Czwartek, 27 lutego 2020. Imieniny Gagrieli, Liwii, Leonarda

SuperSołtys2020: Tyle rzeczy mieć na głowie? To trzeba po prostu lubić

2020-02-13 19:10:21 (ost. akt: 2020-02-13 14:28:53)

Autor zdjęcia: archiwum prywatne

Żaden sołtys nie będzie dobrze rządzić w oderwaniu od mieszkańców - mówi sołtyska Beata Nowakowska z Ząbrowa.

Trwa plebiscyt Gazety Olsztyńskiej na SuperSołtysa 2020. Rozmawiamy z sołtysami z czołówki głosowania w powiecie iławskim.

- To mój pierwszy wywiad - przyznaje Beata Nowakowska, sołtyska sołectwa Ząbrowo. W chwili, gdy rozmawiamy, sołtyska jest na pierwszym miejscu wśród osób z całego powiatu iławskiego. - Nie wiem, jak to się robi, też jestem zdziwiona, zaskoczona wręcz. Być może to sąsiedzi, znajomi głosowali?
W skład sołectwa Ząbrowo wchodzą trzy miejscowości: Segnowy, Kamionka i Ząbrowo właśnie, gdzie od urodzenia mieszka pani Beata. To największe sołectwo w całej gminie Iława. Na to stanowisko pani Beata została wybrana w styczniu 2019 r., jako następczyni wieloletniego sołtysa Romana Piękosa. - Kampanii wyborczej nie było (śmieje się). To był zupełny przypadek. Spotkanie towarzyskie, krótko przed wyborami. Padł temat: wybory sołtysa. I co dalej? A może ktoś nowy? A kto? A może ty? - pytają mnie. Ja? A skąd? Nie, przecież jak to ja? Spróbuj, my ci pomożemy - mówią mi. Zdecydowałam się, podjęłam się tego zdania i - o dziwo - wygrałam.

Jaki powinien być dobry sołtys według naszej rozmówczyni? Dostępny dla mieszkańców, powinien umieć słuchać. Łączyć ludzi, integrować, nie dzielić. Budować porozumienie w kwestiach drażliwych i kłopotliwych, bo i tych nie brakuje. Czasem i być rozjemcą.

Pani sołtys przyznaje, że jej funkcja rodzi sporo zajęć. - Sołtys to komunikator między mieszkańcami a urzędem gminy. Dzieje się cokolwiek niedobrego, to zaraz do sołtysa - opowiada pani Beata. - Są to bardzo różne problemy dotyczące ogólnego funkcjonowania całego sołectwa, dotyczą i infrastruktury, i kontaktów międzyludzkich. Raz w miesiącu uczestniczę w sesjach rady gminy. Wszędzie trzeba być i to pogodzić z pracą i rodziną.

Pani Beata pracuje w szkole w Ząbrowie jako intendentka, czyli odpowiada za zakupy. - Jestem łatwo dostępna nawet w ciągu dnia, bo przemieszczam się między szkołą a przedszkolem. Jeśli komuś zależy, to i w trasie mnie zaczepi i dwa słowa zamieni. Poza tym z rodzicami dzieci, które uczą się w obu placówkach, znamy się nawzajem. Trudno w tak niewielkiej społeczności się nie znać. Co oczywiście ułatwia sołtysowanie.
Pytana o współpracę z innymi, pani Beata mówi, że nie narzeka, z wójtem pracuje się dobrze. Ale zastrzega, że sam sołtys niewiele może, jeśli nie ma wsparcia rady sołeckiej. I żaden sołtys nie będzie dobrze rządzić w oderwaniu od mieszkańców. W skład rady sołeckiej wchodzą trzy osoby z Ząbrowa, dwie z Segnowy i dwie z Kamionki. To najbliżsi współpracownicy, z którymi sołtyska regularnie się spotyka.
Ubiegły rok był bardzo intensywny. - Przebudowaliśmy drogę w Ząbrowie. Powstało nowe oświetlenie. Ze środków funduszu sołeckiego mieszkańcy Segnowych sami zamontowali piłkochwyt na boisku zewnętrznym. Organizowaliśmy dzień kobiet, dzień seniora, festyn, Ząbrowiadę, dzień dziecka wspólnie ze szkołą podstawową i kołem gospodyń wiejskich.


Wiele jest jeszcze do zrobienia w sołectwie Ząbrowo, zwłaszcza w temacie bezpieczeństwa komunikacyjnego. - Chciałabym, żebyśmy mieli dobre drogi i oświetlenie. Ale wszystko jest na dobrej drodze - podkreśla pani Beata. Dużą inwestycją będzie ścieżka rowerowa do Segnowy.

Panie Beata podkreśla, że dobrze, jeśli wszystkie organizacje, które mają siedzibę na terenie danego sołectwa, współpracują. Wtedy wszelkie działania mają dopiero sens. - Wtedy, kiedy na nasze imprezy przychodzi dużo ludzi, to aż serce się cieszy - uśmiecha się pani Beata. - To trzeba lubić, żeby tyle rzeczy mieć na głowie. Ale nie dajmy się zwariować, przy tych wszystkich obowiązkach trzeba też znaleźć czas dla rodziny.
Pani Beata ma dwójkę dzieci: 13-letnią córkę Wanessę i 8-letniego syna Marcela. Mąż jest budowlańcem z zawodu. Prywatnie pani Beata lubi oglądać filmy.

Kadencja sołtysa trwa 5 lat.
Plebiscyt na SuperSołtysa trwa do 2 marca. O tym, jak głosować, pisaliśmy TUTAJ/url]


Edyta Kocyła-Pawłowska
e.kocyla@gazetaolsztynska.pl


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę [url=http://kupgazete.pl/]>>>kupgazete.pl

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. swoj #2868593 | 176.221.*.* 14 lut 2020 19:02

    Ze takie śliczne sołtysowe się jeszcze zdarzają....

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages