Poniedziałek, 14 października 2019. Imieniny Alany, Damiana, Liwii

Mniejsze umorzenia podatkowe iławskiego ratusza

2019-07-12 14:36:47 (ost. akt: 2019-07-12 12:50:22)
Dawid Kopaczewski zapowiadał zmniejszenie umorzeń podatkowych w kampanii wyborczej

Dawid Kopaczewski zapowiadał zmniejszenie umorzeń podatkowych w kampanii wyborczej

Autor zdjęcia: Tomasz Więcek

Dawid Kopaczewski znacząco zmniejszył umorzenia podatkowe. Jak podaje oficjalna strona miasta w 2018 roku umorzono ponad pół miliona. W pierwszym półroczu tego roku umorzono jedynie niecałe 70 tysięcy złotych.

Od początku 2019 roku do Urzędu Miasta Iławy wpłynęło ponad 60 wniosków o ulgi podatkowe od osób fizycznych i prawnych. Siedemnastu wnioskodawców uzyskało całkowite umorzenie, a dziewięciu tylko częściowe. Łączna kwota umorzeń za I półrocze to kwota ok 67 tys. zł. Sześciu podatnikom rozłożono zaległości podatkowe na raty, a kolejnym pięciu odroczono termin zapłaty.

Do każdego ze złożonych wniosków zostały załączone wymagane dokumenty takie jak: zeznania podatkowe za minione lata, zaświadczenia o otrzymanej pomocy de minimis oraz co najważniejsze – uzasadnienie swojej prośby.

Dlaczego ta informacja jest tak ważna? Ponieważ takiej formy pomocy udziela się wyłącznie w sytuacjach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym.


Niestety te dwa terminy nie są dość jednoznaczne, a szczegółowa interpretacja należy do organu podatkowego – w tym przypadku burmistrza Iławy. Dopiero po zbadaniu całej sytuacji podatnika (finansowej, rodzinnej, społecznej itp.) może on podjąć decyzję o umorzeniu lub nie.

- Zgodnie z moją deklaracją wyborczą zmniejszam umorzenia podatkowe – komentuje burmistrz Dawid Kopaczewski. - W całym 2018 r. wyniosły one ponad 513 tys. złotych! W pierwszym półroczu 2018 r. burmistrz Żyliński umorzył aż 221 780,61 zł. Ja zaś, w tym samym okresie roku 2019, tylko 67 329,98 zł. Umorzenia powinny być stosowane tylko i wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach – dodaje Kopaczewski. - Mniej umorzeń oznacza więcej pieniędzy w miejskim budżecie na sport, kulturę, ławki, kosze na śmieci czy sprzątanie.

Przypomnijmy, że oprócz umorzeń wynikających z kompetencji włodarza Iławy, podatnikom w Iławie przysługują także ulgi związane z rozwojem prowadzonej działalności. Jak czytamy we właściwej uchwale:

Zwalnia się od podatku od nieruchomości nowo wybudowane i nowo zakupione budynki, budowle lub ich części, związane z prowadzeniem działalności gospodarczej stanowiące nową inwestycję w rozumieniu przepisów rozporządzenia. (...) Zwolnienie, o którym mowa (...) udziela się od momentu powstania obowiązku podatkowego i przysługuje ono przez okres:

18 miesięcy w przypadku utworzenia od 10 do 30 nowych miejsc pracy,
24 miesiące w przypadku utworzenia od 31 do 50 nowych miejsc pracy,
36 miesięcy w przypadku utworzenia od 51 do 90 nowych miejsc pracy,
48 miesięcy w przypadku utworzenia powyżej 90 nowych miejsc pracy.
Utworzenie w nowych miejscach pracy, miejsc pracy dla kobiet w ilości co najmniej 50% lub miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności w ilości co najmniej 10% skutkuje wydłużeniem o 12 miesięcy okresu zwolnienia...”


red.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. sportowiec #2761073 | 83.220.*.* 12 lip 2019 14:41

    No i więcej na sport!!!!

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages