Piątek, 25 września 2020. Imieniny Aureli, Kamila, Kleofasa

Uwaga! Od 1 stycznia obowiązują ważne zmiany w BDO

2020-01-08 13:27:33 (ost. akt: 2020-01-08 12:58:29)
Obowiązkowi rejestracji w BDO podlegają podmioty, które w ramach prowadzonej przez siebie działalności wytwarzają odpady inne niż komunalne

Obowiązkowi rejestracji w BDO podlegają podmioty, które w ramach prowadzonej przez siebie działalności wytwarzają odpady inne niż komunalne

Autor zdjęcia: pixabay.com

Duży niepokój wśród przedsiębiorców oraz wiele niejasności w ostatnich tygodniach ubiegłego roku wywołały zmiany przepisów dotyczące obowiązku rejestracji podmiotów w Bazie danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO). Rozwiać je powinno pomóc nowe rozporządzenie Ministra Klimatu z 23 grudnia 2019 r. w sprawie rodzajów odpadów i ilości odpadów, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji.

Czym jest BDO?
Baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO) jest systemem informatycznym utworzonym na podstawie przepisów ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach. Stanowi narzędzie, które ma umożliwić skuteczną kontrolę rynku gospodarki odpadami oraz przyczynić się do wspierania organów inspekcji ochrony środowiska w walce z nieprawidłowościami występującymi w tym sektorze. Integralną częścią BDO jest Rejestr podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami, który został uruchomiony 24 stycznia 2018 r. Od 1 stycznia 2020 r. uruchomiono kolejne moduły systemu tj. moduł ewidencji i moduł sprawozdawczości.

Kto musi się rejestrować?
Obowiązkowi rejestracji podlegają m.in. podmioty wytwarzające odpady, transportujące odpady, jak również wprowadzające na terytorium kraju opakowania, produkty w opakowaniach oraz gospodarujące odpadami. W niektórych przypadkach może to dotyczyć również jednoosobowych działalności gospodarczych, jeśli w ramach prowadzonej przez siebie działalności wytwarzają odpady inne niż komunalne.

Szczegółowy wykaz podmiotów wymagających wpisu do Rejestru BDO określa art. 50 ust. 1 oraz art. 51 ust. 1 ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach.

Nowe rozporządzenie zwalniające z prowadzenia ewidencji odpadów
Od 1 stycznia 2020 r. obowiązuje rozporządzenie Ministra Klimatu z dnia 23 grudnia 2019 r. w sprawie rodzajów odpadów i ilości odpadów, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów (Dz. U. z 2019 r. poz. 2531). Zwolnione z obowiązku wpisu do rejestru BDO są podmioty, które wytwarzają jedynie odpady określone w rozporządzeniu, we wskazanych w nim ilościach dopuszczalnych. Jeśli podmiot wytwarza odpady, dla których nie prowadzi ewidencji odpadów, to nie musi składać wniosku o wpis do rejestru. Warto zauważyć, że w nowym rozporządzeniu ustalone zostały większe limity ilości odpadów, które objęte są zwolnieniem z obowiązku prowadzenia ewidencji (np. zużytych tonerów do 200 kg/rok) oraz dodano w nim także nowe rodzaje tych odpadów.

W przypadku większości przedsiębiorców działających np. w sektorze usług czy handlu detalicznego, wskazane w rozporządzeniu odpady są wytwarzane w ciągu roku w niewielkich ilościach. W ramach tego rodzaju działalności powstają głównie odpady komunalne, odbierane w ramach gminnego systemu gospodarki odpadami, np. odpady opakowaniowe, które często powstają w niewielkich ilościach w wyniku np. rozpakowywania opakowań zbiorczych zakupionych produktów lub zużywania opakowanych produktów niezbędnych do świadczenia usług (np. przez zakłady fryzjerskie i kosmetyczne). Dlatego przepisy ww. rozporządzenia dotyczą wyłącznie tych odpadów opakowaniowych, które nie są klasyfikowane jako odpady komunalne odbierane w ramach systemu gminnego.

Zwolnieniem z obowiązku ewidencji zostały objęte również wytwarzane w niewielkich ilościach (określonych w rozporządzeniu) odpady takie jak np.: magnetyczne i optyczne nośniki informacji (płyty CD, DVD, dyski komputerowe), produkty spożywcze przeterminowane lub nieprzydatne do spożycia, zużyte świetlówki i baterie, odpady budowlane (m.in. zmieszane odpady z betonu, gruzu ceglanego, odpadowych materiałów ceramicznych, usunięte tynki, tapety, okleiny itp.). Limity ilościowe wytwarzanych odpadów określone są dokładnie w rozporządzeniu, którego tekst dostępny jest TUTAJ.

Rejestr prowadzi marszałek województwa
Jeżeli dany podmiot podlega obowiązkowi rejestracji uzyskanie wpisu do Rejestru BDO dokonywanego przez marszałka województwa właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę podmiotu wiąże się z przyznaniem indywidualnego numeru rejestrowego, który przedsiębiorca będzie umieszczać na dokumentach związanych z prowadzoną działalnością. Numer ten będzie niezbędny m. in. do bieżącej ewidencji procesów przekazywania i zagospodarowania odpadów.

Wysokie sankcje za brak wpisu
Od 1 stycznia 2020 r. podmioty zobowiązane do wpisu do Rejestru BDO, które nie posiadają numeru rejestrowego, nie mają możliwości legalnego przekazania odpadów oraz nie będą mogły prowadzić ewidencji i sprawozdawczości odpadów poprzez nowe moduły elektronicznej Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami. Za brak wpisu do Rejestru BDO grożą administracyjne kary pieniężne w przedziale od  5000 zł do nawet 1000 000 zł.
Wobec powyższego, jeżeli do dziś podmioty objęte obowiązkiem rejestracji w BDO tego nie dokonały, powinny niezwłocznie złożyć wniosek o wpis do Rejestru BDO u właściwego marszałka województwa. Wszelkie informacje dotyczące obowiązku rejestracji oraz wniosek można znaleźć na stronie: https://bdo.mos.gov.pl.
Pytania dotyczące wpisu do Rejestru BDO należy kierować do Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie pod numerem tel. (89) 512 54 81.

Mateusz Szauer, Dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Starostwa Powiatowego w Iławie

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. MK #2845880 | 82.177.*.* 8 sty 2020 14:22

  Czy ten biurokratyczny formalizm zmniejszy góry śmieci, podrzucanie śmieci na przystankach, wywożenie ich do lasu, pozostawianie na środku chodnika, spowoduje, że nie będą palone w domowych piecach... Eeech pomarzyć dobra rzecz...

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Romek #2845864 | 83.5.*.* 8 sty 2020 14:01

  A czy ktoś próbował się dodzwonić do Urzędu Marszałkowskiego w sprawie BDO ? Przez cały dzień nie odpowiada żaden telefon.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages