Sobota, 28 listopada 2020. Imieniny Jakuba, Stefana, Romy

Powiat iławski ma silną reprezentację w Wojskach Obrony Terytorialnej

2019-08-19 07:32:12 (ost. akt: 2019-08-19 00:41:30)

Autor zdjęcia: Archiwum WOT

Blisko 200 osób przyjeto do Wojsk Obrony Terytorialnej w wojewodztwihe warmińsko - mazurskim . Aż 15% z nich pochodzi z powiatu iławskiego.

W sobotę 17 sierpnia o godzinie 5:45, bramy jednostki w Morągu pękały w szwach, bo ok 160 ochotników z województwa warmińsko-mazurskiego czekało na przyjęcie do służby w Wojskach Obrony Terytorialnej. Wśród wszystkich ochotników 34% to kobiety . Bardzo dużo osób bo aź 39 % podchodzi ze wsi. 15% ochotników to mieszkańcy powiatu Iławskiego (Lubawa, Iława, Susz, Nowa Wieś, Zielkowo, Czerlin, Fijewo, Kazanice, Rudniki, Byszwałd, Targowisko Dolne, Ławice, Brodowo, Rożanki)

Codzienne pobudki o 5 rano, mundur, ciężkie buty, kamizelka, maska przeciwgazowa, hełm, ważący ponad 4 kilogramy karabin, a do tego ciężki plecak. Tak spędzą „Wakacje w mundurze” ochotnicy z Warmii i Mazur, którzy chcą zostać żołnierzami Obrony Terytorialnej. Bardzo duża ilość osób to osoby które uczą sie i studiują. Ponad polowa czyli 68% to osoby w wieku 18-25 lat. Dla większości z nich szkolenie to możliwość sprawdzenia siebie, a wakacje to idealny czas, który nie koliduje z nauką w szkole.


http://m.wm.pl/2019/08/orig/0000005182-fot-dwot-2-571054.jpg

Ponad 200 osób z województwa warmińsko-mazurskiego 17 sierpnia br. rozpoczęło szesnastodniowe szkolenie podstawowe. Ponad 160 osób zostało przyjetych do 42 Batalionu Lekkiej Piechoty w Morągu, z czego ok 20 osób po umundurowaniu, ewidencji i teście sprawności fizycznej będzie kontynuować szkolenie w 41 Batalionie Lekkiej Piechoty w Giżycku, gdzie przyjęto już ok 50 żołnierzy. Po przysiędze zostaną oni żołnierzami Obrony Terytorialnej i rozpoczną służbę w macierzystych jednostkach, najbliższych ich miejscu zamieszkania.

Pokonywanie terenu czołganiem, skryte podejście do obiektu, reakcja na kontakt ogniowy. Do tego strzelanie, pierwsza pomoc, ewakuacja rannych, posługiwanie się sprzętem obrony przed bronią masowego rażenia. Wyznaczanie azymutu, posługiwanie się mapą i busolą, nawiązanie łączności z wykorzystaniem radiostacji czy też transport amunicji, to tylko niektóre z kilkunastu umiejętności, które będą ćwiczyli terytorialsi z Warmii i Mazur podczas szkolenia podstawowego.

Już pierwszego dnia ochotnicy musieli zmierzyć się z egzaminem z wychowania fizycznego, następnie pobrać umundurowanie i wyposażenie (w tym plecak, śpiwory, karimatę czy bieliznę).

Szkolenie podstawowe tzw. „szesnastka” zostanie zakończone przysięgą – wyjątkowym wydarzeniem dla żołnierza i jego bliskich. Przysięga odbędzie się 1 września na Placu Solidarności w Olsztynie.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages