Sobota, 11 lipca 2020. Imieniny Benedykta, Kariny, Olgi

Piknik rodzinny z historią w tle pod zamkiem w Szymbarku

2019-08-23 09:36:57 (ost. akt: 2019-08-23 09:44:59)

Autor zdjęcia: UG Iława

W niedzielę, 18 sierpnia odbył się piknik rodzinny na podzamczu w Szymbarku, połączony z poprojektową wystawą fotograficzną pn. „Historia mojej miejscowości w pamięci i w fotografii” w ramach Programu „Równać Szanse 2018”.

Celem projektu była aktywizacja społeczno-kulturalna młodzieży, zdobycie wiedzy historycznej na temat własnej miejscowości poprzez zacieśnienie więzi międzypokoleniowych z seniorami, mieszkańcami Szymbarka, wykorzystanie wizerunku czternastowiecznego zamku do budowy marki wsi Szymbark jako wsi zabytkowej i integracja środowiska lokalnego. Aby osiągnąć cel projektu młodzież z Szymbarka, Kamionki i Starzykowa, po wprowadzających warsztatach dziennikarskich, historycznych, fotograficznych i plastycznych podjęła szereg działań.
Nawiązała współpracę z lokalnymi miłośnikami historii. Dotarła do materiałów źródłowych dotyczących miejscowości (teksty pisane, zdjęcia). Z panią Eryką Lasch przeprowadziła wywiad dotyczący losów wsi i zamku w Szymbarku oraz losów ludzi mieszkających na tym terenie. Następnie na podstawie zebranych informacji, z przeprowadzonego wywiadu, zebranych i wykonanych zdjęć, wycinków z prasy lokalnej opracowała i wydała album historyczno – fotograficzny. Pomysłodawczynią projektu jest Grażyna Piękos – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Lasecznie, a koordynatorem projektu był Arkadiusz Osiakowski – pracownik Gminnego Ośrodka Kultury w Lasecznie. Grupą realizującą projekt była młodzież w wieku 13-17 lat, w składzie: Zuzanna Stachura, Patryk Maciejewski, Kornelia Duńska, Marcel Kornafel, Ewa Sokołowska, Nikola Krajewska, Oliwia Lasch, Karolina Połeć, Paulina Stachura, Miłosz Stachura, Weronika Przedpełska, Wiktoria Sokołowska. Uczestnicy imprezy mogli podziwiać efekt zajęć projektowych – wystawę zdjęć historycznych oraz powstały album, a osoby szczególnie zaangażowane w działania prowadzące do tego wydarzenia zostały uhonorowane na scenie. W trakcie imprezy głos zabrał obecny właściciel zamku w Szymbarku, Pan Grzegorz Słyszyk, który przedstawił plany związane z zamkiem oraz współpracą z lokalną społecznością. W wyjątkowej, zamkowej atmosferze odbyły się prezentacje w wykonaniu historycznej grupy rekonstrukcyjnej z Malborka – członkowie grupy w stylizacjach epokowych przybliżali sposób życia i zwyczaje średniowieczne np. ubiór, kuchnia, zajęcia, zabawy itp. Organizatorzy zapewnili wiele atrakcji w postaci koncertu przebojów polskiej piosenki z udziałem publiczności pn. „Piosenki z dawnych lat”, rodzinnych gier i zabaw, pysznego poczęstunku, kramów, paintball’a oraz zabawy tanecznej się do późnych godzin wieczornych. W imprezie zorganizowanej przez sołtys Szymbarka Bożenę Majewską wraz z radą sołecką, Gminny Ośrodek Kultury w Lasecznie oraz KGW Szymbark brali udział oficjalni goście – przewodnicząca Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego Bernadeta Hordejuk, wójt Gminy Iława Krzysztof Harmaciński, zastępca wójta Andrzej Brach, przewodniczący Rady Miasta Iławy Michał Młotek, radni i sołtysi oraz liczni goście terenu Gminy Iława i okolic. Impreza na podzamczu cieszyła się wielkim zainteresowaniem odbiorców, co skłania do snucia dalszych planów do organizacji tego typu imprez kulturalnych. Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy bezinteresownie pomogli w organizacji tej imprezy. Szczególne podziękowania kierujemy do Pana Grzegorza Słyszyka za udostępnienie terenu podzamcza.

Źródło: UG Iława

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages