewielu praktykowane. Śmieją się z nas, że jesteśmy największym konsumentem farmaceutyków. Widać to po ilości aptek w każdym polskim miasteczku. Niektóre już podupadają ale to małe apteczki rodzinne, drobne interesy prowadzone przez farmaceutów na ich własny rachunek upadają, bo muszą powstać nowe. Ale obroty na tym rynku ciągle rosną...

W kwestii dostępności do lekarzy nie mamy nieczystego sumienia. Tu podaję statystyki za poprzedni rok, żeby wątpiący mieli dowód na to, że jeszcze pracujemy - dane do sprawdzenia w NFZ. Codziennie udzielamy ponad 300 różnych porad lekarskich - ok 30-40 porad na lekarza codziennie. Nadmieniam, że lekarze nie robią przerw w pracy i często pracują po godz 18 - poza godzinami pracy i najmniej korzystają z tzw chorobowego. Dawno temu zastanawialiśmy się nad uruchomieniem rejestracji internetowej, ale sondując temat zrezygnowaliśmy z tego, aby chronić tych, którzy nie mają dostępu i umiejętności posłużenia się tym narzędziem, zwłaszcza ludzi starszych. Dziś rozważam taką możliwość aby pozbyć się problemu, ale brak miejsc do lekarza w tabelkach internetowej rejestracji jest oczywisty, a taka sama informacja z ust recepcjonistki to afront. E-rejestracja będzie realna wówczas, kiedy NFZ nałoży kary za nieodwołanie wizyty u lekarza POZ.

Nasza diagnostyka. Pobrania krwi, moczu na badania - pobieramy na miejscu i dowolnie wg wyboru pacjenta. Nasi pacjenci mają w dyspozycji USG na miejscu, co jest ciągle rzadkością w POZ. Owszem, są kolejki i ale gdzie ich nie ma... Brakuje lekarzy, nie aparatury — dysponujemy dwoma nowoczesnymi ultrasonografami. RTG własne, bez limitu, zawsze od ręki — to narzędzie które już niejednemu pacjentowi uratowało życie, a i lekarzom zapewnia bezpieczniejszą pracę. To badanie niezmiernie rzadko jest w lokalizacji POZ.

Tak — to wszystko dla Was, także tych niezadowolonych. Poradnia dzieci zdrowych = fachowy personel, umawianie na określoną godzinę, bardzo dobra wyszczepialność dzieci zgodnie z kalendarzem szczepień, a dla wymagających zmodyfikowany indywidualny kalendarz szczepień. Słowem — profilaktyka i realizacja kalendarza szczepień bez stresu.
Z poważaniem, w imieniu własnym i pracownikow OZ Rodzina,
Roman Żuralski - lekarz pediatra


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5