Ferie w Iławskim Centrum Kultury

2020-02-02 14:00:00(ost. akt: 2020-02-02 13:36:15)

Autor zdjęcia: Iławskie Centrum Kultury

Iławskie Centrum Kultury w tym roku przygotowało wyjątkowo bogatą ofertę feryjną dla dzieci i młodzieży. Program był bardzo urozmaicony i obejmował m.in. zajęcia muzyczne, plastyczne, fotograficzne. Na pewno nie można było narzekać na nudę!
WARSZTATY BĘBNIARSKIE
Pierwszy dzień ferii rozpoczął się w rytmach muzyki afrykańskiej. Uczestnicy warsztatów bębniarskich, a była ich spora gromadka, z dużym zaangażowaniem i radością grali na bębnach oraz bum bum rurkach różne ciekawe rytmy. Dzieci samodzielnie wykonały kije deszczowe, które wykorzystały podczas grania. Warsztaty poprowadzili: pan Czesław z Kaczego Bagna oraz Agata Tecław z ICK.

WARSZTATY ANIMACJI POKLATKOWEJ
Podczas warsztatów dzieci stworzyły z plasteliny bohaterów i scenografię "Iławskich legend". Fantastyczny świat ożył pod czujnym okiem Alicji Araszkiewicz - reżyserki i instruktorki animacji filmowej. Przy ogromnym zaangażowaniu powstały pierwsze scenografie i animacje, które były rozwijane na kolejnych spotkaniach. Tygodniowe warsztaty podsumowane zostały projekcją dziecięco-młodzieżowych filmów animowanych. W spotkaniu w kinie wzięły udział całe rodziny uzdolnionych animatorów. Produkcje spotkały się z bardzo entuzjastycznym przyjęciem. Publiczność podziękowała autorom owacją na stojąco! Gościem honorowym była Dorota Kamińska - zastępczyni Burmistrza Miasta Iławy, która wręczyła uczestnikom dyplomy i upominki. Warsztaty animacji poklatkowej dla dzieci wpisane zostały w program obchodów 715 - lecia Iławy. Projekt zrealizowano w oparciu o legendy ze zbioru "Legendy Iławy i okolic", zebrane i opracowane przez dra Seweryna Szczepańskiego. Sfilmowano: "Baśń o nazwie i herbie Iławy" (Jan Kowalski, "Świat legend i baśni") i "Mówiące woły" (E.Morgenroth, "Deutsch- Eylauer Sagen”.

WARSZTATY TANECZNE
W ramach zajęć organizowanych przez ICK odbyły się również zajęcia rytmiczno-taneczne z elementami zabaw regionalnych. Ulubione przez dzieci ćwiczenia rytmiczne, rozciągające oraz wspomagające pracę stóp wprowadziły i przygotowały do nauki nowego tańca ludowego a poprowadzone zostały przez Natalię Andrulewicz. Dzieci i młodzież mogły wziąć udział w warszatach prowadzonych przez szkołę tańca Snappy. Ponadto w Osiedlowym Domu Kultury pod czujnym okiem znakomitego tancerza Damiana Osiakowskiego (Vanil Vankilla) dzieci ćwiczyły hip-hop oraz breakdance.


ZAJĘCIA KREATYWNE "MAPA MARZEŃ"
Dorota Olzacka - socjoterapeutka, pedagog, coach ICF poprowadziła zajęcia integrująco-kreatywne "Odkryj! Myśl! Twórz!". Podczas dwóch spotkań dzieci dzieliły się swoimi marzeniami oraz pomysłami na siebie w przyszłości. Myślenie wspomogła rozgrzewka przy muzyce, a wykorzystanie technik plastycznych ułatwiło wizualizację marzeń. Ponadto na zajęciach integracyjno-kreatywnych "Mapa Marzeń" dla starszej grupy wiekowej (14-18 lat) uczestnicy mieli okazję porozmawiać na tematy trudne, zastanowić się, w jaki sposób mogą dążyć do realizacji zamierzeń i przyjaźnie postrzegać swoje otoczenie.

WARSZTATY FOTOGRAFICZNE
Od początku ferii codziennie przed południem w Osiedlowym Domu Kultury odbywały się warsztaty fotograficzne prowadzone przez Zdzisława Lewandowskiego. Zajęcia przyciągnęły wielu entuzjastów fotografii uzbrojonych w aparaty. Uczestnicy uczyli się uwieczniania chwil na zdjęciach.

WARSZTATY RZEŹBIARSKIE
Podczas zajęć rzeźbiarskich prowadzonych przez lokalnego artystę Marka Kałużę dzieci trenowały umiejętności manualne, rozwijały wyobraźnię oraz poznały warsztat rzeźbiarza. Tego dnia każdy mógł poczuć się jak artysta, nadając drewnu kształt swoich twórczych wizji.

WARSZTATY PLASTYCZNE
Warsztaty plastyczne przyniosły efekt w postaci pięknych kolorowych kolaży. Kreatywność dzieci podczas warsztatów wyzwalała Agata Topolewska.

SPEKTAKL TEATRALNY
W drugim tygodniu ferii ICK zaprosiło najmłodsze dzieci na spektakl teatralny pt. „Szkolne przygody Tosi i Plastusia”. Na scenie pojawili się oczywiście Tosia i Plastuś, a także przybory z piórnika, w którym przecież mieszkał i z którego lokatorami się przyjaźnił. Był również straszny Kałamarz, z którym Plastuś stoczył pojedynek, Pan od Rachunków, czy niegrzeczny Witek. Z Plastusiem można było pośpiewać, bo adaptacja wzbogacona była o autorskie piosenki. Na deskach Kinoteatru "Pasja" wystąpił Teatr Czwarte Miasto z Gdyni, którego aktorzy dodatkowo poprowadzili zajęcia plastyczne dla dzieci.

WARSZTATY NOWOCZESNEJ FOTOGRAFII
Podczas zajęć firma Art-Story zaprezentowała licznie zgromadzonym słuchaczom nietypowe oraz kreatywne podejście do fotografii. Dzieci miały okazję poznać nowoczesne narzędzia warsztatu fotografa: fotolustro, dron, aparat cyfrowy i programy graficzne. Uczestnicy aktywnie brali udział w zajęciach – wykonywali fotografie za pomocą ww. akcesoriów, zaś każdy uczestnik otrzymał wydruk swojego dzieła.

WYJAZD DO TEATRU
Wielu entuzjastów kulturalnej turystyki przyciągnęła wycieczka do Teatru im. S. Jaracza w Olsztynie, gdzie zagrano spektakl familijny pt. "Baśń o pięknej Parysadzie i ptaku Bulbulezarze". Po inspirującym występie uczestnicy spotkali się z aktorami w sali kameralnej teatru.
Przedstawieniu w reżyserii Jarosława Kiliana towarzyszyła muzyka Grzegorza Turnaua. Spektakl opowiadał historię pięknej Parysady, która uwierzyła, że nie będzie szczęśliwa, jeśli nie posiądzie trzech dziwów świata. Bracia Parysady natomiast oddaliby życie, by tylko spełnić życzenie siostry. Zawładnąć cudami mogła jednak osoba, która z odwagą w sercu stawi czoła mrocznym czarom.
Po spektaklu widzowie spotkali się z jednym z aktorów grających w sztuce - Marcinem Tyrlikiem. Artysta opowiedział o początkach swojej przygody z aktorstwem oraz o blaskach i cieniach warsztatu aktora.
Wycieczka została zorganizowana przez Iławskie Centrum Kultury. Dziękujemy za pomoc organizacyjną oraz wsparcie kierowniczce wycieczki - wolontariuszce pani Marzenie Tołkacz z SP 2, opiekunom - wolontariuszom: pani Annie Lesińskiej -Rybak z SP 2, pani Jolancie Osickiej z Przedszkola "Pluszak" oraz panu Robertowi Wróblewskiemu z SP w Tylicach. Organizator dziękuje wszystkim uczestnikom za udział w wycieczce oraz rodzicom za zaufanie. Zdjęcia i duża dawka pozytywnej energii: Dariusz Paczkowski.

KINO BEZPŁATNIE
W trakcie ferii zimowych równolegle do zajęć feryjnych mali iławianie mogli skorzystać z bezpłatnej oferty kinowej. Kino zagrało dla dzieci takie tytuły jak: "Manu. Bądź sobą", "Paddington 2", "Paskudy Uglydolls" oraz "Chłopiec z burzy".

BAL KARNAWAŁOWY
W ostatni dzień ferii zimowych przed południem odbyły się ostatnie odsłony warsztatów plastycznych i fotograficznych. W Osiedlowym Domu Kultury odbył się także pożegnalny Bal Karnawałowy. Było tanecznie, wesoło i z wyobraźnią ;). Można było spotkać wiele postaci z bajek: smoki, baletnice, księżniczki, pingwinki, lisy, myszki, motylki, rycerzy, biedronki, czarownice. Dzieci wraz z Iławskim Centrum Kultury hucznie i na wesoło pożegnały ferie zimowe. Wszystkie dzieci w pomysłowych karnawałowych strojach z ochotą brały aktywny udział w zabawach tanecznych. Bal karnawałowy zorganizowała zgrana ekipa z Iławskiego Centrum Kultury. Dziękujemy wolontariuszom z PCK za zabezpieczenie medyczne imprezy.

Tekst i zdjęcia: ICK Iława


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5