Niedziela, 26 stycznia 2020. Imieniny Lutosława, Normy, Pauliny

„Tajemnice dawnej Iławy”. O osadzie hutniczej na Starym Mieście opowiada Wiesław Skrobot [WIDEO]

2019-12-31 10:00:19 (ost. akt: 2019-12-31 10:24:18)
Prace archeologiczne na Starym Mieście w Iławie z lotu ptaka

Prace archeologiczne na Starym Mieście w Iławie z lotu ptaka

Autor zdjęcia: Grzegorz Morawski/Roni.pl

Grzegorz Morawski przygotował na koniec roku nie lada atrakcję dla miłośników (nie tylko) lokalnej historii. W internecie dostępny jest już film pt. "Tajemnice dawnej Iławy", w którym o dziejach miasta nad Jeziorakiem opowiada historyk Wiesław Skrobot.

Jak zapowiada autor, jest to pierwszy film z cyklu traktującego o najstarszych dziejach Iławy.
— Poprzez te produkcje chcę pokazać historię miasta. A historia Iławy nie zaczęła się w 1945 roku, jak to czasami jest postrzegane, tylko dużo, dużo wcześniej — mówi Grzegorz Morawski, rodowity warszawianin, wielki miłośnik historii, a zawodowo: fotograf.

Przez lata pracował w Nowym Mieście Lubawskim i w jego okolicach, konkretnie w Łąkach Bratiańskich poznał historyków z Iławy, Agnieszkę Zielińską i Wiesława Skrobota.
- Spotkaliśmy się na ruinach klasztoru, robiliśmy film o historii tego miejsca. Pomyślałem, że może warto byłoby także przybliżyć w tej formie dawne dzieje Iławy. Niestety, mało jest materiałów i źródeł, dzięki którym możemy poznać losy tego pięknego miasta. Na szczęście, możemy liczyć na wielką pomoc ze strony historyków z Towarzystwa Miłośników Ziemi Iławskiej, Agnieszki Zielińskiej i Wiesława Skrobota — mówi Morawski, któremu Iława na tyle się spodobała, że nawet przeniósł tu swoją działalność zawodową.

Pierwsza część „Tajemnic dawnej Iławy” mówi o niedawno zakończonych pracach archeologicznych na Starówce, na terenie po byłej kotłowni przy ul Piotra Skargi, który nie tak dawno trafił w ręce prywatnego inwestora Piotra Szostaka.Odkryć dokonywał w tym miejscu historyk i muzealnik Wiesław Skrobot, który jak mało kto zna historię swojego miasta.

- Wydawało się, że pod fundamentami starej kotłowni i jej kominów nie odnajdziemy już nic. A okazało się, że odkryliśmy tam rzeczy wyjątkowe – mówi Skrobot na początku historycznego filmu dokumentalnego.


- Odkryliśmy ślady najwcześniejszego miasta, a również ślady tego co się działo zanim miasto powstało. Znaleźliśmy ślady osady hutniczej. Okazuje się, że zanim miasto zostało zbudowane, zanim wzniesiono mury obronne, w tym miejscu produkowano żelazo z rudy darniowej – wyjaśnia iławski naukowiec. Prawda, że ciekawe?Więcej szczegółów nie zdradzamy, zapraszamy do obejrzenia filmu. A o czym będą kolejne odcinki „Tajemnic dawnej Iławy”? - Tematów do poruszenia jest wiele. Na pewno za taki może uchodzić nie istniejący od wieków zamek, który niegdyś stał przy tzw. czerwonym kościele na Starym Mieście. Nie był on może zbyt okazałych rozmiarów, był nawet dość mały, jednak na pewno jego historia warta jest opowiedzenia – mówi Grzegorz Morawski.

- Tak samo jak warta opowiedzenia jest historia wyspy Wielka Żuława oraz niegdysiejszych mostów prowadzących na nią. Przy okazji mogę wyrazić tylko smutek, że most wybudowany na potrzeby filmu „Gniazdo” nie przetrwał do dziś. Tę tematykę również chcemy poruszyć w naszym cyklu – dodaje Morawski.

A teraz rozsiądźcie się wygodnie i poznajcie historię huty na iławskiej Starówce.

zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ja #2841934 | 89.230.*.* 31 gru 2019 14:05

  Bardzo ciekawe, chcemy więcej!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. xyz #2841850 | 37.248.*.* 31 gru 2019 11:31

  no właśnie dziwne ze na budowie apartamentowców nie bylo archeologa bo przy brzechu tez byly roznosci

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. bardzo ciekawy przekaz #2841843 | 212.160.*.* 31 gru 2019 11:20

  Kompetencje i dar opowiadania, panie Wiesławie - dobra robota!

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. KUNA #2841824 | 176.221.*.* 31 gru 2019 11:09

  JAKI Z NIEGO HISTORYK. W IŁAWIE JEDYNYM HISTORYKIEM JAK NAM WIADOMO JEST PACZKOWSKI

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. REK #2841797 | 80.50.*.* 31 gru 2019 10:36

  Na wyspie na potrzeby filmu był zbudowany Gród Warowny. Zamiast belek zastosowano ich imitację z gipsu. Prawdziwą belkę owijano płótnem pokrywano gipsem i całość malowano w kolorze drewna. Następnie wyjmowano belkę i ponownie owijano płótnem itd.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages