Poniedziałek, 19 października 2020. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Utworzenie Muzeum Regionalnego w Suszu coraz bliżej. Powstanie w dawnej synagodze

2019-10-17 12:49:14 (ost. akt: 2019-10-17 13:29:48)
Budynek, w którym niegdyś mieściła się synagoga wymaga wielu prac naprawczych, zwłaszcza w środku

Budynek, w którym niegdyś mieściła się synagoga wymaga wielu prac naprawczych, zwłaszcza w środku

Autor zdjęcia: archiwum stowarzyszenia "Galea"

W zabytkowym budynku synagogi w Suszu ma powstać Muzeum Regionalne. To efekt współpracy i porozumienia zawartego pomiędzy Fundacją Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego a Stowarzyszeniem Historyczno-Badawczym „Galea” z Susza.

Budynek wymaga wielu prac naprawczych, zwłaszcza w środku. Trzeba podłączyć media takie jak prąd i woda. Jednak stowarzyszenie "Galea" jest dobrej myśli i ochoczo przystąpi do remontu.

— Jest nam niezwykle miło poinformować, że udało nam się nawiązać współpracę i zawrzeć porozumienie z Fundacją Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego dzięki czemu w zabytkowym budynku synagogi powstanie Muzeum Regionalne w Suszu — mówi Sebastian Zieliński, przedstawiciel stowarzyszenia "Galea" z Susza.

— Budynek, który przez wiele lat był nieużytkowany wymaga dużego nakładu pracy i solidnego remontu. Mamy jednak nadzieję, że do końca 2021 roku uda nam się utworzyć wystawę stałą i otworzyć muzeum. Liczymy, że nasz projekt spotka się z akceptacją i wsparciem ze strony lokalnej społeczności, firm i miłośników historii z terenu kraju. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do współpracy. Więcej informacji na ten temat niebawem na naszej stronie internetowej — dodaje Zieliński.

Być może prace remontowe uda się rozpocząć jeszcze w tym roku. "Galea" ma już dostęp do budynku, a w pierwszej kolejności trzeba zadbać o wymianę wybitych okien, aby czynniki atmosferyczne nie wpływały już negatywnie na wnętrze dawnej synagogi.

— Według naszej oceny, w muzeum będziemy mogli dysponować 150 metrami kwadratowymi powierzchni wystawienniczej — szacuje Sebastian Zieliński.

O działalności stowarzyszenia "Galea" pisaliśmy m.in. przy okazji publikacji Pasjonaci historii na tropach napoleońskiej armii w pałacu w Kamieńcu.

zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Żydzi górą #2807315 | 83.6.*.* 21 paź 2019 00:21

  Tradycyjnie Polacy za darmo wyremontują synagogę, a potem ją przejmiemy lub ustalimy taki czynsz, żeby z czego się cieszyć. 2 pieczenie na 1 ogniu!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Tuliński #2805687 | 176.221.*.* 17 paź 2019 15:22

  kiedyś w tym budynku była chyba stolarnia później miasto wpompowało kasę i był tam MOK a póżniej gmina Żydowska uzyskała prawa do budynku wyrzuciła MOK i budynek ponownie zaczął niszczeć , niszczeć .............może teraz ktoś wreszcie zadba z należytą pieczą o niego!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages