Wtorek, 19 listopada 2019. Imieniny Elżbiety, Faustyny, Pawła

Czerwony kościół ma mieć monitoring oraz alarm [AKTUALIZACJA]

2019-10-28 12:19:25 (ost. akt: 2019-10-29 07:15:39)
Jedną z większych atrakcji Czerwonego Kościoła mogą być podziemia, w których znajdują się trumny. W jednej z nich spoczywa ciało burmistrza Jakoba Mucka oraz jego żony. Być może kiedyś to miejsce będzie otwarte dla turystów

Jedną z większych atrakcji Czerwonego Kościoła mogą być podziemia, w których znajdują się trumny. W jednej z nich spoczywa ciało burmistrza Jakoba Mucka oraz jego żony. Być może kiedyś to miejsce będzie otwarte dla turystów

Autor zdjęcia: Mateusz Partyga

Jednym z punktów dzisiejszej sesji rady miasta Iława ma być zatwierdzenie przez radnych dotacji w kwocie 20 tysięcy złotych dla parafii rzymskokatolickiej pw. Przemienienia Pańskiego. To tzw. Czerwony Kościół znajdujący się na Starym Mieście.

Dziś (poniedziałek 28 października) w sali sesyjnej ratusza odbędzie się czternaste posiedzenie rady miasta Iława kadencji 2018-23. W programie sesji w punkcie siódmym natrafiamy na uchwałę mówiącą o "udzieleniu dotacji Rzymskokatolickiej Parafii Przemienienia Pańskiego w Iławie, na wykonanie instalacji monitoringu i alarmu wewnątrz oraz na zewnątrz budynku Kościoła pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego w Iławie przy ulicy Kościelnej 1 w Iławie".

Jak nam wytłumaczył burmistrz miasta Dawid Kopaczewski, jest to po prostu realizacja budżetu na 2019 rok.
— Taki zapis w budżecie został naniesiony pod koniec zeszłego roku podczas wprowadzania autopoprawek i teraz zostanie on zrealizowany — mówi burmistrz Iławy.

Kwota, jaką miasto wesprze sąsiadujący z ratuszem kościół, to 20 tysięcy złotych. Docelowo parafia pw. Przemienienia Pańskiego, w porozumieniu z władzami miasta, chciałaby szerzej otworzyć drzwi swojej świątyni dla turystów a także lokalnych mieszkańców. A przecież wiadomo nie od dziś, że historia Czerwonego Kościoła jest warta przybliżania. Szczególne wrażenie (gęsia skórka gwarantowana) robią podziemia kościoła, w których znajdują się trumny, w jednej z nich spoczywa ciało burmistrza Jakoba Mucka oraz jego żony.

Czerwony kościół ma szansę stać się jedną z większych atrakcji turystycznych (historycznych) miasta nad Jeziorakiem.

AKTUALIZACJA
Radni jednogłośnie przyjęli uchwałę o przyznaniu dotacji parafii na Starym Mieście. Wszyscy (21) radni byli za.

>>> Niezwykłe opowieści (także miłosne), legendy i tajemnice związane są z kościołem parafialnym p.w. Przemienienia Pańskiego w Iławie. Czerwony kościół był jednym z zabytków Iławy, które prezentowaliśmy na naszym portalu. Przy okazji prezentowaliśmy także plebanię, która sama również jest zabytkiem.

Zobacz zdjęcia kościoła oraz jego podziemi, przeczytaj niezwykłe opowieści przewodnika terenowego Dariusza Paczkowskiego.

zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages