Jak wygląda kwarantanna? Kto jej podlega? - obradował sztab kryzysowy

2020-03-17 15:06:54(ost. akt: 2020-03-17 18:06:24)

Autor zdjęcia: powiat-ilawski.pl

W poniedziałek (16 marca) w siedzibie Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego, z inicjatywy starosty powiatu iławskiego Bartosza Bielawskiego, zebrał się Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego.
W posiedzeniu udział wzięli również burmistrzowie i wójtowie z powiatu iławskiego, kierownicy powiatowych jednostek organizacyjnych, służb, inspekcji i straży oraz przedstawiciele Wojsk Obrony Terytorialnej.

Tematem posiedzenia były możliwości skutecznego zapobiegania zakażeniu koronawirusem (SARS-CoV-2) oraz przygotowania na wypadek wystąpienia ogniska wirusa w powiecie iławskim.

– Podczas spotkania została omówiona bieżąca sytuacja, przedstawiono zalecenia i rekomendacje, a także czynności podejmowane przez poszczególne służby i instytucje
z terenu powiatu oraz szczegóły obiegu informacji – mówi Bartosz Bielawski, starosta. – Sytuacja w powiecie jest stale monitorowana. Szpital oraz służby są przygotowane i gotowe do działania. Prosimy mieszkańców o zachowanie spokoju i śledzenie komunikatów instytucji publicznych: wojewody warmińsko-mazurskiego, sanepidu, starosty powiatu iławskiego oraz poszczególnych gmin.

INFORMACJA O SPOSOBIE POSTĘPOWANIA DLA OSÓB POWRACAJĄCYCH
ZAGRANICY I CZŁONKÓW ICH RODZIN

Polacy powracający z zagranicy są zobowiązani do odbycia obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny.
Co do zasady będą to robić we własnym domu, poinformują o miejscu kwarantanny oraz o numerze telefonu do kontaktu w formularzu lokalizacyjnym, jaki otrzymają od Straży Granicznej.
Pozostali, którzy nie mogą tego zrobić w miejscu zamieszkania, będą skierowani do zbiorowych miejsc kwarantanny, wyznaczonych przez Wojewodę w poszczególnych powiatach.
Każdy wracający z zagranicy otrzyma od Straży Granicznej w momencie wjazdu do kraju ulotkę, w której wytłumaczone są wszystkie szczegóły kwarantanny.
Prosto z granicy czy lotniska należy jechać do domu. Bez wizyt u rodziny, czy w sklepach. Jeśli ktoś nie ma gdzie odbyć kwarantanny, powinien to zgłosić na granicy i trafi do wskazanego przez służby ośrodka.
W trakcie kwarantanny nie wolno wychodzić z domu, nawet do sklepu czy na spacer z psem. Nie wolno nikogo zapraszać. Jeśli mieszkamy z rodziną, wszyscy zostańmy w domu.
Podczas kwarantanny należy kontrolować stan swojego zdrowia – trzeba mierzyć temperaturę 2 razy dziennie, a w razie pogorszenie stanu zdrowia, zadzwonić do sanepidu.
Policja będzie sprawdzać obecność w domu. Za łamanie nakazu kwarantanny grozi 5 tysięcy złotych mandatu albo przymusowa izolatka.
Możemy poprosić bliskich, sąsiadów, albo instytucje opieki społecznej (MOPS, GOPS) o robienie nam zakupów czy inną potrzebną pomoc.
Obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny związanej z przekroczeniem granicy RP nie muszą odbywać tylko kierowcy zawodowi obsługujący pojazd samochodowy w transporcie drogowym.
powiat-ilawski.pl

ilawa@gazetaolsztynska.pl


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Wszystkie informacje nt. koronawirusa SARS-CoV-2 znajdziecie Państwo w specjalnym serwisie Gazety Olsztyńskiej.

Za sprawą Gazety Olsztyńskiej na Facebooku pojawiła grupa wsparcia: Grupa Wsparcia, Koronawirus - Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Marek #2888695 | 109.95.*.* 18 mar 2020 06:26

    Prośba mieszkanca o wstrzymanie oplat parkingowych w miescie Jacek przejdz sie na spacer, zobacz, kolejki wszedzie, ludzie maja juz dosc nerwow A tu Jagoda pisze.....

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5