Wtorek, 4 sierpnia 2020. Imieniny Dominiki, Dominika, Protazego

Czerwony kościół ma mieć monitoring oraz alarm [AKTUALIZACJA]

2019-10-28 12:19:25 (ost. akt: 2019-10-29 07:15:39)
Jedną z większych atrakcji Czerwonego Kościoła mogą być podziemia, w których znajdują się trumny. W jednej z nich spoczywa ciało burmistrza Jakoba Mucka oraz jego żony. Być może kiedyś to miejsce będzie otwarte dla turystów

Jedną z większych atrakcji Czerwonego Kościoła mogą być podziemia, w których znajdują się trumny. W jednej z nich spoczywa ciało burmistrza Jakoba Mucka oraz jego żony. Być może kiedyś to miejsce będzie otwarte dla turystów

Autor zdjęcia: Mateusz Partyga

Jednym z punktów dzisiejszej sesji rady miasta Iława ma być zatwierdzenie przez radnych dotacji w kwocie 20 tysięcy złotych dla parafii rzymskokatolickiej pw. Przemienienia Pańskiego. To tzw. Czerwony Kościół znajdujący się na Starym Mieście.

Dziś (poniedziałek 28 października) w sali sesyjnej ratusza odbędzie się czternaste posiedzenie rady miasta Iława kadencji 2018-23. W programie sesji w punkcie siódmym natrafiamy na uchwałę mówiącą o "udzieleniu dotacji Rzymskokatolickiej Parafii Przemienienia Pańskiego w Iławie, na wykonanie instalacji monitoringu i alarmu wewnątrz oraz na zewnątrz budynku Kościoła pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego w Iławie przy ulicy Kościelnej 1 w Iławie".

Jak nam wytłumaczył burmistrz miasta Dawid Kopaczewski, jest to po prostu realizacja budżetu na 2019 rok.
— Taki zapis w budżecie został naniesiony pod koniec zeszłego roku podczas wprowadzania autopoprawek i teraz zostanie on zrealizowany — mówi burmistrz Iławy.

Kwota, jaką miasto wesprze sąsiadujący z ratuszem kościół, to 20 tysięcy złotych. Docelowo parafia pw. Przemienienia Pańskiego, w porozumieniu z władzami miasta, chciałaby szerzej otworzyć drzwi swojej świątyni dla turystów a także lokalnych mieszkańców. A przecież wiadomo nie od dziś, że historia Czerwonego Kościoła jest warta przybliżania. Szczególne wrażenie (gęsia skórka gwarantowana) robią podziemia kościoła, w których znajdują się trumny, w jednej z nich spoczywa ciało burmistrza Jakoba Mucka oraz jego żony.

Czerwony kościół ma szansę stać się jedną z większych atrakcji turystycznych (historycznych) miasta nad Jeziorakiem.

AKTUALIZACJA
Radni jednogłośnie przyjęli uchwałę o przyznaniu dotacji parafii na Starym Mieście. Wszyscy (21) radni byli za.

>>> Niezwykłe opowieści (także miłosne), legendy i tajemnice związane są z kościołem parafialnym p.w. Przemienienia Pańskiego w Iławie. Czerwony kościół był jednym z zabytków Iławy, które prezentowaliśmy na naszym portalu. Przy okazji prezentowaliśmy także plebanię, która sama również jest zabytkiem.


zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages