Piątek, 3 kwietnia 2020. Imieniny Pankracego, Renaty, Ryszarda

Kto powiesił baner bez wiedzy proboszcza?

2020-02-27 14:56:22 (ost. akt: 2020-02-27 21:46:16)
Nie wiem, kto ten baner powiesił - mówi ks. Hossa. - Ale niech sobie wisi.

Nie wiem, kto ten baner powiesił - mówi ks. Hossa. - Ale niech sobie wisi.

Autor zdjęcia: Czytelnik

Nie wiem, kto ten baner powiesił - mówi proboszcz parafii na Lipowym Dworze, Jarosław Hossa. Tymczasem reklama prezydenta Andrzeja Dudy wisi i kole w oczy tych wiernych, którzy życzyliby sobie rozdzielności państwa od Kościoła.

Na płocie wisi baner. Na banerze widnieje wizerunek obecnego prezydenta Andrzeja Dudy, ubiegającego się o reelekcję w majowych wyborach. Płot oddziela mini-zoo od ulicy Dąbrowskiego. I do tej pory - zero kontrowersji. Jednak płot grodzi teren dzierżawiony od miasta Iława przez... parafię rzymsko-katolicką, a mini-zoo należy do księdza, który w tej parafii jest proboszczem.
Sprawa zaczęła się kilka dni temu, kiedy na płocie przy parafii baner kampanijny zauważył nasz Czytelnik.

Na iławskich ulicach nie widać jeszcze oznak kampanii na urząd prezydenta RP. Jako pierwszy kampanię rozpoczął proboszcz iławskiej parafii św. Andrzeja Boboli ks. Jarosław Hossa, wieszając na swojej posiadłości przylegającej do kościoła plakat partii politycznej z jej kandydatem.
Na ogrodzeniach białego i czerwonego kościoła pusto, ciekawe co na to proboszczowie i biskup? - pyta nasz Czytelnik.

Jednak tego baneru zrazu nie zauważył ani pracownik gospodarczy parafii, ani jej gospodarz, ks. Jarosław Hossa. Ksiądz Hossa to proboszcz parafii pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli na Lipowym Dworze w Iławie, wicedziekan dekanatu Iława-Wschód. Nam powiedział, że to nie on wieszał baner, nie pozwolił na jego zawieszenie, co więcej - nie miał pojęcia, że ktoś to zrobił. - Ktoś to powiesił, ja o tym nie wiem. A że teren nie jest mój, bo to jest dzierżawa od miasta, więc ja nie mam na to wpływu - tłumaczy ksiądz Hossa.
Ale baneru ksiądz nie zamierza zdjąć. A prywatnie rzeczywiście mocno liczy na to, że prezydentem zostanie ponownie wybrany Andrzej Duda.
Przyjęło się, że swojego płotu/elewacji itp bezpłatnie użyczają sympatycy danego kandydata/komitetu/ugrupowania. Zazwyczaj spisuje się tylko umowę o bezpłatne użyczenie.
- Gdyby powiesił na moim płocie, to albo by musiałby zapytać, albo go zabrać - zapewnia ksiądz Hossa. Kiedy pytamy, czyj to jest płot, mówi, że miasta: - Ja od 15 lat od miasta dzierżawię ten kawałek jako zoo. Płot ja postawiłem, to jest prowizoryczny płot, a mój teren zaczyna się od choinek - zapewnia proboszcz. Jak to się w ogóle mogło stać, pytamy. - Ktoś wieczorem przyszedł, a na drugi dzień około 6:30 pan pracownik powiedział, że ktoś powiesił. Nawet nie zauważył... wjechał takim samochodzikiem takim bez prawa jazdy i mówi, że jakiś plakat tam wisi - opowiada o szczegółach proboszcz. - Ja to zobaczyłem później, jak jechałem do miasta. To samowolka! Nie wiem, kto to powiesił, na pewno ktoś z PiS-u - domyśla się.
- Nikt ode mnie nigdy z ambony nie słyszał nic o polityce. Nie mieszam się do tego - zapewnia. - A niech się obok inni wieszają - zachęca. - To nie jest mój ogród. Mój jest tylko płot dla zwierząt, żeby nie uciekły. A one są nasze, wspólne, czyli całej parafii.
Nie mamy w Iławie uchwały krajobrazowej, która zakazywałaby wieszania tego typu reklam wielkopowierzchniowych. Zatem pod względem prawnym wszystko jest w porządku. Pytanie, które zadaje nasz Czytelnik, brzmi: czy pod każdym innym względem również wszystko jest w porządku?

Czy gdzieś jeszcze został powieszony baner bez wiedzy właściciela terenu?
Czekamy na sygnały!

Edyta Kocyła-Pawłowska
e.kocyla@gazetaolsztynska.plCzytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plPOLECAMY USŁUGI NASZYCH PRENUMERATORÓW

"Salon Margaret" - lśniące kolory, piękne i zdrowe paznokcie bez uczuleń. Mój profesjonalizm i nieskończone pomysły spodobają się każdej kobieciePolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (63) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Zoo #2878005 | 46.186.*.* 29 lut 2020 21:12

  Ten teren to jest ZOO i nie mylić z kościołem, bo kościół to są ludzie należący do parafii i jest własnością parafian a Proboszczowie tylko nim zarządzają .

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. icek #2877624 | 46.186.*.* 28 lut 2020 20:14

  a myslicie ze czarny zdejmie baner. zapewne nieeeeee. to tak jakby ucial sobie reke. zapewne powiesili ten baner bracia RYK.....SCY,,,, SZKODA ZE NIE MAJA DWOCH TYCH SAMYCH HAHA

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Fx #2877533 | 5.173.*.* 28 lut 2020 16:55

  Jeszcze więcej tych banerów z obecnym prezydentem RP , żeby opozycja biegunki dostawała.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. lidzbarski #2877475 | 81.190.*.* 28 lut 2020 15:06

  Ale co tak się obrusza na ten baner z MALINIAKIEM -Plebanek; przecież czarne KATABASY to zaplecze intelektualne tego BIGOTA i KABOTYNKA !

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. C#@12yt #2877462 | 5.173.*.* 28 lut 2020 14:46

  W Lidzbarku Warmińskim po domach chodzą członkinie Kółka Różańcowego i zbierają podpisy na listach poparcia dla A. Dudy. Same wpqdły na ten pomysł ? Czy ktoś im podpowiedział ? A jeśli podpowiedział to kto ? Jask myślicie co jest z tym rozdziałem Państwa od Kościoła ?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (63)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages