Sobota, 28 listopada 2020. Imieniny Jakuba, Stefana, Romy

Zróbcie strefę seniora zamiast wybiegu dla psów. A najlepiej nie róbcie nic [WIDEO I ZDJĘCIA]

2020-02-19 09:10:58 (ost. akt: 2020-02-24 09:05:36)

Autor zdjęcia: Edyta Kocyła-Pawłowska

Iławski Budżet Obywatelski miał być pomysłem aktywizującym mieszkańców. Okazuje się, że zaktywizował, ale głównie przeciwników wykonania inwestycji przy bagienku położonym przy ul. Gdańskiej.

Zwycięski w Iławskim Budżecie Obywatelskim projekt, czyli wybieg dla psów z elementami agility, ma zostać wykonany na łuku oczka wodnego. Parking przy ul. Wiejskiej/Gdańskiej mógłby posłużyć również właścicielom psów. To najnowsze ustalenia, o których poinformowano wczoraj (wtorek, 18 lutego). To swego rodzaju spotkanie trójstronne odbyło się w sali sesyjnej iławskiego ratusza. Władze miasta w osobach burmistrza Dawida Kopaczewskiego, dwóch wiceburmistrzów: Doroty Kamińskiej i Krzysztofa Portjanko oraz kierownika wydziału planowania, inwestycji i monitoringu Romana Radtke - po jednej stronie stołu, po drugiej trójka przedstawicieli zwycięskiego projektu z grupy 4 Łapy Iławy, dalej - pięciu przedstawicieli mieszkańców okolic bagienka (Andrzej Sidorowicz, Krzysztof Kurpiecki, Andrzej Musiński, chcąca zachować anonimowość kobieta oraz Artur Laskowski) - to aktorzy tej sytuacji.

Spotkanie odbyło się w przyjemniejszej atmosferze niż to sprzed ponad tygodnia przy bagienku, długo jednak zebrani nie mogli dojść do porozumienia. Reprezentanci mieszkańców po prostu nie zgadzają się na wykonanie wybiegu przy bagienku: - Nam nie chodzi o ideę, tylko o miejsce.

Druga strona, czyli urzędnicy i autorzy projektu, w tym Agnieszka Monastyrska-Maciejewska i Jakub Kasterski, zbijali każdą rację swoich interlokutorów. Podnoszono argumenty o hałasie - na co przedstawiciele 4 Łap Iławy pokazali nagranie z podobnego wybiegu. Mieszkańcy okolic bagienka proponowali skrajne względem siebie rozwiązania, co wytknął im burmistrz Kopaczewski.


Sprzeczne sposoby zamknięcia problemu to wykonanie miejsca spotkań dla seniorów oraz... zostawienie okolic bagienka w spokoju.
Andrzej Musiński, mieszkający w pobliżu fotograf, wręczył burmistrzowi zdjęcia z opisem kolejnych propozycji nowej lokalizacji wybiegu. Część z nich pokrywała się z propozycjami sprzed tygodnia radnego powiatowego Eugeniusza Dembka. Te lokalizacje już zostały sprawdzone, żadna z nich według władz nie nadaje się na wybieg, głównie ze względu na tereny podmokłe.
Inna rzecz, że w regulaminie Iławskiego Budżetu Obywatelskiego istnieje zapis o tym, że inwestycje można prowadzić tylko na terenie miejskim. Obiecano jednak, że i te nowe propozycje zostaną w ciągu tygodnia sprawdzone.

Kompromis, z jakim obecni rozeszli się do domów, dotyczy nie tylko wspomnianego poszukiwania nowego terenu. Poza tym realizacja wybiegu nie wyklucza realizacji innych pomysłów tuż obok. I z taką propozycją wyszedł burmistrz.

Przy okazji błędy w metodologii zastosowanej podczas ankietowania wskazała wiceburmistrz Dorota Kamińska.

Czekamy zatem na rozwój wydarzeń. Projekt "Wybieg dla psów z elementami agility" wygrał jako projekt inwestycyjny w IBO 2020. Zdobył 879 głosów, co dało 3710 punktów.


Edyta Kocyła-Pawłowska
e.kocyla@gazetaolsztynska.pl


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plPOLECAMY USŁUGI NASZYCH PRENUMERATORÓW

"Salon Margaret" - lśniące kolory, piękne i zdrowe paznokcie bez uczuleń. Mój profesjonalizm i nieskończone pomysły spodobają się każdej kobieciePolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Mieszkaniec maja #2872859 | 83.5.*.* 20 lut 2020 23:36

  Mieszkańcy osiedla gajejereka czemu protestujecie przeciw wybiegowi dla psów .Jak można pogodzić wasze rację i nasze i wspólnie spędzać czas i gllirowac i nie tylko

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Wyborca kopaczewskiego #2872851 | 83.5.*.* 20 lut 2020 23:26

  Powinien powstać psi wybieg w tym miejscu ponieważ jest to teren miejski i najlepszy dla posiadaczy psów którzy nie mają samochodow.,a powiedzenie niech będzie jak było odpowiada władzy powszedniej.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Anonim #2871957 | 80.55.*.* 19 lut 2020 18:03

  Panie Kurpielewski widząc postawę pana w całej tej Batalii na temat wybiegu nad bagienkiem stwierdzam iż jest pan przeciw temu wybiegowi gdyż będzie to swoisty "Pomnik Przegranej Pana Projektu". Wciągając w ten konflikt innych mieszkańców osiedla po prostu zwalił pan na nich całą winę za to wszystko. Pana projekt też nie był konsultowany wśród mieszkańców okolic w których miała powstać Pana "Wyspa Relaksu" a także pana Projekt także by ingerował w ukształtowanie terenu oraz w zieleń nad Jeziorakiem. Co do lokalizacji zgłoszonej na "Wyspę relaksu" także nie podał Pan konkretnej lokalizacji w przeciwieństwie do Lokalizacji podanej do projektu wybiegu o której wiedziałem od samego początku IBO.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. J #2871907 | 89.230.*.* 19 lut 2020 17:10

  Posprzątać bagienko. Nic więcej nie potrzeba. To jedno z najpiękniejszych i najbardziej cennych przyrodniczo miejsc w Iławie. Warto o nie tylko zadbać - służby sprzątające do pracy!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. kostek #2871557 | 176.221.*.* 19 lut 2020 10:07

  Pamiętajcie że wy wszyscy ktorzy rozpętaliście w Iławie problem wybiegu dla psów, jesteście w następnych wyborach spaleni

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages