Czwartek, 27 lutego 2020. Imieniny Gagrieli, Liwii, Leonarda

Zachowajmy ostrożność, będą usuwane obumarłe drzewa nad Młynówką w Iławie [ZDJĘCIA]

2020-01-28 15:08:50 (ost. akt: 2020-01-28 15:40:24) Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: UM Iława

Pod koniec stycznia rozpoczną się prace związane z usunięciem obumarłych drzew nad rzeką Młynówką (po stronie budynku przy ul. Kościuszki 39). Mowa tu o 6 olchach i 20 topolach. Część tych drzew całkowicie obumarła, a kondycja pozostałych jest już na tyle słaba, że ze względu na swój stan zdrowotny stanowią olbrzymie zagrożenie. Jak informuje iławski ratusz, w ich miejsce zostaną posadzone nowe drzewa.

Jak czytamy w zezwoleniu Starosty Powiatu Iławskiego na usunięcie drzew: „Topole opanowała i osłabiła jemioła, która w ten sposób doprowadza/doprowadziła do całkowitego ich obumierania/obumarcia. (…) Poza jemiołą korona tych drzew charakteryzuje się słabym osadzeniem gałęzi. Na wielu pniach z kolei można zaobserwować spróchnienia, pęknięcia, łuszczącą się korę czy widoczną martwicę. (…) Olsze znajdują się na podmokłym gruncie i posiadają osłonięty system korzeniowy. Nabiegi korzeniowe tych drzew są uszkodzone i rozłożone przez grzyba – rozkład tkanek białych. (…) Olsze ponadto posiadają ubytki wewnętrzne.
...Drzewa zakwalifikowane do usunięcia w obecnym stanie fitosanitarnym stanowią zagrożenie dla użytkowników terenu w tym: użytkowników chodnika i drogi oraz mienia w postaci sąsiadujących z drzewami garaży, budynku zakładu pogrzebowego a zwłaszcza placu zabaw i miejsca przeznaczonego dla dzieci. Ponadto po drugiej stronie kanału przebiega ścieżka rowerowa i teren rekreacyjno-wypoczynkowy (…). Często w tym miejscu dochodziło już do uszkodzeń drzew czy też łamania się ich dużych konarów, a nawet wywrotów drzewa.”


— Drzewa te będą wycinane metodą alpinistyczną – komentuje pracownik ratusza Cezary Neścior. — Bez użycia podnośników. Dzięki temu cała ta operacja będzie przebiegać bezpiecznie, a poza tym nie uszkodzimy tego miejsca poprzez wprowadzenie ciężkiego sprzętu. Zwracamy się jednak z apelem, aby być ostrożnym i nie zbliżać się do tego terenu. Prosimy także, aby stosować się do komunikatów pracowników prowadzących prace — dodaje Neścior.

— Chciałbym, aby ten teren pozostał obszarem zieleni naturalnej, przyjaznej zwierzętom, a szczególnie ptactwu – dopowiada burmistrz Dawid Kopaczewski. — Aby stworzyć ku temu jeszcze lepsze warunki, planowane jest posadzenie w tym miejscu 27 nowych drzew. Z jednej strony będzie to rekompensata za drzewa usunięte, a z drugiej strony być może uda się utrzymać i rozbudować zieloną enklawę w centrum miasta.

UM Iława
Polub nas na Facebooku:

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages