Bratnia dłoń – nagrody rozdane

2019-12-06 19:13:43(ost. akt: 2019-12-06 21:16:03)
Ewa Kacperska została Najaktywniejszym Wolontariuszem Powiatu Iławskiego

Ewa Kacperska została Najaktywniejszym Wolontariuszem Powiatu Iławskiego

Autor zdjęcia: Edyta Kocyła-Pawłowska

Już po raz 4 w Iławie zorganizowano święto osób zaangażowanych w pomoc innym. Gala „Bratnia Dłoń” odbyła się 4 grudnia w Kinoteatrze „Pasja”.
Podczas jednej akademii uhonorowano wiele osób. Wręczenie nagród dla tych, którzy pracują z dziećmi i dorosłymi z niepełnosprawnościami połączono z uhonorowaniem tych, którzy są najbardziej aktywnymi wolontariuszami w całym powiecie iławskim. Gala „Bratnia Dłoń” była mocnym akcentem tego tygodnia. W przeddzień miał miejsce Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych, ustanowiony przez ONZ. Następnego dnia obchodzono z kolei Światowy Dzień Wolontariusza.

Gala rozpoczęła się występem grupy „Świetliki” z Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczych w Iławie. Następnie Wojciech Jankowski ze stowarzyszenia ESWIP na scenę zaprosił wyróżnionych w konkursie na Najaktywniejszego Wolontariusza Powiatu Iławskiego. Andżelika Krawaczyńska, Kacper Przybyłowski, Luiza Pankowska, Wiktoria Pisarek, Grzegorz Grabski, Piotr Żaglewski, Joanna Jeziorska oraz Piotr Jankowski to wyróżnieni za pracę woluntarystyczną. Natomiast laureatką nagrody została Ewa Kacperska.
Jest ona bardzo aktywną wolontariuszką nie tylko w ostatnim roku, bowiem historia jej wolontariatu sięga roku 2004. Jak czytamy w zgłoszeniu: „Ewa jest wolontariuszem od co najmniej 15 lat. Jej wolontariat jest intensywny i nieprzerwany, a do tego skrupulatnie dokumentowany”.

Kolejnym punktem było podziękowanie dla grupy SIM PCK za chęć niesienia pomocy, za zaangażowanie wolnego czasu w pracę na rzecz innych. Podziękowanie z rąk burmistrza Iławy Dawida Kopaczewskiego przyjęli: Filip Rynkowski i Marcel Skolankiewicz.
— Konieczne jest działanie na rzecz integracji osób niepełnosprawnych z resztą społeczeństwa — mówił prowadzący galę Cezary Neścior z Wydziału Komunikacji Społecznej UM Iława. — I nasi dzisiejsi nagrodzeni doskonale te standardy zachowują.

Kandydaci do nagrody zgłaszani są przez środowisko. A wśród wyróżnionych byli:

Dorota Myślińska - wieloletnia pedagog, pracuje z dziećmi z niepełnosprawnościami;
Izabela Bujnowska - od 2001 r. pełni funkcję wiceprezesa Stowarzyszenia na rzecz dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną „Jesteśmy”, a od 24 lat pracuje w Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczych w Iławie;
Justyna Milewska – pedagog specjalny, od wielu lat pracuje na rzecz niepełnosprawnych dzieci i dorosłych.

Kolejna kategoria konkursu Bratnia Dłoń to Nagroda Burmistrza za szczególne osiągnięcia w pracy na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Otrzymali ją:

Adela Kowalska – od 4 lat jest prezeską stowarzyszenia Iławski Klub Amazonki. Nie brakuje jej sił i zapału, by pomagać kobietom przejść przez trudny okres leczenia i pomagać im w powrocie do zdrowia. Inicjuje szereg przedsięwzięć o charakterze pomocowym, aktywizującym i prozdrowotnym na terenie miasta, gminy i powiatu iławskiego.
Ewa Kacperska – od 2016 r. nieodpłatnie współpracuje z Klubem Wyjątkowego Rodzica w Iławie. Prowadzi zajęcia manualne dla rodziców i młodzieży niepełnosprawnej oraz dla rodziców i opiekunów. Zaprasza też do współpracy specjalistów, którzy urozmaicają zajęcia oraz pozyskuje wśród młodzieży wolontariuszy, którzy wspierają osoby niepełnosprawne podczas zajęć.
Przed ogłoszeniem kolejnego laureata na scenę weszły dzieci z grupy Sowy z Przedszkola Miejskiego nr 2. W roztańczony i rozśpiewany sposób ogłoszono przyznanie nagrody dla Eweliny Żbikowskiej, pracownika tego przedszkola. Jak czytamy w zgłoszeniu: „Pod jej opiekę przekazywane są szczególne dzieci. W większości powinny one uczęszczać do przedszkoli specjalnych, ale dzięki chęci podjęcia się przez panią Ewelinę wyzwań wiążących się z prowadzeniem nauczania indywidualnego oraz prowadzenia dzieci w grupie, mogą one razem z rówieśnikami przygotowywać się do podjęcia nauki w szkole”.

Ostatnim elementem gali było wręczenie Złotych Statuetek Bratniej Dłoni.
Pierwszą otrzymało Przedszkole Miejskie nr 2 w Iławie: „Dzieci w przedszkolu integracyjnym uczą się akceptować „inność”. Kształtują w sobie empatię , tolerancję, szacunek, zdolność niesienia bezinteresownej pomocy”. Nagrodę odebrała dyrektor Katarzyna Zbrzeska.
Kolejna statuetka trafiła w ręce Bożeny Suchockiej-Michalskiej, prezes Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Iławie, stowarzyszenia, które działa nieprzerwanie od 60 lat.

I trzecia – do Leonardy „Leny” Pawłowskiej, która od 1979r. prowadzi działalność społeczno-kulturalną w SDK „Polanka" przy Spółdzielni Mieszkaniowej „Praca" w Iławie. Od 1993r. jest związana ze środowiskiem osób niewidomych i słabowidzących. Od wielu lat współpracuje z Iławskim Klubem Amazonek. Za swoją działalność pani Lena zaskarbiła sobie duże uznanie wśród seniorów i osób niepełnosprawnych.

Podczas uroczystości można było obejrzeć zdjęcia z kalendarza z dziećmi z niepełnosprawnościami. Jest to projekt Stowarzyszenia Pomocy dla Osób Autystycznych i Osób z innymi Zaburzeniami Rozwoju „Iskierka Nadziei”. Tu pisaliśmy o kalendarzu.
Kalendarz również można było kupić na miejscu. W późniejszym czasie będzie również do nabycia, wkrótce podamy szczegóły.
Sylwetki wyróżnionych i nagrodzonych opisaliśmy na podstawie treści zgłoszeń.

Edyta Kocyła-Pawłowska

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5