Niedziela, 24 maja 2020. Imieniny Joanny, Zdenka, Zuzanny

Yellow Cup 2019. Czeka nas żeglarska sobota nad Małym Jeziorakiem. Atrakcje także dla dzieci [SZCZEGÓŁY]

2019-07-31 12:14:47 (ost. akt: 2019-07-31 13:17:36)
Zdjęcie wręcz archiwalne — regaty oldbojów Yellow Cup 2011

Zdjęcie wręcz archiwalne — regaty oldbojów Yellow Cup 2011

Autor zdjęcia: Mateusz Partyga

W sobotę 3 sierpnia nad Mały Jeziorak w Iławie zabierz całą rodzinę, bo Yellow Cup i Piknik Żeglarski 2019 to wydarzenie organizowane nie tylko z myślą o zaprawionych w regatach wodniakach, ale także o dzieciach i młodzieży, które być może połkną żeglarskiego bakcyla.

Pod koniec lutego tego roku podaliśmy wspaniałą wiadomość dla miłośników żeglarstwa: "W sobotę 3 sierpnia 2019 na jeziorze Mały Jeziorak w centrum Iławy dojdzie do 19. edycji Ogólnopolskich Regat Oldbojów w klasie Optimist."
Organizatorami wydarzenia są Stowarzyszenie Sportów Wodnych w Iławie oraz urząd miasta, a regaty połączone są z festiwalem muzyki szantowej.

>>> Zapowiadając regaty Yellow Cup, których jednym z ojców-założycieli jest Marek Siłka, właściciel nieistniejącej już restauracji o nazwie Yellow (redakcja Gazety Iławskiej ma też swój drobny udział w narodzinach wydarzenia) za każdym razem podkreślaliśmy, że to jedne z najbardziej oryginalnych zmagań żeglarskich w Polsce, jak nie w Europie.

W regatach oldbojów mogą brać udział tylko żeglarki i żeglarze powyżej 30. roku życia. Do tego swoje wodne talenty prezentują na łodziach klasy Optimist, które na co dzień wykorzystywane są do szkolenia najmłodszych adeptów sztuki żeglarskiej. Jedną z najciekawszych kategorii jest ta, w której mogą startować tylko i wyłącznie zawodnicy (zawodniczki?) ważący powyżej 100 kilogramów. Widok wielkich chłopów w malutkich łupinkach — to obraz jednoznacznie kojarzący się z Iławą i regatami Yellow Cup, które nieoficjalnie nazwano niegdyś najbardziej optymistycznymi (słowo klucz) zmaganiami żeglarskimi w Polsce.
— Staramy się zachować tradycyjną formułę regat, tak aby pomysł Marka Siłki [na zdjęciu, fot. Mateusz Partyga] przetrwał na lata — podkreślają organizatorzy


W 2018 roku regaty nie odbyły się (wcześniej też doszło do pauzy w organizacji, w 2015), jednak ich poprzedni organizatorzy widząc pustkę powstałą po Yellow Cup postanowili jeszcze raz wskrzesić imprezę, która odbywa się w centrum Iławy. Zmaganiom żeglarzy z nabrzeża zawsze przygląda się tłum kibiców, a wieczorem można pobawić się przy muzyce żeglarskiej.

>>> Edycję nr 19 zorganizuje Stowarzyszenie Sportów Wodnych (kuźnia medalistów żeglarskich mistrzostw Polski, Europy, świata) we współpracy z urzędem miasta oraz jego jednostkami: Iławskim Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji oraz Iławskim Centrum Kultury.

Nastąpią jednak dwie ważne zmiany!
Po pierwsze: Yellow Cup odbędzie się nie jak zawsze, czyli w ostatnią niedzielę lipca, tylko w najbliższą sobotę 3 sierpnia i połączony będzie z festiwalem muzyki szantowej, który tego dnia wieczorem odbywać się będzie w amfiteatrze im. Louisa Armstronga. To dobry pomysł, bo też żeglarska brać będzie miała więcej czasu i możliwości na morskie, jeziorne i szuwarowe opowieści, już po regatach. Przeczytaj więcej na temat festiwalu "Szanty nad Jeziorakiem".

Po drugie: biuro regat i serce całego wydarzenia nie będzie mieściło się w restauracji U Czapy (w tym miejscu była niegdyś restauracja Yellow) tylko tuż obok, 100 metrów dalej w tawernie Kaper.

Elektroniczna rejestracja już jest zamknięta, ale istnieje możliwość zapisania się do regat w sobotę rano — szczegóły w programie.

— Czekamy na was w sobotę 3 sierpnia. Ze świeżą energią po raz kolejny robimy Yellow Cup, ale w nowym miejscu, czyli w Tawernie Kaper. Staramy się zachować tradycyjną formułę regat, tak aby pomysł Marka Siłki przetrwał na lata — mówią organizatorzy ze SSW w Iławie. — Zaplanujcie sobie tę sierpniową sobotę w Iławie; powspominamy, pościgamy się na łódkach, a wieczorem pośpiewamy szanty w amfiteatrze — dodają.

— Dla dzieci przygotujemy Akademię Żeglarską, podczas której odbędą się warsztaty węzełkowe, chętni będą mogli popływać na łodziach klasy Optimist, a dorośli będą mogli pod okiem naszych instruktorów pożeglować na Omegach. Na pięknym tarasie tawerny Kaper, będziecie mogli obserwować wydarzenia na wodzie, zjeść i wypić coś dobrego oraz ponucić na żeglarską nutę przy dźwiękach granych przez Sztywny Rumpel — zachęcają organizatorzy.

Czeka na Was Mały Jeziorak i piękna Iława. Ci z Was, którzy dawno u nas nie byli, muszą się przekonać, że to jedno z najbardziej urokliwych miast w Polsce. Zacumujcie więc w Iławie 3 sierpnia — zaprasza Katarzyna Grabkowska

PROGRAM IMPREZY
3 sierpnia 2019
11.30 - 12.30: rejestracja zawodników – Restauracja Kaper
12.30: oficjalne otwarcie Pikniku – Regat - Restauracja Kaper
13.00-15.30: Regaty Oldbojów w klasie Optimist
13.30- 15.00: Akademia Żeglarska dla dzieci i dorosłych
12.30-14.30: koncert zespołu Sztywny Rumpel - Restauracja Kaper
16.00-16.30: ogłoszenie wyników, dekoracja zwycięzców - Restauracja Kaper
19.00: Szanty nad Jeziorakiem - Amfiteatr Miejski
godz.19.00: SHANTAŻ
godz. 20.30: Mietek Folk Olsztyn
godz. 22.00: Koncert muzyki celtyckiej z zespołem STONEHENGE

zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl

Plakat promujący Yellow Cup 2019


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages