Wtorek, 20 października 2020. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa

Która szkoła wypadła najlepiej? Ranking Perspektyw 2020

2020-01-14 09:57:33 (ost. akt: 2020-01-15 10:54:46)
Na którym miejscu jest "budowlanka"?

Na którym miejscu jest "budowlanka"?

Autor zdjęcia: Mateusz Partyga

Sprawdzamy, jak wypadły szkoły średnie z Iławy, Lubawy oraz Nowego Miasta Lubawskiego w dorocznym rankingu Perspektyw. Zespołu Szkół im. Konstytucji 3 Maja, czyli "mechanika", Zespołu Szkół Rolniczych im. H. i S. Sierakowskich w Kisielicach, Liceum im. Broniewskiego (wchodzącego w skład ZS Lubawa) oraz Zespołu Szkół im. I. Kosmowskiej w Suszu w rankingu nie zawarto.

Te kilka lat, które młody człowiek spędza w szkole średniej, są nie do przecenienia. Dlatego tak ważny jest wybór szkoły. Kryteria są różne, od miejsca w rankingach poczynając, przez klimat w szkole, na odległości od domu kończąc. Od 2000 roku edukacyjny miesięcznik Perspektywy wraz z Rzeczpospolitą publikują co roku ranking szkół. Zamieszczane są w nim zarówno szkoły licealne, jak i technika. W tym roku w kategorii liceów wygrało Uniwersyteckie LO z Torunia. W kategorii techników - Technikum Mechatroniczne nr 1 (ZSLiT nr 1) z Warszawy.

Iławskie LO im. Żeromskiego jest na 572 miejscu, czyli w połowie stawki. Otrzymało w ten sposób symboliczną Brązową Tarczę. W 2019 r. było na 520, w 2018 r. - na 485. Na 439 "żeromek" był w 2017 roku. Widać więc tendencję spadkową.
Dla porównania - LO (ZS im. C. K. Norwida) z Nowego Miasta Lubawskiego jest w 2020 r. na 643 miejscu.

Przed "żeromkiem" na liście jest ostródzkie Salezjańskie LO im. św. Dominika Savio (377 miejsce).

Licea ogólnokształcące zostały ocenione za pomocą trzech kryteriów. Są to: sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych.

- Te wyniki na pewno jeszcze nie są satysfakcjonujące - komentuje dla nas Renata Motylińska, dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Powiatu Iławskiego, czyli organu prowadzącego szkoły średnie w Iławie.

http://m.wm.pl/2020/01/orig/f-renata-motylinska-980x653-603954.jpg


Przejdźmy do rankingu techników. Najwyżej z naszego powiatu, bo na 332 miejscu, jest Zespół Szkół z Lubawy - Brązowa Tarcza. W ubiegłym roku Zespół zajął powyżej 500. miejsca, za to wcześniej miał o wiele lepsze wyniki. W 2018 r. - 128, a w 2017 r. - 183.

Niżej, bo na 434 miejscu, notowany jest Zespół Szkół im. Boh. Września 1939 r. Zdobył w ten sposób symboliczną Brązową Tarczę. Wcześniej Zespół był notowany na 243, 121 i 88 miejscu.

Technika zostały ocenione za pomocą czterech kryteriów. Są to: sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych, wyniki matury z przedmiotów dodatkowych oraz wyniki egzaminu zawodowego.

- O ocenie pracy szkoły decydują różne czynniki, nie tylko sukcesy edukacyjne. Są one oczywiście niezwykle ważne, jest to sprawa priorytetowa, żeby odbywało się nauczanie, a nie tylko uczenie - mówi Renata Motylińska. - Warto w szkołach przeanalizować nie samą zdawalność i odsetek sukcesu, ale też jakość tego wyniku. Nie tylko, ilu uczniów zdało, ale też jak zdało.
W rankingu Perspektyw właśnie te perspektywy są brane pod uwagę. - Ważne, by szkoły motywowały uczniów do udziału w konkursach zewnętrznych, przede wszystkich olimpiadach przedmiotowych - stwierdza Motylińska. Te wszystkie czynniki sprawdzają umiejętności i wiedzę. Ale to motywowanie do zdobywania wiedzy, a nie ocen, jest kluczowe. - Ważne, żeby szkoły tworzyły dobry klimat, żeby uczeń umiał, potrafił, wiedział. Wszelkie oceny na pewno pokazują kierunek, w którym powinno się dalej działać. Ale to tylko jeden z aspektów pracy szkoły - podsumowuje dyrektor wydziału.

Edyta Kocyła-Pawłowska
ilawa@gazetaolsztynska.pl

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages