Piątek, 14 sierpnia 2020. Imieniny Alfreda, Maksymiliana, Selmy

Rusza modernizacja dworca kolejowego w Suszu

2019-08-27 13:06:59 (ost. akt: 2019-08-27 13:47:42)
Wizualizacja dworca PKP w Suszu — tak obiekt ma wyglądać w środku

Wizualizacja dworca PKP w Suszu — tak obiekt ma wyglądać w środku

Autor zdjęcia: PKP SA

Polskie Koleje Państwowe rozpoczynają przebudowę dworca kolejowego w Suszu w województwie warmińsko-mazurskim, w ramach realizowanego przez spółkę ogólnopolskiego Programu Inwestycji Dworcowych. Zmodernizowany przez PKP S.A. budynek dworca zostanie dostosowany do potrzeb pasażerów o ograniczonej mobilności, w tym osób z niepełnosprawnościami.

Zabytkowy obiekt zostanie wyposażony w rozwiązania mające zapewnić nowoczesne standardy obsługi podróżnych, przy jednoczesnej dbałości o jego niepowtarzalny, historyczny wygląd. Inwestycja obejmuje przebudowę całego budynku dworca. Gruntownie zmodernizowane zostanie wnętrze wraz z poczekalnią. Na pierwszym piętrze budynku zorganizowane zostaną pomieszczenia dla najemców. Przestrzeń zyska nową aranżację.

– Cieszę się, że zabytkowy dworzec kolejowy w Suszu, położony na ważnym szlaku Warszawa – Gdańsk, odzyska swój dawny blask, a dodatkowo zostanie gruntownie zmodernizowany. To gwarantuje wysoki standard obsługi zarówno mieszkańców Susza, jak i turystów odwiedzających to piękne, o bogatej historii miasto. Dziękuję Polskim Kolejom Państwowym S.A. za uwzględnienie
w planach tej inwestycji, bardzo oczekiwanej przez lokalną społeczność. Zyska miasto, zyskają ludzie, a wizerunkowo województwo warmińsko-mazurskie, gdyż przebudowa ma na celu ochronę i estetyzację zabytkowego budynku dworcowego o dużej wartości historycznej i kulturowej – mówi Artur Chojecki, Wojewoda Warmińsko-Mazurski.

– Głównym celem realizowanego przez PKP S.A. Programu Inwestycji Dworcowych jest podniesienie jakości obsługi podróżnych w naszych obiektach, w tym sprostanie oczekiwaniom wszystkich grup pasażerów, na przykład osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Modernizujemy zarówno duże dworce, czego przykładem w województwie warmińsko-mazurskim jest Olsztyn Główny, ale także bardzo dużą wagę przykładamy do mniejszych ośrodków. Dlatego właśnie na mapie naszych inwestycji znalazł się chociażby piękny, zabytkowy dworzec w Suszu – mówi Mirosław Antonowicz, członek zarządu PKP S.A.

Zobacz także: Coraz bliżej nowego dworca w Olsztynie [VIDEO] Na razie dworzec nie jest najlepsza wizytówką stolicy województwa Nowy dworzec rysuje się coraz wyraźniej. Podpisano już umowę z wykonawcą, który zaprojektuje nowy dworzec i modernizację peronów. Celem inwestycji jest...
Zmieni się również teren wokół dworca. Planowane jest wyburzenie ścian dobudówki przy zachowaniu jej dachu i zabytkowej konstrukcji. W ten sposób powstanie wiata rowerowa. Przy dworcu powstaną także miejsca czasowego postoju.

Dworzec w nowej odsłonie będzie dostosowany do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się, co jest jednym z kluczowych założeń Programu Inwestycji Dworcowych.

Podczas prac budowlanych obsługa podróżnych będzie odbywała się w kontenerowym dworcu tymczasowym, gdzie znajdą się automaty biletowe.
Modernizacja dworca kolejowego w Suszu zostanie dofinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Planowany koszt prac to ponad 8 mln złotych. Zakończenie przebudowy budynku dworca planowane jest w pierwszej połowie 2021 roku.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. porównajcie koszty #2782588 | 37.47.*.* 27 sie 2019 19:17

  W Suszu tylko przebudowa z modernizacją 8 mln. Olsztyński ma kosztować 30 mln z rozbiórką, projektem i połączeniem z Zatorzem. Będziemy mieli najnowocześniejszy przystanek kolejowy w Polsce.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. mrn #2782572 | 46.186.*.* 27 sie 2019 18:00

  ciekawe po co taki wydatek, no i skąd taka kosmiczna wycena

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. erfghbgfrgb #2782489 | 37.109.*.* 27 sie 2019 14:44

  dajcie zdjecia jak teraz wygląda.... lamusy

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. jinx #2782475 | 81.168.*.* 27 sie 2019 14:18

  jeśli modernizacja takiego małego dworca to ponad 8mln, to ciekawe, co za 30 mln postawią w Olsztynie?

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages