Niedługo głosowanie. Poznaj projekty Iławskiego Budżetu Obywatelskiego

2019-12-07 09:54:26(ost. akt: 2019-12-07 10:29:43)

Autor zdjęcia: Roni Bit

Do Iławskiego Budżetu Obywatelskiego zgłoszono łącznie ponad 20 projektów. 14 z nich pozytywnie przeszło weryfikację i zakwalifikowano je do głosownia. Oto te propozycje.
Tegoroczna edycja Iławskiego Budżetu Obywatelskiego jest rekordowa. Mieszkańcy Iławy zgłosili łącznie 22 projekty. Komisja, która weryfikuje zgłoszone propozycje do głosowania zakwalifikowała 14.
Głosowanie odbędzie się 19 i 20 grudnia.

Poniżej prezentujemy zakwalifikowane do głosowania projekty.

1. Wybieg dla psów z elementami agility (koszt 200 000 zł)
Opis projektu:
Wybieg dla psów składający się z:
-teren trawiasty o powierzchni od1500m2 do 3000m2 i ogrodzony wys.130cm
-dwie śluzy do bezpiecznego wejścia/wyjścia
-przeszkody do zajęć z psami : Trap,podesty,tunel sztywny,palisada, słupek do slalomu 8szt, hopki 4szt, pochylnia
-ławki z oparciami 6szt
-tablica regulaminowa
-kosz na śmieci 2szt
-psi pakiet 3szt
-psie pisuary 2szt

Lokalizacja - łąki przy przystani Skarbek.

2. Rozwój żeglarstwa regatowego w klasie Omega - zakup 5 Omeg (koszt 197 000 zł)
Opis projektu:
Żeglarstwo pomimo swojego piekna, widowiskowości i niewątpliwych walorów rekreacyjno-sportowych jest kosztowne. Powoduje to niedostępność tej pięknej dyscypliny sportu dla większej rzeszy odbiorców. Program dąży do tego by żeglarstwo regatowe było dostępne dla wszystkich. Stąd potrzeba zakupu nowych jachtów Omega sport ,do żeglarstwa wyczynowego. W uzupełnieniu tego sprzętu aby było zachowane bezpieczeństwo planujemy zakup 15 szt. kapoków na wyposażenie tych jednostek oraz przyczep do ich przewozu.

Projekt zakłada zakup 5 jachtów regatowych ,klasy Omega Sport wraz z osprzętem pokrowcami oraz przyczepami do transportu.

3. Budowa pomnika Pana Samochodzika w Iławie (koszt 125 000 zł)
Opis projektu:
W ostatniej dekadzie zauważamy wzrost tzw. „turystyki literackiej”, czyli podróży śladami powieści. W reakcji na potrzeby rynku powstają pomniki bohaterów literackich, tablice prezentujące informacje na temat powieściowych miejsc, szlaki oraz przemysł pamiątkarski, sprzedający publikacje i suweniry związane z daną postacią. Jednocześnie spacery śladami literatury lub filmu włączane są do ofert biur podróży oraz stają się tematem przewodników. [...]
Iławianie nie muszą szukać niczego na siłę, bo mają w zasięgu ręki ogromny, na razie niewykorzystany, potencjał jakim jest budząca sympatię postać Pana Samochodzika (o skali oddziaływania tej literatury świadczy fakt, że forum jej miłośników działa od 12 lat i skupia 4 tysiące osób; jest to fenomen, który nie ma precedensu w przypadku żadnego innego polskiego pisarza).

Lokalizacja: Korzystnym rozwiązaniem wydaje się lokalizacja pomnika przy basenie (naprzeciw miejsca, gdzie zaczyna się i kończy akcja najbardziej związanej z Iławą powieści „Pan Samochodzik i złota rękawica”), w wybranym punkcie blisko drogi krajowej nr 16 i ciągów pieszych. Taka lokalizacja ustawi pomnik Pana Samochodzika na szlaku punktów z książki, a dostępność zachęci do jego odwiedzania oraz fotografowania.

4. Żeglarskie przedszkole - zajęcia dla Iławskich zerówek (koszt 32 000 zł)
Opis projektu:
Projekt skierowany jest do dzieci w wieku 6 lat, które jeszcze nie trenują profesjonalnego żeglarstwa, ale oswajają się z wodą, wiatrem, żaglami, a przede wszystkim ze specyficznym słownictwem takim jak ster, szot, rufa czy burta. Dzieci spotykają się raz w tygodniu i mają różne zajęcia mniej lub bardziej związane z żeglarstwem w miesiącach maj-czerwiec. W programie obowiązkowo wiązanie węzłów, ale i wiosłowanie, zabawa w piratów i rozbitków, czy poławianie skarbów. Latem, kiedy nie wieje więcej, niż 2°B, wypływają na Wielką Wodę. To wszystko pod okiem doświadczonych instruktorów żeglarstwa.
Najważniejsze jest dużo radości z przebywania na wodzie.

Projekt zakłada cykl 6 spotkań ,3 godzinnych w miesiącach maj-czerwiec.
Lokalizacja: Ekomarina

5. Gimnastyka z elementami jogi dla każdego (koszt 18 000 zł)
Opis projektu:
Zorganizowanie gimnastyki z elementami jogi dla mieszkańców Iławy. Zadaniem miasta byłoby zatrudnienie specjalisty, wynajem sali i promocja zajęć.

6. Butelkomat – automat do recyklingu plastikowych butelek i aluminiowych puszek (koszt 41 620 zł)
Opis projektu:
Postawienie urządzenia w miejscu ogólnodostępnym, do którego będzie można wrzucać puszki i butelki w zamian za udział w programie lojalnościowym. Oprócz wymiernych korzyści dla mieszkańców pełni też funkcję edukacyjną, wskazując na problem segregacji śmieci.
Lokalizacja: Hala Widowiskowo - Sportowa

7. Realizacja spektaklu teatralnego "Urodziny u Rodziny"przez IGA Iławską Grupę Aktorską (koszt 25 000 zł)
Opis projektu:
Projekt dotyczy realizacji spektaklu tzn. zatrudnienie reżysera, napisanie scenariusza, organizacji prób stolikowych, prób na scenie, opracowanie projektu scenografii, kostiumów, charakteryzacji, wypromowanie spektaklu, organizacja oprawy muzycznej, zakupienie rekwizytów, opłacenie obsługi technicznej
(akustyk, oświetleniowiec, technik). Chcielibyśmy umożliwić mieszkańcom Iławy i okolicznych miejscowości powiatu iławskiego kontaktu ze sztuką teatralną. Naszym celem jest wzbogacenie stałej oferty kulturalnej miasta poprzez wspieranie uczestnictwa mieszkańców Iławy i okolicznych miejscowości w życiu kulturalnym. Uważamy, że popularyzowanie sztuki teatru naszej pasji na terenie charakteryzującym się znacznym brakiem działalności artystycznej w tej dziedzinie jest bardzo ważne. Jednocześnie mamy nadzieję, że zainspirujemy odbiorców do poszukiwań w zakresie wyrażania siebie, tworzenia i zainicjujemy budowanie repertuaru sceny kinoteatru.

8. Zakup przyczepy do transportu optymistek i pontonu (koszt 18 000 zł)
Opis projektu:
Projekt "Zakup przyczepy do transportu optymistek i pontonu", ma na celu stworzenie najmłodszym żeglarzom możliwości rozwoju poprzez wyjazdy na regaty i uczestnictwa we współzawodnictwie sportowym. W dzisiejszym "wirtualnym świecie", żeglowanie pomaga dzieciom w rozwijaniu samodzielności, uczy wytrwałości, pokonywania własnych słabości, współpracy w grupie, charakteru, jak i również wygrywania i przegrywania. W naszym mieście mamy świetną kadrę trenerska, przez co możemy pochwalić się wieloma mistrzowskimi osiągnięciami w żeglarstwie na arenie krajowej jak i międzynarodowej, a wszyscy znakomici żeglarze zaczynali od optymista. Projekt skierowany jest dla dzieci w wieku od 7 do 15 lat.

9. Dwie Wyspy. Wyspa Wirtualnej Rzeczywistości i Wyspa Relaksu (koszt 175 000 zł)
Opis projektu:
Część pierwsza zadania polega na instalacji dwóch zestawów Rzeczywistości Wirtualnej (VR) i jednego zestawu interfejsu mózg-komputer (BCI) w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Będą to zestawy na głowę, kontrolery, oprogramowanie edukacyjne, komputery. W pomieszczeniach wystarczy przestrzeń na dwa stanowiska (powierzchnia około 4m x 4m na jedno) plus ewentualnie powierzchnia dla administratora pomieszczenia. Dzięki zestawom VR mieszkańcy skorzystają z możliwości nowoczesnej edukacji i inspiracji. A dzięki BCI uzyskają możliwość podstawowych badań nad aktywnością mózgu. Aby umożliwić dostęp do sprzętu dla wszystkich mieszkańców, zostanie wprowadzony system rezerwacji na dane osobowe, tak aby każdy miał równe szanse skorzystania z urządzeń. Oznacza to że osoba która jeszcze nie korzystała będzie miała priorytet przed tą która już miała taką okazję. Osoba która skorzystała raz, priorytet przed tą która skorzystała dwa razy, itp. W celu zmniejszenia kosztów obsługi systemu możliwe jest powoływanie „opiekunów”, którzy w zamian za dodatkowy czas spędzony z urządzeniami pomogą w obsłudze mniej obeznanym z technologią użytkownikom. Być może powstanie też „klub VR”. Który obejmie społeczny nadzór nad sprzętem i rezerwacjami. A to w ramach pobudzania lokalnie społecznej aktywności. Możliwy jest również podział godzin dostępu na płatne (np. weekendy) i bezpłatne po to aby projekt po części sam się finansował.

Część druga zadania – Wyspa Relaksu to około pietnastu leżaków/hamaków miejskich zainstalowanych nad Małym Jeziorakiem. W tym dziesięć między Halą Widowiskową a Amfiteatrem. Zarówno w miejscach nasłonecznionych i oświetlonych. Także na zboczach. Wieczorem przestrzeń oświetlona kolorowymi lampkami w różnych kolorach – koloroterapia, zawieszonymi na niskiej wysokości lub drzewa artystycznie podświetlone kolorami od dołu. Późnym wieczorem zmiana na białe oświetlenie (nie zwiększające zanieczyszczenia świetlnego nocnego nieba) i kamera monitoringu (opcjonalnie, nie jest to wymóg konieczny), zapobiegająca aktom wandalizmu.
Lokalizacja: Wyspa Relaksu - Przestrzeń nad Małym Jeziorakiem W tym dziesięć sztuk między Halą Widowiskową a Amfiteatrem, reszta w dowolnych miejscach. Wyspa Wirtualnej Rzeczywistości w Miejskiej Bibliotece Publicznej i w jej warunkach lokalowych.

10. MISTRZOWSKI RODZIC - Jak pomagać a nie przeszkadzać dziecku w sporcie (koszt 8 020 zł)
Opis projektu:
Cykl edukacyjny składał się będzie z czterech modułów:
Moduł 1. postawy rodzicielskie, role i rozpoznawanie trudności.
/- Prawidłowości rozwojowe i zagrożenia kolejnych etapów rozwoju kariery sportowej. Co może niepokoić? Jakie zachowania są typowe dla danej grupy wiekowej?; - Wpływ rodzica i trenera na rozwój mentalny zawodnika. Okiem psychologa sportu - jakie psychologiczne umiejętności i cechy warto budować i wspierać? - Jak i kiedy rozmawiać z dzieckiem o tym co stanowi wyzwanie? - Być blisko i wspierać – O rolach i zadaniach rodzica w sporcie dziecka, wpływ postawy opiekuna na efektywność, motywację i satysfakcję dziecka. Dziesięć kluczowym zaleceń skutecznego wspierania dziecka w sporcie/.

Moduł 2. fundamenty mentalnego przygotowania.
/Budowanie gotowości startowej i znaczenie dobrej rutyny przed występem. Jak rodzic może wesprzeć proces przygotowania do treningu i zawodów?; -O znaczeniu dobrych myśli i sposobach na poradzenie sobie z niekorzystnym dialogiem wewnętrznym. Ćwiczenia sprzyjające budowaniu korzystnych przekonań o sobie; Kreatywne wykorzystanie wyobrażeń w sporcie - Jak wyobraźnia może pomóc w przygotowaniu do zawodów? Pomysły na interwencje rodzica wykorzystujące pracę z wyobraźnią; - Koncentracja - Typy koncentracji i ćwiczenia wzmacniające skupienie na tym, co aktualnie istotne? Podejście do błędu i umiejętność „wyłączenia się” i „włączenia”/

Moduł 3. wyzwania i sytuacje trudne.
/Filary porozumienia - Jak słuchać by dzieci chciały mówić, jak mówić by chciały słuchać? Chwalenie i krytykowanie - motywująca informacja zwrotna; - Dlaczego dzieci nie wierzą w siebie, nie walczą do końca, nie potrafią pokazać podczas rywalizacji tego, co wypracowały na treningach?; Fundamenty budowania poczucia własnej wartości u zawodnika oraz techniki i interwencje wzmacniające pewność siebie; -Radzenie sobie ze stresem - rozpoznanie schematu reagowania na stres, techniki radzenia sobie z nich dedykowane dla młodego zawodnika. Co może zrobić rodzic, w sytuacji nadmiernego napięcia psychofizycznego dziecka?; Jak pomóc dzieciom radzić sobie z silnymi emocjami? Czy i jak reagować na silne emocje u dzieci? Rzecz o funkcji emocji i sposobach ich wyrażania/

Moduł 4. Zasady żywienia młodych sportowców
/warsztat teoretyczny połączony będzie z praktycznym przygotowaniem wysokoodżywczych przekąsek/


Każdy moduł będzie trwał 6 godzin

Lokalizacja: Centrum Aktywności Lokalnej

11. Sensoryczno-naukowy plac zabaw nad Jeziorakiem (koszt 184 200 zł)
Opis projektu:
Obecny plac zabaw zlokalizowany przy Przystani Skarbek nad Jeziorakiem ma okazję stać się miejscem jeszcze lepszej zabawy, nauki oraz integracji mieszkańców Iławy i okolic. Plac zabaw, którego częścią mają być urządzenia takie, jak piaskownica w kształcie statku, bujaki przypominające swoim kształtem rybę i kompas, czy też bujaki umożliwiające naśladowanie ruchy surfingowego, doskonale wpasują się w charakter i klimat tej części miasta. Projekt zakłada odświeżenie , przygotowanie nawierzchni bezpiecznej pod strefą urządzeń rekreacyjno-sportowych, dla zapewnienie bezpieczeństwa i estetyki.
Odpowiadając na potrzeby zgłaszane przez młodzież, rodziców i dziadków zaplanowaliśmy także przestrzeń dającą im możliwość czynnego korzystania ze wspólnie spędzonego czasu na świeżym powietrzu. Będą zatem mogli zagrać w szachy, towarzyską grę planszową na specjalnie do tego przygotowanym blacie, czy też wykonywać ćwiczenia gimnastyczne na drążkach poprawiające ich kondycję fizyczną. W tej lokalizacji już znajdują się siłownia pod chmurką,
Poza urządzeniami i klasycznymi elementami wyposażenia placu zabaw proponujemy, aby znalazły się tam także urządzenia nawiązujące do świata nauki, ponieważ jedną z najskuteczniejszych ścieżek zdobywania wiedzy przez dzieci i młodzież jest właśnie zabawa. Fizyka pozwala zrozumieć otaczający nas świat. Dzięki nauce fizyki poznajemy piękno i mądrość przyrody, której jesteśmy częścią. Postanowiliśmy ułatwić naszym dzieciom zdobycie wiedzy i połączyć naukę z zabawą, tworząc sensoryczno-naukowy plac zabaw na świeżym powietrzu. Zaciekawienie, zaangażowanie, eksperymentowanie – to wszystko sprawi, że odwiedzające plac zabaw rodziny z dziećmi również zaciekawią się zgłębianiem tajników nauki. „Koła optyczne” wykorzystują kolory, światło i wzory do tworzenia obrazów, które mogą być zwodnicze lub mylące dla mózgu.
Urządzenie animujące zaintryguje najmłodszego użytkownika, a przy tym w prosty sposób wyjaśni dawne zasady tworzenia „filmów animowanych”. Gra w „głuchy telefon” doskonali umiejętności komunikacyjne, zbliża uczestników gry i w praktyczny sposób pokazuje dzieciom, jak zmienia się informacja przetworzona przez wiele osób. „Peryskop” to narzędzie stosowane w dawnych czasach w łodziach podwodnych, czołgach i wozach bojowych. Zabawa z nim to okazja do zdobycia wiedzy na temat dawnych wynalazków, a także poszerza wiedzę z zakresu fizyki. Dzięki urządzeniu dziecko uczy się, że można zobaczyć coś, co nie jest w zasięgu naszego wzroku. Urządzenie naukowe „koło młyńskie” uczy działania kół wodnych i stanowi ciekawy wstęp do rozmowy o elektrowniach wodnych, wykorzystujących energię spadku wody. Dzięki temu pozwala dzieciom zrozumieć ideę odnawialnych źródeł energii i podstawowe zasady fizyki. Nauka połączona z zabawą angażuje wszystkie zmysły dziecka, które w ten sposób z łatwością przyswaja wiedzę o otaczającym nas świecie. Odwołanie do dawnych wytworów techniki i funkcjonowania maszyn prostych buduje w dziecku umiejętność rozumienia dzisiejszych, bardziej zaawansowanych technologii. Co zrobić, by uchronić się przed jego negatywnym wpływem i jak być bardziej ekologicznym na co dzień? Na to odpowie ekologiczne memory.

Teren powinien wyposażony zostać także w małą architekturę taką jak kosze na śmieci i stojak rowerowy, tak by stać się bardziej komfortową przestrzenią dla osób podróżujących w ten sposób.

12. 75 lat Jezioraka Iława” - jubileusz na Stadionie Miejskim w Iławie (koszt 50 000 zł)
Opis projektu:
Celem przedsięwzięcia jest aktywizowanie mieszkańców Iławy poprzez pielęgnowanie wartości rodzinnych w ramach aktywnego spotkania pokoleń różnych sekcji klubu, zarządu oraz kibiców. Atrakcje zostaną stworzone z myślą o wspólnej rekreacji dzieci i dorosłych w plenerze, w oparciu o piknik, animacje i rywalizację sportową. Mają zapewnić iławianom rozrywkę, być okazją do spędzenia czasu w gronie rodzinnym i zbliżenia się do społeczności klubu.

Przez cały dzień Stadion Miejski w Iławie stanie się miejscem, które zgodnie z ideą otwartości klubu połączy środowisko sportowe z aktywizacją mieszkańców. Dobór planowanych zajęć jest nastawiony na wiele dziedzin tak, aby jak największa ilość uczestników mogła zetknąć się z bogatą historią klubu, które powinny być dla nich odkryciem i zachętą do dalszych aktywizacji i uczestnictwa w sportowym życiu miasta.

Z racji na przypadającą 75 rocznicę działalności klubu sportowego Jeziorak Iława część wydarzeń będzie miała charakter jubileuszowy. W takim duchu planowany jest główny mecz pierwszej drużyny z atrakcyjnym przeciwnikiem, ale też inne działania w ramach projektu. Przewidziane jest między innymi wydanie okolicznościowych gadżetów klubowych takich jak: proporczyki, koszulki, szale, wpinki, smycze.

13. Lekkoatletyczny sprzęt sportowy (koszt 17 050 zł)
Opis projektu:
W Iławie bardzo prężnie rozwija się sekcja lekkoatletyki, ale również jest bardzo wielu biegaczy-amatorów, w związku z czym sprzęt umożliwi rozwijanie pasji mieszkańców zarówno młodszych jak i starszych oraz umożliwi rozwój sprawności fizycznej tychże osób.

14. Inteligentne eko - ławki: solarne ładowanie urządzeń mobilnych i punkt dostępu WI-FI (koszt 40 600 zł)
Opis projektu:
2 szt – wyposażone w moduł fotowoltaiczny, ładowarki do urządzeń mobilnych, akumulator, stojak na rowery;
1 szt – wyposażona w moduł fotowoltaiczny, ładowarki do urządzeń mobilnych, router wifi, stojak na rowery, akumulator;
Mieszkańcy Iławy zyskają dostęp do darmowej energii elektrycznej przebywając na świeżym powietrzu. Ławki solarne mają wbudowane panele słoneczne, dzięki czemu czerpią energią ze światła słonecznego i mogą ją oddawać w postaci możliwości ładowania urządzeń mobilnych. Wbudowany hot spot pozwoli użytkownikom korzystać z darmowego łącza internetowego. Wbudowane stojaki rowerowe, pozwolą na wygodny wypoczynek np. w trakcie wycieczek rowerowych dla całych rodzin. Ławki powinny być tak zaprojektowane aby dostarczyć użytkownikom maksimum komfortu w trakcie wypoczynku.

Opisy projektów oraz lokalizacji pochodzą ze strony internetowej Iławskiego Budżetu Obywatelskiego.
tow

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5